$
משפטיפ

הקשיים שמערים משרד הפנים על בני זוג לא יהודים של ישראלים

הדרך לקבלת תושבות קבע ובוודאי אזרחות, רצופת בירוקרטיה ולעתים נדמה כי המסר אחד הוא: בני זוג אינם יהודים לא רצויים כאן

בשיתוף משפטיפ - עו״ד בר נבון 15:0827.11.16

החיפוש אחר אהבה איננו קל, אבל הנה, מצאתם את בן הזוג שאיתו אתם רוצים לחיות. על פניו, אירוע משמח ביותר, אולם מסתבר שאם איתרע מזלכם והתאהבתם בבן זוג לא יהודי, מדינת ישראל תערים עליכם קשיים רבים בדרך לחייכם המשותפים. הסדרת מעמדו של בן הזוג בארץ היא מסע בירוקרטי מפרך ומתיש, אשר לא תמיד מסתיים בסוף טוב. 

מה החוק? מי יודע

תחום ההגירה במדינת ישראל אינו מוסדר בחקיקה ואין מדיניות אחידה וברורה בסוגיה זו. כך יוצא כי כאשר יהודי עולה לישראל, עם בן זוג שאינו יהודי, חוק השבות יספק להם בית חם. אולם כאשר בן הזוג הישראלי כבר חי בארץ ומבקש להסדיר את מעמדו של בן זוגו הלא יהודי, חוק השבות אינו חל. איזה חוק כן חל? אין חוק. תחום זה אינו מוסדר אלא על ידי נהלים ואלו משתנים ללא הרף ואינם אחידים בין הלשכות השונות בארץ.

 

בית המשפט יהיה זה שיפסוק לבסוף בית המשפט יהיה זה שיפסוק לבסוף צילום: bigstock

 

הדרך לקבלת תושבות קבע ובוודאי אזרחות, רצופת בירוקרטיה ולעתים נדמה כי המסר אחד הוא: בני הזוג אינם רצויים כאן. כשלא פעם, משרד הפנים מתנהג באופן המעורר את הרצון לעזוב ולנטוש את הארץ, על אף אהבתם לישראל.

 

עו"ד בר נבון עו"ד בר נבון

 

תושבות קבע ואזרחות

הסדרת מעמדו של בן הזוג הזר, יכולה להתבצע בשני מסלולים: תושבות קבע או אזרחות. המקרה הראשון רלוונטי לזוגות ידועים בציבור, אשר עליהם יהיה להגיש בקשה להארכת רישיון ישיבה בישראל. לאחר הגשת הבקשה, כל אחד מבני הזוג יוזמן לראיון במשרד הפנים ובו יישאל שאלות רבות, אישיות מאוד, אשר נועדו לבחון האם הקשר בין בני הזוג הוא אמיתי. התנהלות הפקידים בראיונות הללו היא במקרים רבים לא נעימה ומאופיינת בחשדנות רבה, גם כאשר ברור מאוד כי מדובר במערכת יחסים זוגית אוהבת. היה והבקשה התקבלה, יקבל בן הזוג הזר אשרת שהייה לשלוש שנים ועליו יהיה לחדשה בכל פעם מחדש, עד לתקופה של שבע שנים. רק אז יוכל להגיש בקשה לקבלת מעמד של תושב קבע בישראל.

  

המסלול השני נועד לבני זוג נשואים, הוא נמשך בדרך כלל פחות זמן ממסלול התושבות, אך גם הוא אינו קצר – 4 שנים לפחות. מנגד, הוא דורש מבני הזוג לצאת מישראל כדי להינשא ופעולה זו כידוע, מסכנת את אפשרות חזרתו של בן הזוג הלא יהודי לישראל. בשל מורכבות ההליך כולו, אשר במסגרתו יש גם לקבל החלטה לגבי המסלול המתאים, חשוב לפנות לייעוץ של עורך דין המתמחה בתחום.

 

פנייה לייצוג משפטי

מצב הדברים כיום, מחייב את בני הזוג לפנות לקבלת ייצוג משפטי, על מנת להסדיר את מעמדו של בן הזוג הלא יהודי בישראל. לא פעם, מתעתדים בני הזוג לטפל בעניין באופן עצמאי, מתוך רצון טבעי ומובן לחסוך בעלויות שכר הטרחה. אולם, חשוב להבין כי נבכי הסחבת הבירוקרטית וההתנהלות הקלוקלת והבלתי אחידה של לשכות משרד הפנים, מחייבת ליווי משפטי של עורך דין מומחה, אשר יעמוד על זכויות בן הזוג ויעשה כל שניתן כדי לזרז את התהליך ולהסדיר את המעמד של בן הזוג הזר בישראל. כאשר בני הזוג עומדים לבדם מול המערכה, יש סיכוי רב כי ייתקלו בקפדנות יתר, בחשדנות מוגזמת ואלו יובילו לדחיית בקשותיהם. לכן, כדאי מאוד לפנות לעורך דין מומחה אשר יטפל עבור בני הזוג בהליך המורכב הזה.

 

עו"ד בר נבון עוסקת בתחום מינהלי והסדרת מעמד, שותפה מנהלת במשרד עו"ד הראל נבון .

 

 

להשארת פרטים נוספים
*
*
* שדה חובה
שלחו
בטל שלח
    לכל התגובות
    x