$
כלכלה ומדיניות

העליון בארה"ב דחה את בקשת טראמפ - ייאלץ לחשוף את דוחותיו הפיננסיים

הנשיא לשעבר יצטרך להגיש את דוחות המס שלו לתובע הכללי של מנהטן שמנהל נגדו חקירה בחשד להעלמות מס שביצע בעבר וכן בנוגע לפרסומים על דמי שתיקה שנטען שהעניק למתלוננת נגדו

חדשות חוץ 18:2522.02.21
בית המשפט העליון של ארה"ב דחה ניסיון אחרון של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ להימנע מחשיפת דוחות המס שלו. המשמעות בפועל היא שהנשיא יחוייב להעביר את הדוחות לתובע הכללי במנהטן סיירוס ואנס (Cyrus Vance).

 

 

זוהי הפעם השנייה שבה בית המשפט העליון עסק בנושא, וההחלטה שפורסמה היום התקבלה פה אחד. ביולי 2020 דחה ביהמ"ש העליון בקשה קודמת של טראמפ, אז ברוב של שבעה תומכים מול שני מתנגדים.

 

בהחלטה מיולי דחה בית המשפט את טענתו של הנשיא בשעתו לפיה הוא זכאי לחסינות. ואולם באותה החלטה התירו השופטים לטראמפ להגיש בקשה נוספת, על בסיס נימוקים אחרים.

 

באוקטובר דחתה ערכאה נמוכה יותר את טענותיו החדשות של טראמפ (ואת הנימוקים החדשים), והוא פנה פעם נוספת לערעור בפני בית המשפט העליון. היום כאמור הבקשה נדחתה, והשופטים הציגו את פסיקתם במשפט אחד - "הבקשה שהוגשה לשופט ברייר ולבית המשפט נדחית".

 

עורך דינו לשעבר של טראמפ, מייקל כהן עורך דינו לשעבר של טראמפ, מייקל כהן צילום: רויטרס

 

 

התובע הכללי של מנהטן מנהל חקירה נגד טראמפ בכמה נושאים. ואנס בודק חשדות להעלמות מס שביצע הנשיא לשעבר, אך גם את הפרסומים על דמי השתיקה שנטען שהעניק למתלוננות נגדו, באמצעות מתווכים – פרסומים שהוכחשו על ידי הנשיא ואנשיו.

 

לצד החשדות הללו שהובילו לפתיחת החקירה, בשנה האחרונות דווח כי היא התרחבה גם לתחומים נוספים, שנראים על פניו חמורים יותר. לפי מסמך שהגיש ואנס בקיץ האחרון לבית המשפט, החקירה עשויה להתרחב לנושאים של "הונאת ביטוח ובנק, מצד ארגון טראמפ והפקידים שלו".

טראמפ. יחשוף את דוחותיו הפיננסיים טראמפ. יחשוף את דוחותיו הפיננסיים צילום: רויטרס

 

 

עורך דינו לשעבר של טראמפ, מייקל כהן, אמר בעדות בקונגרס ב-2019 שהנשיא המכהן ניפח וכיווץ את שווי נכסי הנדל"ן שלו לפי הצורך, לטובת חישובי מס וחישובי ביטוח. נראה כי ההודעה של ואנס על התרחבות אפשרית של החקירה נבנית על עדותו של כהן כרפרנס.

 

מוקדם יותר החודש דיווח וול סטריט ג'ורנל שבצוות של ואנס בודקים גם הלוואות שקיבל טראמפ על בסיס הנכס שלו טראמפ טאואר, וכן הלוואות שנלקחו בבניינים אחרים של הקבוצה במנהטן.

 

דובר מטעם התביעה במנהטן אמר שהמשרד לא יגיב על ההחלטה אך ציין שהוא יפעל באופן מיידי לאכיפת הזימון ודרישת המסמכים, המוחזקים כיום בשמו ע"י פירמת רואי החשבון Mazars USA, המייצגת מזה שנים את טראמפ

 

מטעם הנשיא לשעבר לא פורסמה תגובה. יועצו לשעבר כהן פרסם לאחר ההחלטה הודעה שבה נאמר: "בית המשפט העליון הכריז עכשיו שאיש אינו מעל החוק. טראמפ, בפעם הראשונה, יאלץ לקחת אחריות על מעשים המלוכלכים".

x