סגור

וויליאם שאטנר (קפטן קירק) חזר מהחלל

השחקן האגדי בן ה-90, המזוהה עם קפטן קירק מ"מסע בין כוכבים", היה אחד מארבעת הנוסעים בחללית של "בלו אורייג'ן", במסע המאויש השני שלה לחלל. כעבור קצת יותר מ-10 דקות החללית נחתה

בגיל 90 תגיע לחלל: וויליאם שאטנר, השחקן האגדי המזוהה עם קפטן קירק מ"מסע בין כוכבים", שוגר אחר הצהריים (יום ד', שעון ישראל) למסע קצרצר בחלל, בחללית "ניו שפרד" של חברת "בלו אורייג'ן", שבבעלותו של מייסד אמזון ג'ף בזוס. כעבור כ-10 דקות נחתה החללית באמצעות מצנחים בשטח מדברי. מדובר בשיגור המאויש השני של החברה.
בשעה 17:50, 50 דקות לאחר שעת היעד, שוגרה החללית "ניו שפרד" לחלל. פרט לשאטנר, שהפך לאדם המבוגר ביותר בחלל, משתתפים בטיסה כריס בושוויזן, מהנדס לשעבר בסוכנות החלל האמריקנית; גלן דה-פריס – חוקר בתחום התרופות וגם אודרי פאוורס, סגנית נשיא חברת "בלו אורייג'ן". השיגור תוכנן לאתמול, אך בשל רוחות חזקות, הוא נדחה להיום אחר הצהריים. מי שליווה את חברי הצוות ואפילו סגר את דלת החללית היה ג'ף בזוס בעצמו.
2 צפייה בגלריה
 וויליאם שאטנר מצלצל בפעמון, לפני הכניסה לחללית. בזוס מאחור
 וויליאם שאטנר מצלצל בפעמון, לפני הכניסה לחללית. בזוס מאחור
וויליאם שאטנר מצלצל בפעמון, לפני הכניסה לחללית. בזוס מאחור
(צילום: בלו אורייג'ן)
לא מדובר בטיסה ארוכה (נמשכת בערך 10 דקות) וגם הנוסעים בה לא הקיפו בכלל את כדור הארץ.
החללית מסוגלת לשאת עד שישה נוסעים לגובה של כ-100 ק"מ, אל הגבול העליון של האטמוספרה - משם ניתן לראות את עקמומיות כדור הארץ בבירור דרך חלונות גדולים שמאפשרים לנוסעים ליהנות ממבט רחב על הנוף.
2 צפייה בגלריה
רגע השיגור לחלל וויליאם שאטנר
רגע השיגור לחלל וויליאם שאטנר
רגע השיגור לחלל וויליאם שאטנר
(צילום: בלו אורייג'ן)
החללית מסוגלת לשהות עד עשר דקות בכבידה נמוכה, ולאפשר בכך לנוסעים ליהנות מחוויית חוסר משקל. לאחר מכן הם ינחתו בחללית, שאליה מחוברים מצנחים, לא רחוק מהמקום ממנו ימריאו בטקסס. מדובר בטיסה שבה לאנשי הצוות אין שליטה על החללית, שמקבלת הוראות ממרכז הבקרה של "בלו אורייג'ן".
הטיסה המאוישת הראשונה של החברה הייתה ב-20 ביולי, ובה השתתף בזוס עצמו. פרט אליו, השתתפו בטיסה הקצרה אחיו הצעיר של מייסד אמזון, מארק בזוס, וולי פאנק, אחת מנשות "מרקורי 13", שהוכשרו להיות אסטרונאוטיות בשנות ה-60' של המאה הקודמת, אך מעולם לא טסו לחלל וגם אוליבר דאמן, צעיר בן 18, שקיבל את המושב של האדם ששילם 28 מיליון דולר עבור הזכות להשתתף בטיסת הבכורה, אך ויתר על הכבוד בשל "לוח זמנים צפוף".