סגור
שורת הרווח דף כתבה חדש

המשכיות בין דורית: מדוע תכנון מס הוא קריטי?

עו"ד ורו"ח מאורי עמפלי, בעלים של משרד עמפלי עריכת דין מיסים, מדגיש את החשיבות הרבה של תכנון מס מקדים במקרים של המשכיות עושר בין דורי.

עו"ד ורו"ח מאורי עמפלי, בעלים- משרד עמפלי עריכת דין מיסים

המשכיות בין דורית, שבאה להבטיח העברה נכונה של ההון המשפחתי לדור הבא, בהסכמה משפחתית רחבה ככל הניתן ותוך מזעור חבויות המס, כוללת שורה שלמה של פעולות אפשריות כמו מתן מתנה, הורשה, נאמנות ועוד. לכל פעולה כזאת יכולות להיות השלכות רוחב במיסוי מקרקעין, מס הכנסה, מיסוי בינלאומי ועוד. לכן חשוב להבין ולהכיר השלכות אלו מבעוד מועד על מנת להקטין את חשיפת המס במקרה הספציפי.
העברת נכסים כאשר בעל הנכס או ההון עדיין בחיים, מבוצעת בדרך כלל באמצעות מתנות. בהקשר לכך עו"ד עמפלי מדגיש כי לא כל מתנה פטורה ממס. למשל, מתנה של תיק מניות לקרוב תושב חוץ אינה פטורה ממס. כך גם מתנה של זכות במקרקעין, למשל מתנה של דירת מגורים בין אחים, עלולה להיות חייבת במס שבח ומס רכישה. סוג נוסף של העברה הרלוונטי יותר לעסקים משפחתיים, ניתן לבצע על ידי העברה של נכסים בין חברות אחיות או פיצול פעילויות של חברה על מנת להכין את המעבר לדור הבא. כמובן שכל פעולה כזו מצריכה ייעוץ.
הורשה כשלעצמה אינה גורמת לאירוע מס בישראל, אך מכירת נכסי העיזבון עלולה לגרום לחבות במס שבח. חוק מיסוי מקרקעין מאפשר חלוקת נכסים בין יורשים שמקורם בעיזבון גם לאחר רישום צו ירושה או צו קיום צוואה ובלבד שמדובר בחלוקה ראשונה של נכסי העיזבון. כלומר, היורשים יכולים ככלל לחלק את נכסי העיזבון ובפרט את נכסי המקרקעין לפי רצונם וכל עוד לא נכנס כסף "חיצוני" ככלל לא נוצרת להם חבות במס. לשם כך, חשוב להכין הסכם חלוקה על מנת להסדיר את ההבנות בין היורשים.
נושא "חם" נוסף הוא ניתוק תושבות על רקע המצב הבטחוני. עו"ד עמפלי מדגיש שחשוב לבדוק את דיני הירושה במדינה אליה עוברים, וכן לבדוק האם קיים מס יציאה מישראל עבור משפחות בעלות נכסים ועסקים בחו"ל.
לסיכום, תכנון מס מקצועי הינו הכרחי לצורך העברה חלקה ויעילה של עושר בין דורי. צפו בכתבה המלאה וקבלו עוד עצות מועילות בנושא.