• תפריט
מוסף 28.02.13

האנטומיה של בועת הנדל"ן

אפילו בנק ישראל, שהגביל בשבוע שעבר את כריית ההון של הבנקים ממשכנתאות, מבין שאנחנו הולכים לקראת פיצוץ. מבט קר על המספרים של עולם המשכנתאות מספק תמונה מבהילה של רגע לפני הנפילה

הבנקים אולי גדולים מכדי ליפול, כמו שלימדו אותנו באמריקה, אבל כל אחד מאיתנו נמצא בגודל המדויק כדי ליפול. הנתונים על בועת המשכנתאות שאספנו ומוצגים בפירוט כואב בעמודים אלה מתלכדים לכיוון אחד - חורבן פיננסי אישי. הריבית עולה, הריבית יורדת, השוק הפיננסי העולמי מתרסק, שוק העבודה נהיה לא יציב, ו־70% ממשקי הבית ממשיכים לשעבד את עצמם לדירה, לקחת התחייבויות עצומות גם אם הן משוללות כל היגיון כלכלי.

ב־12 השנים האחרונות גובה המשכנתא הממוצעת גדל ב־161%, בעוד השכר הממוצע במשק גדל רק ב־29%. עם השנים הפער הזה רק מעמיק. אם מביאים בחשבון את יוקר המחיה המפלצתי, אין שום דרך סבירה ולא פלילית לממן משכנתא של כמעט 600 אלף שקל עם משכורת ברוטו של פחות מ־9,000 שקל לחודש.

 

לאלוהי המשכנתאות יש פתרונים: ריבית משתנה. היא כל כך נמוכה היום, שההחזר נראה סביר. ובכל זאת, כשצוללים לנתונים רואים שרוב הלווים נשענים על מימון כבד של יותר מ־60% מערך הדירה. ויום אחד, בעוד חודש, בעוד שנה, תעלה גם הריבית המשתנה. ריבית לא נשארת נמוכה ומצחיקה לנצח - רק לפני שנים אחדות היא עמדה על 5% ו־7% - ואז אף אחד לא יצחק. משפחות שבתנאי הריבית הנחמדה מקדישות כשליש מהכנסתן להחזר המשכנתא, על פי כלל הזהב של הבנקים, עלולות למצוא את עצמן עם החזר חודשי שמעל ליכולתן, אולי אף גבוה ממחצית מהכנסתן. ומה אז? ביום הלא רחוק הזה, אנחנו עלולים לראות הרבה מאוד דירות נזרקות בבהלה לשוק ואת מחירן צונח. ואז אולי באמת נגלה את אמריקה: חלק מאיתנו עלולים למצוא את עצמם עם דירה ששווה הרבה פחות - אולי אפילו פחות מהמשכנתא האדירה שלקחנו. אם זה יקרה, כל אחד יהיה בדיוק בגודל המתאים ליפול. תסתכלו היטב על הנתונים האלה ותראו אותנו.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

69תגובות
בטל שלח
 • ל68. אף אחד לא חייב לי שום דבר, אבל מה לעשות? לא למדתי מקצוע מבוקש. טיפש מדי בשביל הנדסה. הדברים שאני טוב בהם לא מכניסים כסף, ואפשר לעשות ביתר יעילות עם רובוטים או פועלים מסין.

  נו ואיפה אנחנו עכשיו? פשוט מאוד, אנחנו במצב שלך יש קורת גג ותנאים שיעזרו לך לחיות ולשרוד (אחרי עבודה קשה מאוד. אין לי שמץ של ספק בכך) ולי אין. אני יכול ללכת ולמות. ואתה יודע מה? זה בסדר, אף אחד לא חייב לי שום דבר.
  רק שאני בוחר לא לחיות בחוץ ואת קורת הגג שבנית (בעמל רב), לא תהיה לי ברירה ואצטרך לקחת לעצמי. כי יצר הישרדות יש לי ועדיף אתה מאשר אני.


  נ.ב כרגע מבחינתך אתה צודק. מעניין אילו זמירות תזמר כשתחום הAI יתפתח מספיק שגם כישוריך אינם יהיו נחוצים. כבר היום (וזה התחיל בעיקר בעשור האחרון) ישנם פיטורים נרחבים בקרב אנשים עם תואר בגלל שתוכנות מחשב עושות את מה שתמיד נעשה ע"י אנשים.
  (07.03.13)
 • הרבה מקוראי כלכליסט חסרי הדירה נורא ממורמרים, כאילו המדינה חייבת לממן להם דירה בתור התחלה תלכו ללמוד מקצוע שיכניס לכם כסף. תדאגו שבסוף החודש אתם בפלוס בחשבון ולא במינוס. זה לפני שאתם מתלוננים על יוקר המחיה ועל זה שאתם לא סוגרים את החודש.

  אם אין לכם השכלה ואתם מרוויחים שכר מינימום - המדינה לא אשמה, זה אתם אשמים חד וחלק.

  אחרי שיש לכם השכלה והכנסה סבירה מעל המינימום, בידקו אפשרויות ומהי הדירה שאתם רוצים לקנות.

  אשתי ואני קנינו דירה לפני שיש לנו ילדים. ידענו שבהמשך זה יהיה בלתי אפשרי. חסכנו בשנת הנישואין הראשונה מה שקיבלנו מהחתונה, שמנו בצד כל חודש סכום יפה מהנטו של שנינו. הלכנו לבנק וביררנו מה אנחנו יכולים לקבל לפי השכר שלנו.

  זה לקח לנו כמה חודשים עד שנסגרנו על דירה שרצינו, 4 חדרים סך הכל, בשבילנו ובשביל 2 ילדים. אם יהיו 3 אז שניים בחדר זה בסדר. אין לנו עיניים גדולות.

  קנינו דירה יד שניה בהוד השרון. לא זולה, אבל ביחס למחירים באזור זה בסדר. המשכנתא שלנו עם החזר גבוה כל חודש וזה שליש מההכנסה. ממשיכים לחיות באותה רמת חיים כמו מקודם, לא נהנתנים.

  קראנו פה הרבה תגובות ויש בעיקר מרמור. מרמור כלפי מי שקנו דירה בזמן (כמונו) ומרמור כלפי המדינה שלא באה לעזרה. המדינה לא עשתה דבר כדי לעזור לנו ואנחנו לא מחכים שהיא תעשה. עשינו בשביל עצמנו מה שיכולנו. לא צריכים רחמים.

  מרמור של כותבים והמתנה על הגדר לא יביאו אתכם לשקט הנפשי. חבל.
  אריאל ודנה שקנו דירה לפני שנה וחצי, (05.03.13)
 • יפה. עכשיו צריך כתבה שתסקור את עלות ייצור הדירות כדי להראות את הפער הלא הגיוני. (ל"ת)
  אחד, (03.03.13)
 • ל 64 חבר יקר, אין בעיית היצע אמיתית בישראל. הבעיה נובעת בשל הגידול בשיעור הרוכשים דירות לצורך השקעה. קצב הגידול באוכלוסייה לא עלה פתאום בעשרות אחוזים, להיפך הוא יציב ואף התמתן ל 1.8% בשנה. כלומר, הבעיה בהיצע נובעת מהנהירה לנדל"ן. יש משקיעים שהינם בעלי שלוש ארבע ויותר דירות. ביום שהריבית תהיה בישראל גבוהה מ 3.5 % שזה שיעור התשואה על דירה קטנה בת"א... המשקיעים יימכרו ויברחו לנכס חסר סיכון בבנק - פקדון. לכן, הבעיה היא הריבית הנמוכה והיעדר אלטרנטיבה.
  כל מי שלקח משכנתא בריבית נמוכה ביום אבל לפי שליש יכולת השתכרות נמצא בבעיה מטורפת... ההחזר החודשי יגיע לסכומים אדירים תוך כמה שנים
  יהונתן, (02.03.13)
לכל התגובות