סגור
רפי סער: "כפר סבא רואה בהתחדשות העירונית ערך עליון"
"תקווה למשפחות הוותיקות": מוטי ששון ועו"ד יוסי אומיד על מהפכת ההתחדשות בחולון
עוד בזירת הנדל"ן

תקוה למיגון: "פתח תקוה מחויבת בהתחדשות עירונית"

נפילת הטיל באם המושבות חידדה את הצורך במיגון עשרות אלפי דירות. היזם בן קטה ועו"ד גיא יקותיאל, מספרים על עלייה חדה בבקשות למיזמי תמ"א 38 ופינוי-בינוי ומבהירים: "מבנים רבים נמצאים במצב בעייתי - התחדשות עירונית היא הדרך היחידה להעניק להם ולדייריהם חיים חדשים"

בשיתוף מערכת זירת הנדל"ן
ה-13 במאי 2021 ייזכר כאירוע מכונן בתולדות פתח תקוה. באותו הלילה הצטרפה גם אם המושבות למעגל הטילים – כאשר רקטה ששוגרה מרצועת עזה נחתה בעיר, וגרמה לפציעתם של מספר תושבים ולנזק כבד לבניינים לרכוש.
נפילת טילים בפתח תקוה, תרחיש שעד לפני כעשור נתפש כבעל סבירות נמוכה, הפך באחת לעובדה קיימת. האיום מוחשי ומדאיג עוד יותר, כשמביאים בחשבון כי רבים מהמבנים בעיר אינם ממוגנים. לפי נתוני התאחדות הקבלנים בוני הארץ מקיץ 2020, קרוב ל-50 אלף דירות בפתח תקוה הן ללא ממ"ד. למצב העניינים השברירי של התקופה האחרונה אפקט ישיר גם על תחום ההתחדשות העירונית, שמבקש לשקם, לרענן ולמגן מבנים שהוקמו לפני עשרות שנים. הדברים מקבלים משנה תוקף כשמדברים על פתח תקוה, שנוסדה ב-1878.
קראו עוד בזירת הנדל"ן:
"פתח תקוה מביעה בשנים האחרונות נכונות גבוהה לקידום התחדשות עירונית, דבר שבא לידי ביטוי הן בקידום תוכניות והן בשיתוף פעולה פורה ומיטבי עם המינהלת העירונית", אומר מנהל הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, אלעזר במברגר. "כיום מקודמות בפתח תקוה כ-7,500 דירות חדשות בפינוי-בינוי, וכ-6,500 דירות בתמ"א 38. ההתחדשות העירונית היא המפתח למיגון ולשמירה על דיירי המבנים הישנים, והרשות הממשלתית משקיעה מאמצים גדולים לצד המינהלת והעירייה בכדי להאיץ את התהליכים".
לדבריו של במברגר שותפה גם העירייה המקומית, שרואה בהתחדשות עירונית פלטפורמה משמעותית לצמיחתה ולשדרוגה של פתח תקוה. כניסתו של רמי גרינברג ללשכת ראש העיר ב-2018 העניקה רוח גבית לתחום, והביאה לגידול ניכר בכמות הפרויקטים המקודמים בעיר ובהיצע הדיור בתחומה.
3 צפייה בגלריה
נפילת הטיל בפתח תקוה. "התחדשות עירונית היא המפתח למיגון ולשמירה על דיירי המבנים הישנים"
נפילת הטיל בפתח תקוה. "התחדשות עירונית היא המפתח למיגון ולשמירה על דיירי המבנים הישנים"
נפילת הטיל בפתח תקוה. "התחדשות עירונית היא המפתח למיגון ולשמירה על דיירי המבנים הישנים"
(צילום: דוברות מד"א)
בשני כובעים
אחת החברות המזוהות ביותר עם ההתחדשות העירונית באם המושבות היא קטה יזמות בניה והשקעות. מדובר בחברה פתח תקואית שורשית, שזיהתה עוד בראשית העשור הקודם את נחיצותם של פרויקטים במסגרת זו לשיפור איכות חיי התושבים, ובחרה כאג'נדה למקד בעיר את פעילותה. החברה רשומה על אכלוס הפרויקט הראשון במסלול תמ"א 38/2 בפתח תקוה, ברחוב אורלוב 8 – בו נהרס מבנה רכבת ובמקומו הוקם בניין מודרני הכולל 39 דירות חדשות - במה שהיה רק הסנונית הראשונה לפעילות ענפה בשכונות העיר.
"בזכות שורה של אירועים מתרימים, זוכה תחום ההתחדשות העירונית לדחיפה אדירה", מציין בן קטה, מבעלי החברה. "נפילת הטילים, פיתוח מערכות הסעות המונים של הרכבת הקלה והמטרו, וכמובן היצע דירות שלא עומד בביקושים – כל אלה ממחישים את הצורך המיידי במיזמי התחדשות עירונית, שמביאים בשורה בהיבט החברתי, הסביבתי והבטיחותי".
"מאז מבצע 'שומר החומות' ונפילת הטיל יש עלייה בכמות הבקשות שמגיעות אלינו לקחת פרויקטים", מעדכן קטה, "עם זאת, אנחנו יודעים שבמדינת ישראל לאנשים יש זיכרון קצר ובעוד כמה שבועות הנושא שוב יחזור לשוליים - אבל זה לא אומר שהצורך במיגון מאבד מהרלוונטיות שלו, להפך. מי שלא ינצל את המומנטום עכשיו, יגלה בעוד כמה שנים שהצנרת העירונית עמוסה בפרויקטים ויהיה לו קשה יותר לקדם התחדשות בבניין שלו".
3 צפייה בגלריה
פרויקטים של קטה יזמות ברמת ורבר. בפתח תקוה מקדמת החברה כ-20 פרויקטים בתמ"א ובפינוי-בינוי
פרויקטים של קטה יזמות ברמת ורבר. בפתח תקוה מקדמת החברה כ-20 פרויקטים בתמ"א ובפינוי-בינוי
פרויקטים של קטה יזמות ברמת ורבר. בפתח תקוה מקדמת החברה כ-20 פרויקטים בתמ"א ובפינוי-בינוי
(צילום והדמיות: באדיבות קטה יזמות)
העשייה המסיבית של קטה יזמות בפתח תקוה מתורגמת לכ-20 פרויקטים של פינוי-בינוי ותמ"א 38/2 בשלבים שונים של תכנון וביצוע, הכוללים למעלה מ-1,000 דירות. כך למשל, החברה היא מחלוצות ההתחדשות העירונית ברמת ורבר, משכונותיה הוותיקות של העיר, ומי שמגשימה את חזון העירייה ברמה הפרקטית. בין הפרויקטים הבולטים ניתן לציין את הפינוי-בינוי ברחוב אורלוב 6-4 שהנו פרויקט הפינוי-בינוי השני בסך הכל בפתח תקוה. לפני שבועות ספורים החלו העבודות במתחם, כשאת 24 הדירות שנהרסו יתפסו 88 דירות חדשות.
לא רחוק משם, ברחוב קרול 5 ו-7, קורם עור וגידים מיזם פינוי-בינוי נוסף – במסגרתו ייהרסו 36 דירות ובמקומם ייבנו 126 דירות חדשות. מיזם מסקרן אחר באזור שממחיש את העוצמה של קטה יזמות, הוא זה שברחוב יצחק 34 וכבר אושר למתן תוקף. בתוכנית: הקמת מגדל בן 19 קומות עם 90 דירות ומסחר בקומת הקרקע, תחת מבנה רכבת ישן עם 24 דירות. ברחוב ז'בוטינסקי 19 תהרוס החברה שלושה מבני רכבת ובהם 36 דירות, ותבנה מגדל נוסף בעירוב שימושים שיימזג בין מגורים (כ-130 דירות), משרדים, מסחר ומבני ציבור. מעבר למתיחת פנים למבנים, יתרון נוסף שמציעים הפרויקטים הללו טמון בנגישות התחבורתית ובקרבה לתחנות הרכבת הקלה של הקו האדום והמטרו.
המוניטין שצברה קטה יזמות בפתח תקוה הוא תולדה של היכרות עמוקה עם תושבי העיר וצרכיהם, ויכולת מוכחת לבצע פרויקטים בנפח גבוה באופן יעיל וענייני, תוך קיצור תהליכים ולוחות זמנים. "העובדה שאנו מחזיקים גם בכובע היזם וגם בכובע החברה המבצעת, מחזקת את אמון הדיירים בפרויקטים שלנו – יש להם כתובת ברורה לכל שלבי התהליך", מפרט קטה. "בהתאם למוטו הזה, אנו מחויבים לדיאלוג שקוף ורציף, והולכים עם בעלי הדירות יד ביד. מילה טובה מגיעה לראש העיר רמי גרינברג על העשייה - רוח המפקד ללא ספק מורגשת והרבה בזכותו ההתחדשות העירונית בפתח תקוה עושה קפיצה משמעותית".
נפל האסימון
"המציאות החדשה בעקבות נפילת הטיל בפתח תקוה מחייבת את כל הגורמים בתחום ההתחדשות העירונית לפעולה", קובע עו"ד גיא יקותיאל - הבעלים של משרד פרידמן, יקותיאל, אינגביר - המלווה דיירים ויזמים בפרויקטים של תמ"א 38 ופינוי-בינוי ברחבי העיר. "באמצעות התחום הזה ניתן למגן דירות בהיקפים משמעותיים, ומי שלא הבין את זה עד כה, היום כבר נפל לו האסימון".
כמי שחי את תחום ההתחדשות העירונית ברמה היומיומית כבר למעלה מעשור, מדגיש עו"ד יקותיאל כי "אנו רואים שהרוחות נושבות מכיוון של תמ"א 38 לכיוון של פינוי-בינוי. זוהי מגמה ראויה, אשר מאפשרת לעיר ולתושבים תכנון נכון וטוב יותר - בין היתר על ידי הוספת שטחים ירוקים, פיתוח תשתיות חדשות ועירוב שימושים. חשוב להבין, פינוי-בינוי אינו רק 'תמ"א גדולה', אלא פרויקט התחדשות עירונית בסדר גודל אחר לגמרי, המצריך מומחיות, ניסיון ויכולות ביצועיות מסוג אחר. כמובן שעדיף לבצע פינוי-בינוי, אך בו בזמן חובה לתת פתרון גם לאותם מבנים נקודתיים שאינם חלק ממתחם ומחויבים בהתחדשות ובמיגון".
3 צפייה בגלריה
עו"ד גיא יקותיאל. "המציאות החדשה מחייבת את כל הגורמים לפעולה"
עו"ד גיא יקותיאל. "המציאות החדשה מחייבת את כל הגורמים לפעולה"
עו"ד גיא יקותיאל. "המציאות החדשה מחייבת את כל הגורמים לפעולה"
(באדיבות משרד פרידמן, יקותיאל, אינגביר)
"מעבר לזה, חשוב לזכור שהתחדשות עירונית היא תחום דינמי, שתוך כדי תנועה עובר שינויים", מוסיף עו"ד יקותיאל. "הדבר בא לידי ביטוי בין היתר בכל הנוגע לרף התמורות, שהולך ומצטמצם. אנו רואים שערים דוגמת פתח תקוה כבר הגבילו את התוספות לכ-12 מ"ר, ולהערכתי לא רחוק היום שהשטחים שיתקבלו בדירות התמורה יהיו זהים לדירות המקוריות - כך שמי ששואף לדירות גדולות יותר, מומלץ שיזדרז".
ברמה הפרקטית, מסביר עו"ד יקותיאל, כצעד ראשון נדרשים בעלי הדירות להתאגד לנציגות ולמנות עו"ד שיתניע עבורם את התהליך. "התחדשות עירונית דורשת מיומנות, וליווי משפטי מתחילת הדרך ינטרל מוקשים שעלולים לצוץ בהמשכה", הוא מפרט. "בבחירת עו"ד חשוב לשים דגש על ניסיונו בליווי פרויקטים מראשיתם ועד סופם, כמו גם היכרותו את המדיניות העירונית ואזורי העיר השונים, היות ולא בכל מקום ניתן לבצע תמ"א 38. בנוסף, באחריותו גם לערוך בדיקות נאותות, ולוודא כי לחברות הפוטנציאליות יש את המקצועיות, הניסיון והגב הכלכלי להוביל פרויקטים לקו הסיום".
"השורה התחתונה היא שפתח תקוה מחויבת בהתחדשות עירונית", מסכם עו"ד יקותיאל. "כמי שגדל כאן, אני יודע שקיימים בעיר מבנים רבים במצב בעייתי שפשוט אינם ראויים עוד למגורים - התחדשות עירונית היא הדרך היחידה להעניק להם ולדייריהם חיים חדשים".
עוד בזירת הנדל"ן
המומלצות שלנו
מומלצות וידאו