שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
פרויקטים

מכשירי ההשקעה שקיימים בוולסטריט: מניות, סחורות, תעודת סל

החלטתם לצאת לדרך ההשקעות העצמאיות? להשקיע בוולסטריט? כדאי שתכירו את שוק ההון, תבינו איך הוא עובד, ואילו אלטרנטיבות השקעה תמצאו בו. שוק ההון רווי מכשירי השקעה שונים ומגוונים

בחסות קולמקס 08:4603.06.15
וולסטירט שנחשבת לזירת המסחר הגדולה בעולם, היא בעצם זירת מסחר המפגישה בין קונים ומוכרים של ניירות ערך. יחד עם זאת, קיימות אפשרויות השקעה ושיטות מסחר שונות ומגוונות במוצרים פיננסיים שונים כמו נכסים, מטבעות, זהב מניות ועוד שבכל אחד מהם ניתן לסחור הן דרך מניות והן בזירות מסחר ייעודיות. בגדול, המוצר הנמכר ביותר בבורסה הוא אגרות חוב, כשבנוסף ישנם ניירות ערך נוספים – מניות, אופציות, תעודות סל, וקרנות נאמנות.

 

מהי מניה?

 

מניה היא בעצם שטר בעלות על חלק מחברה, ומאפשרת מעין שותפות גם עם בחלק יחסית קטן, בחברה. ככל שבעל מניות מחזיק יותר מניות כך מעמדו מתחזק. המניה מבטאת חלק גם בהון וגם בשליטה. נניח לדוגמה חברה שיש בה 1,000 מניות ואתם מחזיקים ב-10 מניות ממנה – החלק שלכם בהון ובשליטה הוא 10 מתוך 1,000 – משמע 1% בהון ובשליטה. יש מצבים שלחברה יש כמה סוגי מניות ואז יש הבדל בין האחזקה בהון לאחזקה בשליטה. מניה מקנה למחזיק בה זכות לדיבידנדים (חלוקת רווחים מהחברה לבעלי המניות) וכן היא מאפשרת למחזיקים להשתתף באסיפות בעלי מניות ולהצביע (זכויות הצבעה). מניה גם מבטאת זכות הונית בפירוק של חברה.

כאשר חברה יוצאת בהנפקה לציבור היא בעצם מנפיקה מניות חדשות לציבור. בתמורה להנפקת המניות האלו היא מקבלת כוח שנכנס לקופת החברה, ומרגע זה מניות החברה נסחרות בבורסה.

 

מחיר המניה בשוק קובע למעשה את שווי השוק של החברה ומכאן חשיבותו הגדולה – שווי שוק של חברה מוגדר כמספר המניות שלה כפול מחיר המניה. לדוגמה – לחברה יש 2 מיליון מניות במחיר של 6 שקלים למניה – שווי השוק שלה – 12 מיליון שקל, אחרי חודש מחיר המניה עולה ל-10 שקלים – שווי השוק שלה 20 מיליון שקל.

לצד המניות, נסחרים בבורסה מוצרי השקעה נוספים כמו כאמור המירים (אגרות חוב להמרה ואופציות), אג"ח ממשלתיות קונצרניות, מק"מ, תעודות סל, אופציות וחוזים עתידיים.

 

 

 

מכשירי ההשקעה שקיימים בוולסטריט: מניות, סחורות, תעודת סל מכשירי ההשקעה שקיימים בוולסטריט: מניות, סחורות, תעודת סל

 

מהם ניירות ערך המירים?

 

ניירות ערך המירים הם "מוצרים" הניתנים להמרה למניות. ההמרה מתבצעת על פי תנאים שנקבעו מראש ופורסמו בתשקיף ההנפקה. ישנם מספר סוגים עיקריים של ניירות ערך המירים:

כתב אופציה – נייר ערך המקנה למחזיק בו, זכות להמירו למניה ב"מחיר מימוש" שנקבע מראש בתשקיף. איגרת חוב להמרה - איגרת חוב הניתנת להמרה למניה. ההמרה מתבצעת לפי יחס המרה שנקבע מראש.

 

קרא עוד:

 

הסודות של וורן באפט

 

להיות הבוסית של עצמך בזכות שוק ההון

 

מדריך ההנפקות המלא! הורד עכשיו

 

מהי איגרת חוב?

 

איגרת חוב היא סוג של הלוואה/ חוב. החברות מנפיקות אגרות חוב לציבור המחזיקים שהופך בעצם לנושה של החברה (בדומה לבנק). החברה מתחייבת במסגרת תשקיף להחזיר את הכסף בתוספת ריבית שיכולה להיות שקלית, לרוב מדובר בריבית צמודה למדד. בתשקיף נקבעים כל הפרמטרים – תשלומי הריבית, תשלומי הקרן, הריבית וסוג ההצמדה.

בבורסה קיימים סוגים שונים של אגרות חוב – אגרות חוב קונצרניות שהונפקו על ידי החברות (גיוסי החברות); אגרות חוב ממשלתיות – אגרות חוב שהממשלה הנפיקה (המשמשות לתקציב שוטף ולמימון הגירעון).

 

תעודות סל

 

תעודות סל או ETF (בארה"ב) הן מכשירים פיננסיים העוקבים אחר מדדי מניות, אג"ח, סחורות (זהב, כסף, נפט) ועוד. התעודות מאפשרות למשקיעים לרכוש "סל" סחיר של ניירות ערך הכלולים במדדים, וכך " יצועי המדדים בקלות ובעלות נמוכה. בין המכשירים הנמנים על קבוצה זו ניתן למצוא: תעודות מדד, תעודות בחסר, תעודות מדד סחורה, אופציות כיסוי ועוד.

 

קרן נאמנות

 

קרן נאמנות הינה מכשיר פיננסי המאפשר להשקיע בניירות ערך באמצעות השתתפות בתיק השקעות המנוהל במשותף עבור המשקיעים בקרן בידי חברה לניהול קרנות ("מנהל קרן"). קרן נאמנות עצמה איננה נסחרת בבורסה.

ההשקעה מתבצעת על ידי רכישת יחידות השתתפות, המקנות חלק בתיק ההשקעות שלה. שווי יחידות הקרן נקבע בכל סוף יום מסחר ומשקף את שווי נכסיה בניכוי התחייבויותיה.

 

נגזרים

 

הינם מכשירים פיננסיים שמחירם נגזר (קשור) מנכס אחר, הנקרא "נכס הבסיס". לדוגמה, מחירם של נגזרים על מדד ת"א-25 מבוסס, בין היתר, על ערך מדד זה במהלך המסחר בבורסה. בבורסה בתל-אביב נסחרים שני סוגים של נגזרים: אופציות וחוזים עתידיים.

 

מכירה בחסר (שורט)

 

מכירה בחסר היא מכירת נייר ערך שאינו בבעלות המוכר. לשם כך, המוכר צריך לשאול מגורם אחר את ניירות הערך המיועדים למכירה, קודם המכירה בחסר. יש מי שטוען שמכירות בחסר תורמות לשכלול המסחר ולשיפור הנזילות בשוק. הן בבורסה בתל-אביב והן בבורסה האמריקאית, ניתן למכור בחסר מניות, תעודות סל, אג"ח ומק"מ. מכירה בחסר היא פעולת השקעה "בסדר הפוך" בה המכירה מקדימה את הרכישה. במכירה בחסר המשקיע מרוויח כאשר מחיר נייר הערך יורד, ומפסיד כאשר מחירו עולה.

 

"הכתבה באדיבות בית השקעות קולמקס"

בטל שלח
    לכל התגובות
    x