$
משפטיפ

הזכות לחיים נורמטיביים שמורה לכולנו: דעו את זכויותכם הרפואיות

אם חליתם או נפצעתם אל תוותרו בשום אופן על ההטבות והזכויות המגיעות לכם לפי חוק

בשיתוף משפטיפ 08:1102.12.15

זה לא נעים אבל זו עובדה: במהלך החיים נאלצים אנשים רבים להתמודד עם מחלות או פציעות קשות, אשר משבשות את אורחות חייהם ופוגעות בתיפקודם היום-יומי. על אף השכיחות במצבים אלה, רק מעט אנשים מודעים לשלל ההטבות להן הם זכאים בשל מצבם הפיזי החדש, למי עליהם לפנות בעיתות מצוקה ומי הוא הגורם שתפקידו לטפל ולדאוג שהזכויות המגיעות לפי חוק יתממשו במלואן. להוציא את העובדה שהתמודדות עם אינסוף בירוקרטיות עלולה לא פעם להיות מסורבלת עד בלתי אפשרית ממש.  

מה ניתן לעשות?

 

על מנת לקבל את מירב הזכויות הרפואיות המגיעות לנו כתוצאה מפציעה או מחלה יש צורך בהיכרות מעמיקה עם כל הגופים הרלוונטיים ובקיאות בשלל החוקים והתקנות המגדירים את תנאי הזכאות, דרישה שלאדם החולה או למשפחתו עשוייה ובצדק להישמע כמעט מופרכת ולצערינו היא אף אינה ניתנת ליישום באופן מלא ויעיל.

 

אבנר הייזל, מנכל חברת “תקווה – מרכז הכוונה וסיוע לזכויות רפואיות״, המתמחה בתחום מימוש זכויות מהביטוח הלאומי, מחברות הביטוח ומגופים נוספים מסביר: "אנו משלמים מדי חודש ובמהלך כל חיינו ביטוח לאומי, חלק מאיתנו משלמים סכומים גבוהים יותר בעבור ביטוחים פרטיים, וזאת מתוך רצון להבטיח את עתידנו ולדעת כי בשעה בה נזדקק לסיוע ולעזרה, יהיה מי שידאג, יעזור ויאפשר לנו להמשיך ולחיות חיים ראויים ונורמטיביים. אולם במציאות הדברים לא בהכרח מתנהלים כך ולא פעם מתגלים קשיים רבים ומיותרים. מכיוון שאנו מבינים שלא כולם מודעים לזכויות המגיעות להם בהתאם לחוק ובפני אלה המודעים ניצבת דרך פתלתלה ומייגעת, העמדנו בפני הפונים אלינו, צוות המורכב מרואי חשבון, יועצי מס, מומחים מביטוח לאומי ובעלי ידע מקיף בתחום ההנחות וההטבות המגיעות לכולנו. צוות שיכול ויודע להתמודד עם מכשולי הבירוקרטיה ומסוגל לסייע לאדם הנזקק לכך, לקבל את מלוא הזכויות וההטבות המגיעות לו."

  

זכויות רפואיות שמורות לכולנו. זכויות רפואיות שמורות לכולנו. צילום: bigstock

 

אל תוותרו על הזכויות שלכם

 

חשוב והכרחי להתייעץ, להכיר ולדעת מהן הזכויות המגיעות לכם במקרה של תאונה או מחלה ובשום פנים ואופן לא לוותר על זכויות אלה, העשויות להפוך את חייכם לנוחים וקלים הרבה יותר. מחובתכם לוודא כי אתם מקבלים את מלוא ההטבות המגיעות לכם על פי חוק.

 

נכות

 

אם אתם סובלים מנכות, החוק מאשר לכם זכויות והטבות רבות. לא כל הנכים ובעלי המוגבלויות מודעים לזכויות המגיעות להם ולא כל ההטבות מתקבלות באופן אוטומטי. פעמים רבות יש להגיש תביעה מיוחדת לביטוח הלאומי או לכל גוף אחר על מנת לקבל את המגיע על פי החוק.

 

תאונות עבודה

 

נתוני הסטטיסטיקה, כפי שנמסרו על ידי משרד התמ”ת, מלמדים כי בכל יום מתרחשות כמאה שישים וארבע תאונות וכשישים אלף אנשים בשנה, בממוצע, נפגעים בתאונות עבודה ומאבדים את יכולתם להמשיך ולעבוד, לעתים לצמיתות. הביטוח הלאומי או חברת ביטוח פרטית הם הגופים העיקריים המעניקים פיצוי כספי לנפגעי תאונות עבודה. ללא ליווי מקצועי אתם עלולים לגלות שאין לכם מספיק ידע וכלים כדי לממש את הזכויות המגיעות לכם לפי החוק.

  

ביטוח לאומי

 

המוסד לביטוח לאומי הוא הגוף האחראי למימוש זכויות חברתיות במדינת ישראל. באמצעות הקצבאות אותן משלם הביטוח הלאומי לזכאים הוא מבטיח אמצעי מחייה וקיום עבור כל אלה אשר אינם מצליחים להתקיים בשל סיבות שונות דוגמת: מחלות, תאונות עבודה, נכות ועוד. לא כל אחד מכיר את הזכויות וההטבות המגיעות לו בהתאם לחוק ולא כולם יודעים מהי הדרך לממש זכויותיהם. אם גם אתם סובלים מפגיעות או מחלות, אולי גם לכם מגיעות זכויות רבות וכדאי שתבדקו זאת.

 

"וודאי שבמצב עניינים תקין כל אחד ואחת מאיתנו, במקרה של פציעה או מחלה, היה מקבל מיד את שהובטח לו ועליו שילם כל חייו, אולם במצב העניינים הקיים לא פעם אנשים שמוותרים על הכוונה, יעוץ ועזרה מוצאים עצמם נותרים לבד במערכה, כשהזכויות וההטבות המגיעות להם לפי חוק, לא יתממשו לעולם." מסכם הייזלר.

 

לכו והתייעצו ובשום אופן אל תוותרו על הזכויות המגיעות לכם. הן אלה אשר יהפכו את חייכם לקלים ונוחים יותר, גלו אחריות ודאגו לקבל את כל מה שמגיע לכם ושילמתם עבורו.

 

התקווה, זכויות רפואיות

בטל שלח
    לכל התגובות
    x