סגור
אלון מאסק
מייסד SpaceX אלון מאסק. ביצע פניית פרסה? (צילום: רויטרס)

מאסק חוזר בו? "לעזאזל עם זה. נמשיך לממן לאוקראינה את האינטרנט הלווייני"

יממה לאחר שפורסם ש-SpaceX לא תוכל להמשיך לממן את עשרות אלפי מסופי האינטרנט של סטארלינק, שהיוו מקור תקשורת מרכזי עבור הצבא האוקראיני, האיש העשיר בעולם צייץ: "אף שסטארלינק עדיין מפסידה כסף - אנחנו פשוט נמשיך לממן את ממשלת אוקראינה בחינם"

האיש העשיר בעולם חוזר בו? אחרי שאתמול (שישי) אישר אלון מאסק את הדיווח ב-CNN, לפיו החברה שלו SpaceX לא תוכל להמשיך לממן בעצמה את ההעברה והתפעול של מסופי האינטרנט הלווייני שלה לאוקראינה - היום (שבת) הוא צייץ: "לעזאזל עם זה. אף שסטארלינק עדיין מפסידה כסף בעוד חברות אחרות מקבלות מיליארדי דולרים של משלמי המסים - אנחנו פשוט נמשיך לממן את ממשלת אוקראינה בחינם".
מאסק, נזכיר, הודיע בתחילת הפלישה הרוסית כי יתרום לאוקראינים מסופים לשימוש במערך הלוויינים הענקי שמפתחת החברה שלו, הכולל 2,200 לוויינים שמספקים שירותי אינטרנט לרחבי הגלובוס. מאז שלחה SpaceX אלפי מסופים כאלו לאוקראינה, שעושה בהם שימוש נרחב והודתה כי התקשורת הלוויינית סייעה לה רבות במלחמה מול רוסיה.


אתמול כאמור אישר מאסק דיווח של ה-CNN, ולפיו SpaceX הודיעה למשרד ההגנה האמריקאי כי אין ביכולתה להמשיך לממן בעצמה את העברת מסופי הלוויינים לאוקראינה, וכי היא דורשת כעת שהממשל האמריקאי ישלם עליהם.
בציוץ אתמול כתב מאסק כי SpaceX משלמת 20 מיליון דולר מדי חודש על תחזוק שירותי התקשורת הלוויינית לאוקראינה, ועד כה הוציאה סכום של 80 מיליון דולר. הוא הדגיש כי החברה לא מבקשת לקבל פיצוי על הכסף שכבר השקיעה, אך לא יכולה להמשיך לממן את הפעילות בעצמה.
אף שמאסק ממשיך להצהיר כי הוא תומך באוקראינה, הדרישה שלו אתמול לתשלום על שירותי התקשורת הלוויינית מגיעה זמן לא רב לאחר שעורר זעם רב בקייב כשהציע "תוכנית שלום" ולפיה ייערכו משאלי עם חדשים במחוזות שרוסיה סיפחה מאוקראינה, תחת פיקוח האו"ם. שגריר אוקראינה בגרמניה, אנדריי מלניק, אף קרא למאסק "ללכת להזדיין". מאסק קישר אתמול בין אותה קללה לדרישה החדשה שלו לקבל תשלום: "אנחנו רק פועלים על פי ההמלצה שלו". יצוין כי לפי CNN הוא ביקש את התשלום כבר בחודש שעבר, לפני הזעם שעוררה הצעתו למשאלי עם בפיקוח האו"ם.
יועצו של הנשיא האוקראיני וולודימיר זלנסקי, מיכאילו פודוליאק, אמר אתמול אחרי הדיווח על הפסקת המימון מצד החברה של מאסק שהממשלה האוקראינית עורכת כעת "משא ומתן" בנוגע להמשך שירותי סטארלינק. "בואו נהיה כנים, בין אם אנחנו אוהבים את זה או לא, אילון מאסק עזר לנו לשרוד את הרגעים הקריטיים ביותר במלחמה. לעסקים יש זכות לפעול על פי האסטרטגיות שלהם. אוקראינה תמצא פתרון כדי שסטארלינק ימשיך לעבוד. אנחנו מצפים מהחברה לספק קישוריות יציבה עד לסוף המשא ומתן", כתב פודוליאק בטוויטר.