$
כלכלה ומדיניות

קשר בעייתי: עסקאות הנשק הענקיות של ארה"ב עם קטאר

הנסיכות תומכת בחמאס ובתנועות הרדיקליות, מה שלא מפריע לארה"ב למכור לה נשק רב; העסקה האחרונה עומדת על סך של 11 מיליארד דולר, והיא כוללת טילי פטריוט, מסוקי אפאצ'י וטילי נ"ט

שירות כלכליסט 11:3125.07.14

קטאר, הנסיכות הזעירה מהמפרץ, היא בעלת כיסים ללא תחתית, משאבים עצומים, ושאיפות גאו-פוליטיות גדולות עוד יותר. היא אמנם תומכת בחמאס ובתנועות רדיקליות אחרות, אך במקביל רוכשת כמויות נשק גדולות דווקא מארה"ב.

 

 

 

בשבוע שעבר, סגרה קטאר עם ארה"ב את עסקת הנשק הגדולה ביותר עד כה השנה. שוויה של העסקה – 11 מיליארד דולר. החברות שסיפקו את הסחורה לקטארים הן ריית'און (Raytheon), לוקהיד מרטין (Lockheed Martine) ובואינג.

 

בסכום זה רכשו הקטארים את הפריטים הבאים:

 

247 טילי פטריוט מסוג PAC-3

117 טילי פטריוט מסוג GEM-T

24 מסוקי אפאצ'י

500 טילים נגד טנקים מסוג Javelin

 

 

מסוק אפאצ'י מסוק אפאצ'י

 

העסקה מסמנת גם את המחיר המזערי שקטאר משלמת על תמיכתה בארגונים הרדיקליים. אולם התלקחותו של העימות בעזה מאיר את הקטארים באור לא מחמיא בשל מעמדה של הנסיכות כאחת מהתומכות האיתנות ביותר של חמאס בעולם, ומי שמארחת את מנהיגיו.

 

באוקטובר 2012, ערך הנסיך הקטארי, השייח' אחמד בן ח'אליפה אל-ת'אני, את הביקור הרשמי הראשון של מנהיג מדיני כלשהו ברצועת עזה תחת שליטת חמאס. במהלך ביקורו הוא  התחייב להעביר כספי סיוע לרצועה בסך 400 מיליון דולר אולם נתח משמעותי - ובלתי ידוע - הגיע אל כיסו של חמאס.

 

 

פטריוט פטריוט צילום: אימג'בנק, Gettyimages

 

ג'ונתן שנזר, סגן הנשיא למחקר בקרן להגנה על הדמוקרטיה (foundation for the Defense of Democracies) אמר לאתר ביזנס אינסיידר ש"קטאר נחשבת כתומכת הפיננסית הראשית של חמאס שלו. על פי ההערכות, מדובר בהוצאות תפעוליות של כמיליארד דולר".

 

ביוני ניסתה קטאר להעביר כספים לשם תשלום משכורות העובדים הציבוריים של חמאס בעזה. את ההעברה ביקשה קטאר לבצע באמצעות ערב בנק (Arab Bank) אולם הבנק פסל את העסקה על רקע לחצים מצד ארה"ב.

 

עמדתו הנוקשה של חמאס בעימות האחרון עם ישראל מתאפשרת חלקית בשל התמיכה הקטארית בו. אם המצב בעזה יסלים, ייתכן שהמחוקקים בארה"ב - שחלקם כבר הפכו לחשדניים בכל הנוגע להשפעתה של קטאר במזה"ת - יתחילו להטיל על הנסיכות חלק מהאחריות למתרחש.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x