$
חברה וסביבה

איטליה אסרה כניסת אוניות גדולות למרכז ההיסטורי של ונציה

אחרי שנים של לחץ לסגירת תעלת ג'יודקה המובילה לכיכר סן מרקו ההיסטורית, הודיעו הרשויות באיטליה כי ההחלטה התקבלה לבקשת אונסק"ו. בין הסיבות: זיהום המים, שחיקת יסודות העיר והצפות שנגרמות תדיר

חדשות חוץ 17:2301.04.21

הרשויות באיטליה אישרו איסור על כניסת אוניות גדולות למרכז ההיסטורי של ונציה. שר התרבות של איטליה הודיע אתמול (ד') שההחלטה מגיעה בתגובה לבקשה מארגון התרבות של האו"ם - אונסק"ו.

 

 

אוניות גדולות ייאלצו מעתה לעגון בנמל התעשייתי של העיר עד שיימצא פיתרון קבע. התומכים במהלך טוענים שהאוניות גורמות זיהום ושוחקות את יסודות העיר, הסובלת מהצפות באופן קבוע.

הצפה בונציה בשנים האחרונות הצפה בונציה בשנים האחרונות צילום: איי אף פי

 

 

אתמול הגיעו שרים איטלקים להסכמה על כך שספינות קרוזים ומטען גדולות לא יוכלו עוד להיכנס לתעלת ג'יודקה של העיר, המובילה לכיכר סן מרקו ההיסטורית. שר התרבות דאריו פרנצ'סקיני הילל את המהלך, אותו תיאר כ"החלטה נכונה, שחיכו לה שנים".

 

הממשלה מתכוונת לערוך קול קורא לרעיונות לטרמינל ספינות חלופי עבור העיר. נכון להיום, ספינות טיולים לא יכולות להיכנס לעיר עקב מגבלות הקורונה, ולהיעדרן מיוחס השיפור באיכות המים בלגונות העיר. הלחץ להעביר את האיסור על כניסת אוניות גדולות גבר ב-2019 לאחר שספינת קרוזים התנגשה במעגן בעיר, ופצעה חמישה.

 

 

אוניה בכיכר סן מרקו אוניה בכיכר סן מרקו צילום:Flickr /Ed Wohlfahrt

 

מספר יוזמות להטיל את האיסור כשלו בעבר. ב-2013 אסרה הממשלה על אוניות במשקל גבוה מ-96,000 טון להיכנס לתעלת ג'יודקה, וב-2017 פורסמה תוכנית נוספת, שלא יושמה במלואה.

x