סגור
סודות שוק ההון גג עמוד כתבה חדש

“להשקיע בסיכון גבוה מדי זה כמו לעשות דיאטה ולעבוד במאפייה"

השקעה בבורסה עלולה לסכן את כספכם, אבל יש הרבה דרכים לצמצם את הסיכון ולראות תשואה על הכסף. פול קליין, מנכ"ל חברת ההשקעות Videa מקבוצת לאומי, מסביר איך אפשר לעשות את זה נכון וממה צריך להיזהר. צפו בראיון


ראיון עם פול קליין, מנכ"ל Videa
(אולפן כלכליסט)

השקעה בבורסה היא לא לבעלי לב חלש. המילים "ירידות שערים" וכל המסכים האדומים עשויים להלחיץ. אז איך עושים את זה בראש שקט? "בורסה היא מקום שאפשר לעשות בו כסף, אבל צריך לעשות את זה בצורה חכמה", מסביר פול קליין, מנכ"ל חברת ההשקעות Videa מקבוצת לאומי. לדבריו, כל אחד צריך להתאים את הסיכון לסיבולת שלו ולאופק ההשקעה.
"יש את הסיכון שאני מסוגל להתמודד איתו, הסובייקטיבי שלי. ויש את הסיכון של התיק. צריך שתהיה התאמה ביניהם. צריך להשקיע, אבל עם תיק שיאפשר לך לישון טוב בלילה, כדי שלא יקרה מצב שתבוא המפולת, והיא תבוא מתישהו, ואתה תמכור את כל התיק", הוא מסביר.
לדברי קליין, להחזיק בתיק השקעות ברמת סיכון שלא מתאימה לך באופן אישי, "זה כמו לעשות דיאטה ולעבוד במאפייה".
אז איך עושים את זה? איך מתאימים את רמת הסיכון בתיק לכל לקוח?
יש כיום בעולם הדיגיטלי כלים מתקדמים, שבעזרתם אפשר לבנות תיקי השקעות שייצרו תשואה נאותה, לאורך זמן וזאת תוך ניהול סיכונים. "יש אצלנו ב-Videa תהליך שנראה פשוט – מענה על שמונה שאלות בלבד – אבל הוא מאוד מורכב מאחורי הקלעים, כדי לבנות לך פרופיל סיכון. את התיק אנחנו בונים בעזרת מודל שלא אנחנו המצאנו, מודל מרקוביץ', שזיכה את ממציאו בפרס נובל", מסביר קליין.
"את הסיכון אנחנו מודדים, בניגוד לאחרים, באמצעות תסריטי קיצון. אנחנו מריצים כאלה על כל התיקים של כל הלקוחות כדי לוודא שמה שאתה מקבל מתאים לך, כדי שלא תמכור את התיק באותה מפולת, שתגיע מתישהו".

*וידאה ניהול השקעות מקבוצת לאומי בע"מ ("וידאה") הינה חברת ניהול תיקי השקעות בבעלות מלאה של בנק לאומי. האמור בראיון זה אינו מהווה תחליף לייעוץ השקעות אישי, המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע. אין לראות בראיון זה הצעה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של המשקיע או לביצוע עסקה כלשהי בניירות ערך או בכל מוצר פיננסי אחר או התחייבות לתשואה כלשהי.