סגור
אתר של סוכנות הגרדיאן שמציג הפצצות ב עזה
אתר של סוכנות הגרדיאן שמציג הפצצות בעזה (צילום מאתר הגרדיאן)

"היום שהיכה בתדהמה את ישראל": התקשורת העולמית מתעלמת מגודל האסון

"הגרדיאן" בחר לפתוח את הדיווחים עם תמונת ההפצצות של חיל האוויר הישראלי בעזה, וכך גם סוכנויות הידיעות אי.פי ובלומברג, שמציגות מבנים בוערים והרוסים בעזה ומתעלמת מחטיפות של עשרות האזרחים והחיילים הישראלים לעזה, או הטבח שביצעו חמאס ביישובי עוטף עזה

"היום שהיכה בתדהמה את ישראל: המתקפות מערערות את הביטחון בשירותי המודיעין" – זו הזווית שבחר בה הבוקר ה"פייננשל טיימס" הבריטי כדי לשקף את הלך הרוח בישראל בעקבות פלישת חמאס. "ישראל ניצבת בפני מלחמה קשה וממושכת בעקבות מתקפת חמאס" – כך בכותרת הבי.בי.סי, שהתייחסה להודעתו של ראש הממשלה נתניהו אתמול.
התקשורת הבינלאומית עוסקת אמנם בהרחבה בסיקור האירועים בישראל, אך בדיקה של האתרים המובילים מאז שעות הבוקר מעידה על טשטוש או אף התעלמות מגודל האסון הפוקד את ישראל, אזרחיה וחייליה.
בעוד הסיקור בבי.בי.סי לווה היום בתמונות של פינוי אזרחים ישראלים מזירת פגיעת טילים, "הגרדיאן", המציג דיווחים שוטפים באתר שלו, בחר לפתוח אותם עם תמונת ההפצצות של חיל האוויר הישראלי בעזה – נטייה בולטת של אתרי החדשות הגלובליים מאז פתיחת המערכה.
גם אתר סוכנות הידיעות אי.פי, המציג דיווחים שוטפים של האירועים, פותח היום את הסיקור עם תמונה של מבנים בוערים והרוסים בעזה. זו היתה בחירת המערכת גם באתר VOA. הידיעות הפותחות את הפיד של אי.פי. מדווחות על הפצצות חיל האוויר באזור רפיח כמו גם גינוי שפרסם גוש המדינות המוסלמיות, שבסיסו בסעודיה, ל"תוקפנות הצבאית הישראלית".
בהתייחסות ל-26 ההרוגים מקרב חיילי צה"ל, ששמותיהם פורסמו הבוקר בתקשורת הישראלית, הכותרת מציינת: "לפחות 26 חיילים ישראלים מתו (died) במתקפות חמאס בדרום ישראל", בעוד בידיעה עצמה נבחר הפועל הנכון יותר לתיאור מוות בשדה הקרב - killed. בכל שטף הכותרות המופיעות באתר היום אין כל אזכור לחטיפות עשרות האזרחים והחיילים הישראלים לעזה, לטבח שביצעו חמאס ביישובי עוטף עזה או לעשרות הנעדרים עדיין ממסיבת הטבע.
"מלחמה כוללת – ישראל מכה בעזה" – מתאר האתר npr ומלווה את הכותרת בתמונה גדולה של הפצצות חיל האוויר בעזה. כך גם האתר של רשת CNBC שעוסק הבוקר בהשפעות האפשריות של המלחמה על מחירי הנפט – שוב, בליווי תמונה גדולה של נזקי הפצצות חיל האוויר. ההשפעה על מחירי החבית עם פתיחת השווקים מחר, מציינים המומחים המצוטטים באתר, ככל הנראה תהיה מוגבלת.
סוכנות הידיעות בלומברג מצטרפת להטיה התקשורתית ומציגה בראש הפיד בשעות הצהריים היום סרטון המראה את קריסתם של מבנים, להבות ועשן מיתמר באתרי הפגיעות של חיל האוויר בעזה.
"לוחמי חמאס לקחו בשבי מספר אזרחים וחיילים" – כך בעדכון האחרון באתר NBC. הידיעה הבאה בפיד עוסקת בהצעתה של סין לפתרון שתי מדינות. בדומה לאתרי החדשות המובילים האחרים, גם כאן, היקפיה, ממדיה ועוצמותיה של הזוועה המתרחשת בישראל לא באים לידי ביטוי, ואפשר לומר, כמעט שאינם קיימים.