$
מחפשי עבודה

הצווארון הורוד: מקצועות העתיד הם נשיים, וגברים לא רוצים לעסוק בהם

גברים נמצאים בסיכון גבוה יותר מנשים שהמקצוע שלהם ייעלם. זה עלול לטרוף את הקלפים בשוק העבודה ולחולל מהפך בתוך משקי הבית

מעין מנלה 12:2514.01.17

גברים נמצאים בסיכון לכך שהמקצוע שלהם ייעלם בעשור הקרוב הרבה יותר מנשים. אחת הסיבות לכך היא שמקצועות כמו סיעוד וטיפול בהם מועסקות יותר נשים הם בעלי סיכון נמוך להיעלם מכיוון שיש בהם את המרכיב האנושי שקשה לבצע באמצעות מכונה או מחשב. לעומת זאת, במקצועות הייצור והתעשייה - שכבר היום יש מכונות שמחליפות בהם את העובדים האנושיים - רוב המועסקים הם גברים.

בארה"ב, שני המקצועות שצפויים להיעלם בקצב המהיר ביותר בין 2014 ועד 2024 הם מפעילי קטרי רכבת ומתקיני ציוד אלקטרוני במכוניות. שני מקצועות בהם רוב גברי מוחלט (96% ו-98% בהתאמה), כך לפי נתונים של סוכנות הסטטיסטיקה האמריקאית שפורסמו בניו יורק טיימס.

 

מבין המקצועות שנמצאים בצמיחה נמצאים סוגים רבים של סייעים רפואיים – תחום שנשלט על ידי נשים (90%). עוד פורסם כי כאשר גברים עובדים במקצועות "נשיים" הם נהנים מיציבות תעסוקתית רבה יותר וגידול רב יותר בשכר מאשר בעבודות "צווארון כחול". לעומת זאת הם מרוויחים פחות וסובלים מהסטיגמה המוצמדת למקצוע כ'נשי'.

 

שביט מדהלה שביט מדהלה צילום: נתי שוחט Flash 90

בישראל, כמו בכל העולם המערבי קיימת מגמה דומה. פחחים, רתכים ונגרים, מקצועות הייצור הנחשבים גבריים הם מקצועות שצפויים להיעלם. לעומת זאת, מקצועות שנחשבים יותר נשיים, כמו מטפלות בילדים, אחיות, מטפלים סיעודיים נמצאים בסיכון נמוך להיעלמות. מדובר על מקצועות שמאופיינים בשכר נמוך, שחלקם, כמו למשל נהגים או מטפלות בילדים אינם דורשים השכלה גבוהה. במקצועות הטכנולוגיים, אלו עם השכר הגבוה ביותר, שדורשים השכלה והכשרה ייחודית וגם הם בעלי סיכון נמוך להיעלמות בעתיד יש דווקא דומיננטיות גברית מובהקת.

 

מעבר לסיכון הגבוה יותר עבור המקצועות הגבריים המובהקים, גם השינויים, המעבר ממקצועות עם סיכון גבוה לכאלה עם סיכון נמוך אצל גברים הוא איטי יותר מאשר אצל נשים, מסבירה שביט מדהלה ממרכז טאוב. אצל נשים משנת 1995 ועד ל-2011 רואים מעבר גדול יותר של תעסוקה ממקצועות שהם בסיכון גבוה להיעלמות למקצועות בסיכון נמוך. אצל נשים לא יהודיות יש ירידה של 14% בחלק היחסי מהתעסוקה בסיכון לעומת ירידה של 6% אצל הגברים. בקרב גברים ונשים יהודיים הפער קטן יותר (10% לעומת 9%) אבל עדיין קיים לטובת הנשים.

 

"אנחנו קצת בעיכוב אחרי ארה"ב אך נראה עוד חמש-עשר שנים שייעלמו מקצועות כמו נהיגה בגלל שיכנסו מכוניות אוטונומיות ואז פלח שוק העבודה שמאוכלס על ידי גברים ייעלם. אם מסתכלים באילו מקצועות צפוייה עלייה אז רואים שמדובר במקצועות נשיים", אומרת פרופ' שרון רבין מרגליות, מרצה וחוקרת בבית ספר רדזינר למשפטים, הבינתחומי; מומחית לשיוויון הזדמנויות בעבודה ונשים בשוק העבודה. הבעיה היא שגברים ללא השכלה גבוהה שעבדו במקצועות הגבריים ומאבדים את עבודתם לא רוצים לעבוד בעבודות ה"נשיות".

 

"יש שתי סיבות לכך ולא ברור מהי הסיבה המרכזית. אחת היא הסטטוס של העבודות האלה ש'צבועות בוורוד' וגברים שיש להם תפיסת גבריות מסויימת נרתעים מלהשתלב בהן. הסיבה השניה היא השכר. הבעיה הראשונה של הסטיגמה כמובן לא תיפתר והיא משפיעה ביותר על דור המעבר, אנשים שעבדו בעבודות ה'גבריות', איבדו את מקום העבודה ומחפשים עבודה זהה. לא מדובר בגברים חדשים שנכנסים לשוק העבודה - אצלם הבעיה המרכזית היא שהמקצועות האלה הם בשכר נמוך, בדרך כלל שכר מינימום", היא אומרת.

לגברים בישראל, מכיוון שהם לרוב המפרנסים העיקריים, אין גמישות תעסוקתית ולכן הם ייכנסו בלית ברירה לחלק מהעבודות הנשיים יותר. עם זאת, בגלל הסטיגמה והשכר גברים ככל הנראה לא ינהרו לעבודות כגון אח סיעודי או מטפל בילדים. "צריך להבין שיש דינמיקה ביצירת מקצועות ויכול להיות שתוך שנה-שנתיים יצמח מקצוע מיד-טק שלא נחשב נשי. לא רתך או נהג שמקושרים עם גבריות אבל משהו חדש".

 

מערך ההכשרות המקצועיות במימון המדינה שנועד לסייע לאנשים שמקצועותיהם בסכנה עדיין מכוון למקצועות שאמנם יש להם ביקוש היום בשוק אך בטווח הארוך צפויים להיעלם. כך, אומרת מדהלה, בין הקורסים המובילים נמצאות הכשרות להנהלת חשבונות, חשבי שכר ומזכירות רפואית. כולם מקצועות בסכנה להיעלם. "באופן כללי מבחינה היסטורית כל טכנולוגיה חדשה שנכנסה דווקא יצרה יותר משרות. עם זאת, עכשיו אנחנו מדברים על שינוי שיכול להיות אחר כי המשרות שהטכנולוגיה יוצרת הן כאלה שדורשות השכלה גבוהה ומי שייפגע הם אנשים שמאופיינים בפחות השכלה גבוהה, יותר רקע של עבודה פיסית ולא בטוח שהם יצליחו למצוא את עצמם בעבודות החדשות שהטכנולוגיה תיצור", היא אומרת.

 

פועלים בענף הנחושת, מרבית מקצועות הייצור הנחשבים גבריים בסכנת היעלמות בעשורים הקרובים פועלים בענף הנחושת, מרבית מקצועות הייצור הנחשבים גבריים בסכנת היעלמות בעשורים הקרובים צילום: בלומברג
פרופ' שרון רבין מרגליות פרופ' שרון רבין מרגליות צילום: גל חרמוני

 

המקצועות הנעלמים עשויים לשנות את יחסי הכוחות בתוך משק הבית

במידה ולא יווצרו עבודות שיתאימו לגברים בחתך האוכלוסיה שמקצועותיהם נעלמו עשוי להיווצר מצב שבו הנשים יהיו המפרנסות העיקריות, מה שישנה את מאזן הכוחות בתוך משק הבית מן הקצה אל הקצה. בארה"ב בעקבות המשבר הכלכלי גברים מובטלים לקחו על עצמם יותר טיפול בילדים. במידה ואותם גברים שמקצועותיהם ייעלמו לא יסכימו להשתלב במקצועות הנשיים, הם יישארו מובטלים וזה עלול לשנות את הדינמיקה בתוך התא המשפחתי. התחזיות הקודרות יותר מדברות על עלייה באלימות כלפי נשים במצב כזה.

 

"בתוך שני עשורים שיעור ההשתתפות של נשים בשוק העבודה יעלה על זה של הגברים ודבר זה יחולל שינוי בתוך משקי הבית. הכוח הכלכלי של הנשים יעלה וזה גורם שמשנה יותר מכל דבר אחר נושאים כמו חלוקת הנטל בתוך הבית. היום ידוע שככל שיש פער בין הכנסת האישה להכנסת הגבר, כאשר האישה מכניסה יותר, זה מכתיב יותר מכל משתנה אחר כמה נטל הגבר נושא בתוך משק הבית", אומרת רבין מרגליות.

 

המקצועות הנשיים שצפויים לשרוד בעתיד הם אמנם מקצועות שהשכר בהם נמוך, אך ידוע ממחקרים אקדמיים שכאשר גבר נכנס כאינדיבידואל למקצוע נשי הוא מצליח להתקדם יותר מהר וגם השכר שלו בתוך המערכת הזו גבוה יותר. לדבריה, "לגבר שנכנס למקצוע נשי יש דיבידנד כאינדיבידואל. האם כניסה של גברים תצליח לשנות את התדמית של המקצוע? זה יכול לקרות רק אם ייכנסו גברים במספרים מאוד גדולים. אנחנו כמובן מכירים את התופעה ההפוכה - הוראה למשל הייתה מקצוע גברי ורק כאשר נכנסו הרבה נשים הסטטוס שלה ירד. אי אפשר להסיק מכך שכניסתם של הגברים למקצוע נשי בהכרח תחזיר עטרה ליושנה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x