סגור

סקר: חברות אמריקאיות מתכננות העלאות שכר גדולות ב-2022

עפ"י הסקר, חברות רבות מתכוונות להעלות את שכר העובדים ביותר מ-3.9% - שיעור העלאת השכר הגבוה ביותר מ-2008. בין הסיבות, מחסור בעובדים ועלייה באינפלציה

מחסור בעובדים והעלייה באינפלציה יגרמו לחברות להעלות את שכר עובדיהן בשנה הבאה בשיעור התלול ביותר מאז המשבר הכלכלי של 2008. כך עולה מסקר שערך ארגון Conference Board שיתפרסם היום (ד').
Conference Board סקר 229 חברות אמריקניות ממגוון מגזרים בנובמבר, שיותר ממחציתן מעסיקות יותר מ-10,000 עובדים. הארגון עורך את הסקר מדי שנה מאז 1998.
עפ"י הסקר, חברות רבות מתכוונות להעלות את שכר העובדים ביותר מ-3.9% - שיעור העלאת השכר הגבוה ביותר מאז 2008.
2 צפייה בגלריה
דולרים דולר כסף שטרות שטר 2
דולרים דולר כסף שטרות שטר 2
(צילום: שאטרסטוק)
הסקר מראה גם שחברות מתכוונות להעלות את טווחי השכר, מה שיביא למשכורות מינימום, חציוניות ומקסימליות גבוהות יותר. המהלך הצפוי הוא סימן לכך שהאצת העלאות השכר במגזר הפרטי צפויה להימשך גם לתוך 2022. עלייה מתמדת שכזאת עשויה לדחוף את המחיר לצרכן כלפי מעלה, עקב העלויות הגבוהות יותר לחברות. הדינמיקה של העלאות שכר ומחירים עשויה להא
יץ עוד יותר את האינפלציה ולהעלות את הסיכוי ל"ספירלה" של העלאות שכר ומחירים, המזינות זו את זו ויהיו קשות לעצירה.
כ-39% מהעונים לסקר אמרו שהאינפלציה היא הגורם המרכזי למהלך הצפוי בשנה הבאה. "השפעת השכר על האינפלציה ושל האינפלציה על השכר חזקה יותר כעת מאשר בעשורים האחרונים", אמר גד לבנון, כלכלן ראשי ב-Conference Board.
2 צפייה בגלריה
ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב ארה"ב  וושינגטון
ג'רום פאוול יו"ר הפדרל ריזרב ארה"ב  וושינגטון
ג'רום פאוול, יו"ר הפד
(צילום: איי אף פי)
ג'ונתן רמסדן, סמנכ"ל פיננסים בחברת Big Lots (רשת חנויות דיסקאונט למוצרי צריכה, ריהוט, כלי בית ומתנות בארה"ב) אמר לפני כמה ימים כי החברה תתמודד עם עלייה בעלויות בשנה הבאה עקב "הלחץ האינפלציוני וגורמים נוספים". גם קמעונאית האופנה GAP כללה העלאות שכר בתשקיף שלה, מסרו בכירים בחברה בחודש שעבר.
בפדרל ריזרב האמריקאי הביעו בשבועות האחרונים חשש מאי וודאות בנוגע להתנהגות המחירים בשנה הקרובה. זהו שינוי ביחס לעמדתם הקודמת לפיה האינפלציה של השנה צפויה להיות תופעה זמנית. "כעת נראה שהגורמים לעלייה באינפלציה ימשיכו גם אל תוך השנה הבאה", כך אמר יו"ר הפד ג'רום פאוול בעדות לפני הקונגרס בשבוע שעבר.