$
קורונה

דיווח שוטף

צייון דרך עצוב: מעל חצי מיליון מתים מקורונה בארה"ב

מספר המתים בעולם מהמחלה מתקרב ל-2.6 מיליון; בריטניה: ירידה של 70% בהדבקת אנשי צוות רפואי בקורונה אחרי החיסון הראשון של פייזר; איטליה מאריכה את האיסור לנוע בין המחוזות במדינה - עד ה-27 במרץ; גרמניה: מאות אלפי תלמידים חזרו לבתי הספר - לראשונה זה חודשיים

כלכליסט ו-ynet 21:4322.02.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:40 - מעל חצי מיליון מתים מקורונה בארה"ב

 

ציון דרך עצוב בארה"ב: יותר מחצי מיליון בני אדם מתו עד כה במדינה מקורונה - יותר מבכל מדינה אחרת בעולם.

 

אוכלוסיית ארה"ב מהווה 4% מהעולם, אך מספר המקרי המוות בה מקורונה עומד על 20% מהנתון העולמי. רק מדינות כמו בלגיה, בריטניה ואיטליה עוברות את ארה"ב במספר המתים ל-100 אלף בני אדם. המשמעות היא שאחד מכל 637 בני אדם בארה"ב מת מהמגפה. בסך הכל מתו עד כה מקורונה בעולם 2.57 מיליון בני אדם.

 

20:05 - בריטניה: ירידה של 70% בהדבקת אנשי צוות רפואי אחרי החיסון הראשון

 

פרויקט החיסון בבריטניה מוריד מהותית את מספר מקרי הקורונה במדינה – בין היתר נרשמה ירידה חדה של 70% במספר אנשי צוותי הרפואה שנדבקו, לאחר שקיבלו את המנה הראשונה בחיסון של פייזר-ביונטק. כך לפי הודעת גורמים רשמיים במערכת הבריאות.

 

בית חולים בלונדון בית חולים בלונדון צילום: אי.פי.איי

לפי המידע שאוספת ומנתרת רשות הבריאות (Public Health England - PHE), החיסון של פייזר מעניק הגנה גבוהה נגד הדבקה ונגד מחלה סימפטומטית כבר אחרי מנה ראשונה – שיעור התמותה והאשפוז של אנשים מבוגרים לאחר קבלת מנה אחת ירד ב-75%. ראש מערך החיסון ב-PHE מארי ראמסי (Mary Ramsay) אמרה כי המידע מספק "ראיה חזקה לך שהחיסון של פייזר-ביונטק מונע הדבקה ומונע הידרדרות למקרי אשפוז ותמותה. אנחנו צריכים להיות מעודדים מאד מהנתונים הראשוניים הללו".

 

הממצאים של PHE מתבססים על שתי בדיקות נפרדות. האחת של עובדים בצוותי רפואה והשני של אנשים בני 80 ומעלה. בקבוצה של בני ה-80 ומעלה, מנה אחת של החיסון היתה בעלת יעילות של 57% במניעת סימפטומים והמנה השנייה שידרגה את היעילות ל-85%.

 

"המקרים של אשפוז ותמותה יורדים בכל קבוצות הגיל אבל בקרב המבוגרים ביותר אנו רואים את הירידה החדה ביותר בשיעור התחלואה החמורה והתמותנה מאז אמצע ינואר", נאמר בהודעת PHE – בהודעה נאמר עוד שהחיסון מעניק הגנה מפני הווריאנט הבריטי.

 

16:45 - איטליה מאריכה את האיסור לנוע בין מחוזות המדינה

 

ממשלת איטליה האריכה היום את האיסור לתנועה לא הכרחית בין 20 המחוזות המרכיבים את המדינה, וזאת עד ה-27 בחודש מרץ. מטרת המהלך היא להאט את התפשטות המוטציות המדבקות של הקורונה.

 

13:15 - קוריאה: הרופאים מאיימים בשביתה, חשש מעיכוב במבצע החיסונים

 

רופאים בבירת דרום קוריאה, סיאול, מאיימים במחאה נגד החקיקה המוצעת לשלול רישיון של רופא אם הורשע במעשה פלילי, מה שעלול לפגוע בקצב מבצע החיסונים במדינה, שאמור להתחיל השבוע. עובדי רפואה אמורים לקבל את החיסונים הראשונים של אסטרזנקה שהגיעו למדינה, החל מיום שישי, והמדינה מכוונת לחסן עשרה מיליון תושבים מקבוצות סיכון עד יולי, ולהגיע לחסינות עדר בנובמבר.

 

12:58 - גרמניה: מאות אלפי תלמידים חזרו לבתי הספר - לראשונה זה חודשיים

 

מאות אלפי תלמידים גרמנים חזרו הבוקר לראשונה זה חודשיים לבתי ספר וגני ילדים, למרות החשש לגל שלישי של קורונה מהגרסה הבריטית. בתי ספר ומעונות יום נפתחו מחדש בעשרה אזורים גרמניים, כולל בירת ברלין והמדינה המאוכלסת ביותר בצפון ריין ווסטפאליה. מרבית בתי הספר מגבילים את החזרה לתלמידים הלומדים בכיתות א'-ג'. מספר התלמידים בכיתות פחת והם חייבים בעטיית מסכה. אך במדינה יש ביקורת על העיתוי הבעייתי בפתיחת בתי הספר.

 

 

בי"ס בעיר Dortmund בגרמניה הבוקר בי"ס בעיר Dortmund בגרמניה הבוקר צילום: איי אף פי

 

11:43 - מזכ"ל האו"ם: ממשלות מנצלות את הקורונה כדי לדכא את האופוזיציה

 

מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרס, מתח היום ביקורת חריפה נגד מדינות שעושות שימוש במגפת הקורונה כדי להחליש את האופוזיציה. בפתיחת המושב השנתי המרכזי של המועצה לזכויות האדם של האו"ם, אמר גוטרס כי "באמצעות המגפה, הרשויות במדינות מסוימות השתמשו באמצעי חירום כדי לדכא דעות אחרות, לפגוע בחירויות בסיסיות, למנוע מידע ולצמצם את פעילותם של ארגונים לא ממשלתיים". הוא נמנע מלציין שמות של מדינות. "מגיני זכויות אדם, עיתונאים, עורכי דין, פעילים פוליטיים ואפילו אנשי מקצוע בתחום הרפואה נעצרו, הועמדו לדין ונחשפים לאיומים ומעקב בגלל ביקורת על טיפול הכושל של ממשלתם במגפת הקורונה. במדינות מסוימות גם משתמשים במגבלות הקשורות למגיפה כדי לפגוע בהליכי הבחירות כדי לפגוע באופוזיציה".

 

אנטוניו גוטרס, מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרס, מזכ"ל האו"ם צילום: אי פי איי

 

10:55  - יפן: החיסונים של פייזר יגיעו רק במאי

 

"יפן תקבל כמויות מוגבלות של חיסוני קוביד 19 בחודשים הראשונים של מבצע החיסון שלה, והחיסונים לקשישי המדינה יחלו בהדרגה", כך אמר ראש מבצע החיסונים במדינה. פייזר, יצרנית החיסון היחיד שאושר עד כה ע"י יפן, אמנם מגבירה את קצב הייצור באירופה, אך החיסונים האלה לא צפויים להגיע ליפן לפני מאי, כך אמר שר הרפורמה המנהלית היפני טארו קונו.

 

 

10:40 - אוסטרליה: החל מבצע החיסונים לקורונה במדינה

 

מבצע החיסונים לנגיף הקורונה החל באוסטרליה. מוקדם יותר התחסן ראש הממשלה סקוט מוריסון בחיסון של חברת פייזר כצעד שאמור לשמש דוגמה לתושבים. בשבוע שעבר החלה במבצע החיסונים שכנתה של אוסטרליה, ניו זילנד.

 

 

ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון מתחסן ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון מתחסן צילום: איי פי

 

 

10:30 - הודו: אחרי חודשים של ירידה במאובחנים, שוב זינוק ל-14 אלף ביממה האחרונה

 

מספר המאובחנים בקורונה הולכים וגדלים בחלקים מסוימים של הודו לאחר חודשים של ירידה מתמדת בפריסה ארצית, מה שגרם לרשויות להטיל סגרים ומגבלות. ביממה האחרונה התגלו 14,000 מקרים חדשים. הזינוק בהולט ביותר במספר המאובחנים נרשם במדינת מהרשטרה במערב, שם התגלו כ-7,000 נבדקים הממוצע כמעט הוכפל ל-5,229 בשבועיים האחרונים, ורוב המקרים התרכזו בכמה אזורים כולל מומבאי.

 

 

חיסון לקורונה בהודו חיסון לקורונה בהודו צילום: רויטרס

 

מאז חודש ספטמבר נרשמה ירידה במספר הנדבקים והחיים כבר חזרו לשגרה בחלקים גדולים של המדינה. בערים רבות, שווקים שוקקים, כבישים צפופים ומסעדות כמעט מלאות. פקידי בריאות הציבור בוחנים כעת מוטציות פוטנציאליות בנגיף העלולות לגרום לו להיות מדבק יותר ולהפוך כמה טיפולים וחיסונים ליעילים פחות.

 

09:00 - בריטניה: בוריס ג'ונסון יודיע היום על תוכנית ההקלות בתום הסגר

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון יחשוף היום בפרלמנט את מפת הדרכים של הממשלה בתום הסגר. ההקלות יכללו: כל התלמידים יחזרו לבתי הספר מה- 8 במרץ; יתחדשו פעילויות ספורט בשעות אחר הצהריים בחיק הטבע; בעוד שבועיים יתאפשר בילוי בפארקים ובשטחים ציבוריים של שני בני אדם ביחד; ב- 29 במרץ יתאפשר בילוי בפארקים בקבוצות גדולות יותר; מתקני ספורט בחוץ יפתחו מחדש, כמו גם ספורט מאורגן למבוגרים ולילדים.

 

ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה, בוריס ג'ונסון צילום: אם סי טי

 

08:30 - ניו זילנד: אין עדות להתפשטות באוקלנד, כל ההגבלות יוסרו

 

ראשת ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן הודיעה כי כל ההגבלות שהוטלו על העיר אוקלנד יוסרו אחרי שלא נמצאו ממצאים להתפשטות של נגיף הקורונה בעיר. אוקלנד הוכנסה לפני כשבוע לסגר בן שלושה ימים אחרי שאובחנו שם שמונה נדבקים. אחרי שהסגר הסתיים המשיכו הגבלות ובהן איסור התקהלויות. לפי שעה לא ברור כיצד נדבקו האזרחים, וברשויות במדינה ממשיכים לבחון זאת.

 

ג'סינדה ארדרן, ראשת ממשלת ניו זילנד ג'סינדה ארדרן, ראשת ממשלת ניו זילנד צילום: גטי אימג'ס

 

 

08:00 - ביידן יקיים טקס לזכרם של 500 אלף קורבנות הקורונה

 

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן ישא היום נאום לזכרם של 500 אלף האמריקאים שמתו מקורונה מאז פרוץ המגפה בפברואר אשתקד. בבית הלבן יתקיים טקס קצר כולל הדלקת נרות

ביידן יסמן את המדינה שעוברת 500,000 הרוגים שאבדו מקוביד 19 ברגע של שתיקה וטקס הדלקת נרות בבית הלבן. בטקס תשתתף גם סגנית הנשיא קמלה האריס.

 

 

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן צילום: אי פי איי

 

 אישה בטקסס ליד ארון בעלה שמת בגיל 50 מקורונה אישה בטקסס ליד ארון בעלה שמת בגיל 50 מקורונה צילום: רויטרס

 

07:50 - גרמניה: ביממה האחרונה אובחנו כ-4,400 מאובחנים חדשים בקורונה

 

מספר המאומתים החדשים בקורונה בגרמניה עלה ביממה האחרונה ב -4,369 ל -2,390,928, כך עולה מיום שני ממכון רוברט קוך. בנוסף מתו מהמחלה 62 בני אדם. מספר המתים מפרוץ המגפה בגרמניה עומד על 67,903.

 

 

x