$
משפט

דיבה נגד עובדת שביקרה את המעסיק בבלוג

אחרי ששלמה מן נתבע על הוצאת דיבה בבלוג, התקדים מגיע לתחום יחסי העבודה. החברה דורשת מהעובדת פיצוי של 100 אלף שקל ללא הוכחת נזק

מיקי פלד 07:5305.06.08

לאחר שאתר הספורט One הגיש תביעת דיבה נגד הבלוגר שלמה מן (ייגרמייסטר), מתרחב העיסוק בנושא גם אל עולם יחסי העבודה.

 

השבוע הגישה באופן תקדימי חברת כוח האדם פיירול תביעה בסכום של 100 אלף שקל נגד עובדת שלה לשעבר, בטענה שהכפישה את החברה בבלוג הפרטי שלה. זו הפעם הראשונה

שצעד מסוג זה נעשה ביחסי העבודה באופן שיגדיר את האסור והמותר בטענות של עובד נגד מעביד. בתביעה שהוגשה לבית משפט השלום בתל אביב מבקשת החברה לפצות אותה על נזק ללא הוכחת נזק.

 

התביעה הוגשה לאחר שהבלוגרית תמי ברקאי תבעה את חברת פיירול ועיריית ראשון לציון בבית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, באמצעות עו"ד ערן גולן. ברקאי עבדה במשך שלוש שנים במרכז רון ורדי, מרכז לתלמידים מחוננים בראשון לציון, כמדריכת אמנות. לטענתה, תנאי ההעסקה שלה במרכז, הממומן בחלקו על ידי העירייה, אינם עומדים בדרישות חוקי העבודה, ויש לפסוק לטובתה סכום של 47,231 שקל, בצירוף פיצויי הלנת שכר ושכר טרחה. לאחר דין ודברים בין ברקאי למנהלי המרכז וחברת פיירול, הוחלט על סיום ההתקשרות איתה בספטמבר 2007.

 

במהלך הכנת כתב ההגנה גילה עורך הדין של פיירול, זיו סימון, כי ברקאי כותבת בלוג באתר רשימות. באחד הפוסטים בבלוג היא כתבה כי החברה העסיקה אותה ללא חוזה עבודה, ללא תנאים סוציאליים, וכי צ'קים שניתנו לכמה מהמדריכים שעבדו איתה במרכז חזרו וחברת פיירול נמנעה מלקבל אחריות על מצב זה.

 

עו"ד סימון אמר ל"כלכליסט" כי צעד זה לא נעשה כחלק מההתמודדות עם כתב התביעה של ברקאי. לדבריו, "אנשים צריכים להבין שדיבה יכולה להיעשות דרך מגוון של אמצעי תקשורת, גם דרך האינטרנט. הדברים שברקאי כתבה פגעו קשות במוניטין של החברה, שעובדת בעיקר עם מוסדות ציבוריים". לדבריו, אל החברה הגיעו פניות ממנהלי מוסדות שונים שאיתם לחברה יש קשרים שאיימו לא לחדש את החוזה איתה בשל הטענות בבלוג.

 

מצב עניינים זה, של שתי תביעות המתנהלות בשני בתי משפט במקביל באותו נושא, אינו פשוט. על פי העיקרון המשפטי של "הליך תלוי ועומד" מצב זה הוא בעייתי. לא רצוי לנהל הליכים מקבילים באותו עניין (הליך תלוי ועומד). יש משהו חסר תום לב בהגשת תביעת דיבה.

 

עו"ד גולן אמר ל"כלכליסט" כי הוא עומד להגיש בקשה לעיכוב ההליכים בבית משפט השלום עד שיוכרע העניין בבית הדין האזורי לעבודה.

 

עו"ד גולן הוסיף: "זה שערורייתי שחברות קבלניות שמפרות את החוק מגישות תביעות דיבה נגד העובדים שלהם בסכומים חסרי בסיס ובחוסר תום לב מוחלט. על בית המשפט להסיק את המסקנות ולמנוע הישנות מקרים כאלו בעתיד". עו"ד סימון, לעומתו, סבור כי: "יכולותיה הכלכליות של ברקאי אינן ידועות לנו ואין זה מעניינינו בכל הקשור לתביעה עצמה". (א 30229/08)

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x