$
כלכלה ומדיניות

כלכלת ארה"ב התכווצה ב-2020 ב-3.5% - הנתון הנמוך ביותר מ-1946

ברבעון הרביעי של 2020 התרחב התמ"ג ב-1% לעומת הרבעון השלישי. מדובר בירידה בקצב ההתאוששות לעומת הרבעון הקודם אז דווח על התרחבות בשיעור של 7.5%. בנובמבר ובדצמבר נרשמה ירידה חדה בתפוקה הכלכלית על רקע העלייה בתחלואה והטלת ההגבלות

חדשות חוץ 16:1928.01.21

כלכלת ארה"ב התכווצות ב-3.5% בשנת 2020. כך מדווח היום (ה') משרד המסחר האמריקאי. מדובר בביצועים הגרועים ביותר מאז 1946, זאת לאחר צמיחה של 2.2% ב-2019. זו הירידה  השנתית הראשונה בתמ"ג מאז המשבר הפיננסי ב-2008.

 

 

 

ברבעון הרביעי של 2020 התרחב התמ"ג ב-1% לעומת הרבעון השלישי. מדובר בירידה בקצב ההתאוששות לעומת הרבעון הקודם אז דווח על התרחבות בשיעור של 7.5%. בהשוואה לרבעון הרביעי של 2019, הכלכלה האמריקאית התרחבה ב-4% ברבעון הרביעי אשתקד, ירידה מ-33.4% ברבעון השלישי.

 

על פי ההערכות, בנובמבר ובדצמבר נרשמה ירידה חדה בתפוקה הכלכלית על רקע העלייה בתחלואת הקורונה וההגבלות שהוטלו בעקבות זאת. הכלכלנים מעריכים כי ברבעון הנוכחי ההתאוששות תחזור קצב מהיר יתר, זאת בין השאר הודות לאישור בקונגרס של חבילת התמריצים לסיוע במשבר הקורונה, שכללה גם הארכה של התוספת לדמי האבטלה ומענקים לעסקים קטנים.

  

דונלד טראמפ, הנשיא לשעבר דונלד טראמפ, הנשיא לשעבר צילום: איי פי

 

בנוסף, הזכייה של הדמוקרטים בבחירות החוזרות בג'ורג'יה תאפשר לסנאט להעביר ביותר קלות תמריצים נוספים בהמשך.

 

גורם נוסף שאמור להוביל לשיפור הוא הזמינות של החיסונים נגד קורונה, שאמורים לאפשר פתיחה מחודשת של מסעדות, מלונות ומופעי תרבות. "התמריצים הפיסקאליים עוזרים לדחוף את רכבת הכלכלה במנהרה, והאור בקצה הוא ההתחסנות", הגיבה ל"ניו יורק טיימס" נלה ריצ'רדסון מחברת ניתוח תלושי השכר ADP.

x