• תפריט
הכסף

בלעדי: לאומי למשכנתאות יעמיד הלוואות בהיקף של עד 70% בלבד

זאת בעקבות המשבר העולמי והסיכון הגובר במשק. עד היום התקיימו בבנק עסקאות מימון בגובה של מעל 85%

שירות כלכליסט 22:5617.09.08
לכלכליסט נודע כי בנק לאומי למשכנתאות, בניהולו של שוקי בורשטיין, יעמיד הלוואות בהיקף של עד 70% בלבד מערך הנכס בשל הסיכון הגובר המשק. עד היום התקיימו בבנק עסקאות מימון בגובה של מעל 85% ללא מימון חברת הביטוח.
החלטה זו של לאומי למשכנתאות באה עקב ההאטה ההולכת וגוברת בעקבות הזעזועים בשווקים בעולם בשבוע האחרון. אלו גורמים לאי וודאות וחוסר יציבות
בשוק המקומי וגם בשוק הנדל"ן. הדעה המקובלת בקרה הכלכלנים בארץ היא כי המשבר העולמי לא יפסח על המשק הישראלי אשר יחווה, בשל כך, האטה. את עוצמתה אמנם עדיין קשה לאמוד, אך בלאומי למשכנתאות מתכוננים גם לאפשרות של ירידה בערכי הנכסים אותם הם ממנים, גם לעליית הריביות בענף, אשר תייקר את המשכנתאות לצרכנים (עקב רמת הסיכון שעולה) וגם לקיטון ביכולת הלווים להחזיר את הלוואותיהם. לפיכך, החליטו בבנק לנקוט בגישה שמרנית וכאמור לממן רק עד 70% מהמשכנתאות.

 

קשה שלא לקשר את החלטת הבנק להורדת הדירוג בארבע רמות של חברת EMI שנעשתה שלשום על ידי חברת הדירוג מדרוג. חברת EMI אחראית על מתן ביטוח להלוואות בעלות שיעור מימון גבוה של מעל 70%. כמו כן, היא חברה בבעלות מלאה של חברת הביטוח העולמית AIG אשר נקלעה לאחרונה לקשיים. 

 

מהבנק נמסר כי כל לקוח וכל הלוואה נמדדת לגופו של עניין.

 

13תגובות
בטל שלח
 • ל- 7 זה שלא חסכת שקל עד גיל 29 זאת בעיה שלך!
  זה לא אומר שהמערכת הבנקאית מחוייבת לתת לך הלוואה שלך 95% מערך הנכס ובכך לסכן את עצמה ואת ציבור החוסכים.

  אתה כנראה יאפי תל אביבי ממוצע ש"חייב" לגור בתל אביב (אחרת הוא ימות) למרות שהשכירות גומרת לך את כל המשכורת ובסופו של דבר אתה באמת מאמין שכולם לא בסדר כי הבנקים לא מוכנים לממן לך דירה בתל אביב (מליון וחצי לשני חדרים).

  אתה בדיוק מסוג האנשים שצריכים לעבור לפריפריה...
  סוחר, (20.09.08)
 • לכל המתווכחים למיניהם לא לדאוג כח השוק יוריד את מחירי הנדלן למטה!! (ל"ת)
  מוטי, (19.09.08)
 • החבר שמעון, השיירה כבר לא כל כך נוסעת, ולא בגלל שנבחנו... אלא בגלל שאין לנו כסף חביבי, פשוט אין. מאיפה נביא 1.3 מיליון בשביל דירה במודיעין, מאיפה, אבא'לה?
  סיימון, (19.09.08)
 • לכל המגיבים שבכתבה..... שימו לב שאנו כותשים את עצמנו מתווכחים אחד עם השני ועולם כמנהגו נוהג כולם לוקחים את מה שנותנים אז למה כל הרעש וההמולה?
  אם היינו מתאחדים ולו למספר שבועות ולא רצים לבנקים לקחת משכנתא הבנקים היו באים בהצעות יותר אטרקטיביות ובלי כל הסלט התקשורתי הקיים.
  ללמדכם. הכלבים נובחים והשיירה נוסעת.
  שמעון, (18.09.08)
לכל התגובות