סגור
כדאי להכיר

סוף טוב- הכל טוב: טיפים לעסקים לקראת סוף שנה ממשרד רואי חשבון חג'ג' ושות'

בעלי עסקים, מתכוננים לסיום שנת המס? רואה חשבון ליאם חג'ג' ממשרד "חג'ג' ושות', רואי חשבון ויועצים" נותן לכם את הטיפים האידיאליים כדי שתסיימו את השנה בהצלחה!

עסקים, מגדול ועד קטן, לא יודעים שמספר קטן של פעולות לקראת סוף השנה יכול לחסוך להם הרבה מאוד כסף. כבעלי עסקים, החלק הניהולי והכלכלי בעסק, לא תמיד עובר בקלות ורבים מבעלי העסקים נופלים בין הכיסאות ולא מצליחים להתרומם משם, בשל חוסר ידע וחוסר מעורבות של בעלי המקצוע בתכנון מס אפקטיבי. בתוך ים של נותני שירות בתחום ראיית החשבון, בעלי עסקים נאלצים לשחות לא מעט עד שהם מגיעים לחוף מבטחים, לרואה החשבון שיעשה להם סדר בבלאגן. הרשו לנו לזרוק לכם גלגל הצלה – ליאם חג׳ג׳, רואה חשבון ויועץ, מייסד ובעלים של המשרד ״חג'ג' ושות' רואי חשבון ויועצים״, ומנכ״ל חברת ״מיס מס החזרי מס״, הסכים לשתף אתכם במספר טיפים חשובים לקראת שנת המס.
3 צפייה בגלריה
ליאם חג'ג' בצילומי תדמית
ליאם חג'ג' בצילומי תדמית
ליאם חג'ג' בצילומי תדמית
(צילום: עדי שנפיק)
טיפים לעסקים לסוף שנה
לחלקנו צמד המילים "סוף שנה" עלול להישמע קצת מפחיד ולגרום לחוסר וודאות. בסוף השנה עלולים לצוץ תשלומים שלא נערכנו אליהם מראש, דבר שעלול לפגוע קשות בפעילות העסקית השוטפת.
ליאם חג'ג', בעלי משרד "חג'ג' ושות' רואי חשבון ויועצים", מעניק לנו מהידע הרב שלו, ונותן טיפים ששווים הרבה מאוד כסף ויחסכו הפתעות לא נעימות:
  • הציצו בדו״ח ההוצאות שלכם – בקשו מרואה החשבון שלכם את דוח ההוצאות לפי חודשי השנה, ובדקו האם ישנן הוצאות שלא העברתם במהלך השנה. החזרי מע״מ בגין הוצאות, מתקבלים עד חצי שנה אחורה, וגם אם חלף זמן רב יותר – ניתן עדיין להכיר בהוצאה לצרכי מס, ובכך להקטין את ההכנסה החייבת למס הכנסה ולביטוח לאומי.
  • קבלו החלטות על ההוצאות – נתחו את התוצאות העסקיות שלכם, והחליטו אם להקדים הוצאות לשנת מס זו (לצורך הקטנת הרווחיות), או לדחות אותן לשנה הבאה (בשל מחסור בתזרימי מזומנים). עבור מדווחים בבסיס דיווח מזומן, זכרו שהוצאה מוכרת היא רק הוצאה ששולמה באותה שנת מס, והיא תירשם רק לאחר שהתקבלו חשבונית מס וקבלה על התשלום. זה הזמן לשלם את ההוצאות החשובות על מנת שייכללו בדוח השנתי ויקטינו את חבות המס.
  • היערכו ל-31/12, יום הספירות – ביום זה, יש לספור את קופות העסק באופן מדויק ולכלול את הספירות בדו״ח אשר תידרשו להציג במקרה של ביקורת מס. כמו כן, ה-31/12 הוא יום לספירת המלאי בעסק שלכם, שדורשת היערכות. בקשו מרואה החשבון שלכם את כל המידע הדרוש לצורך הספירות, כמו אופן הספירה, טפסים שיש למלא, נהלים ודגשים חשובים. ספירת המלאי בעסק היא חובה ובעלת חשיבות גבוהה לנתוני הרווחיות של העסק.
  • הפרידו את חשבון הבנק הפרטי שלכם מהחשבון העסקי – כדי שתוכלו לנתח את העסק שלכם ואת תזרימי המזומנים שלו, רצוי שתהיה הפרדה מלאה בינו לבין החיים הפרטיים שלכם. דאגו להפריד בין החשבונות ולהעביר לחשבון הפרטי סכומים קבועים מדי חודש, ממש להפריש לעצמכם משכורת.
3 צפייה בגלריה
ליאם חג'ג' ממשרד חג'ג' ושות' רואי חשבון ויועצים
ליאם חג'ג' ממשרד חג'ג' ושות' רואי חשבון ויועצים
ליאם חג'ג' ממשרד חג'ג' ושות' רואי חשבון ויועצים
(צילום: עדי שנפיק)
  • נתחו את תנאי האשראי – כדי לקבל כסף מוקדם ככל הניתן מלקוחות, ולשלם לספקים מאוחר במידת האפשר, נסו להקטין את ימי האשראי של הלקוחות ולהגדיל את ימי האשראי של הספקים, לקראת השנה החדשה. שתי פעולות אלו יגדילו את תזרימי המזומנים בעסק שלכם.
  • נקו את המוצרים והשירותים הנמכרים בעסק שלכם – אם זיהיתם מוצרים או שירותים מסוימים שככל הנראה לא תמכרו בשנה הבאה – נצלו את השנה הנוכחית ומכרו אותם בהנחות. כך לא תפספסו את ההכנסה הפוטנציאלית הטמונה בהם כרגע.
  • זהו את החודשים החלשים – במיוחד עבור עסקים המושפעים מעונתיות, חשוב לנתח את השנה בפריסה לחודשים ולבחון מתי הרווחיות נמוכה יותר. בשנה הקרובה, השאירו עודפי מזומנים להתנהלות בחודשים הללו. תכנון נכון ויעיל יקנה לעסק יציבות כלכלית ולכם יעניק שקט, גם בחודשים החלשים.
  • הפקידו לחיסכון הפנסיוני – כבעלי עסקים אתם בוודאי יודעים שהחל משנת 2017, חלה חובת הפקדה לחיסכון פנסיוני לעצמאים, כאשר אי עמידה בדרישות המינימום להפקדה תגרור קנס של 500 ש"ח. להפקדות שני יתרונות: האחד, חיסכון לעת פרישה והשני, חיסכון במס. ההפקדות לפנסיה מוכרות כהוצאה (עד 11% מגובה ההפקדות) וכזיכוי במס (עד 5%.5 מגובה ההפקדות). שימו לב, כי ההפקדות תלויות בהכנסתו החייבת של העוסק ומצריכה ליווי של רואה החשבון לצורך קבלת התוצאה האופטימלית, כאשר הסכום המקסימלי אותו ניתן להפקיד ולקבל עליו הטבת מס, הוא 16.5% מההכנסה החייבת. החשיבות הגבוהה להפקדת כל הכספים עד ליום 31/12, נובעת מכך שרק כספים שהופקדו עד אז יילקחו בחישוב לאותה השנה – אל תפספסו את הזכויות שלכם.
  • הפקידו לקרן השתלמות – מדובר בחיסכון לטווח בינוני, המאפשר חיסכון במס מצד אחד, ופטור ממס על הרווחים שנצברו בקרן, מצד שני (במידה שלא נמשכו כספים במשך 6 שנים ממועד ההפקדה הראשונה, או 3 שנים במידה שנמשכו לצורך לימודים או השתלמות). ההפקדות לקרן ההשתלמות במהלך השנה, יוכרו כהוצאה המותרת בניכוי עד לגובה 4.5% מסך ההכנסה החייבת באותה השנה, כאשר תקרת הניכוי היא 11,835 ₪, נכון לשנת 2021, ותקרת הפטור על הרווחים הנצברים בקרן, היא עד לסכום הפקדות בסך 18,480 ש"ח לשנה. גם הפקדות אלו נלקחות בחשבון עד ליום 31/12, לכן הקפידו לבצע אותן עוד לפני.
  • כל סוף הוא התחלה חדשה, תכננו אותה – סוף השנה הנוכחית הוא הזמן לתכנן את השנה החדשה, להציב יעדים כלכליים לעסק, תקציב שנתי, כניסה לשווקים חדשים, מכירת מוצרים או שירותים נוספים ותכנון מס אופטימלי לשנה שבפתח. יחד עם רואה החשבון שלכם, ניתן יהיה לתכנן את השנה בצורה הטובה ביותר, שתביא להגדרת תכנית כלכלית ריאלית לעסק שלכם ולחיסכון יעיל במס. עבודה עם רואה חשבון שנלחם על הזכויות שלכם ומכיר את התחום על בוריו, תביא לכם לא רק ביטחון ויציבות כלכליים, אלא גם רווחים של ממש.
3 צפייה בגלריה
חג'ג' ושות' רואי חשבון ויועצים
חג'ג' ושות' רואי חשבון ויועצים
חג'ג' ושות' רואי חשבון ויועצים
(צילום: עדי שנפיק)
חג'ג' ושות' – רואי חשבון ויועצים
כתובת: הארבעה 28, מגדלי חג'ג' (הארבעה), תל אביב
טלפון: 073-3744594