$
קורונה

בוריס ג'ונסון: ייתכן שהמוטציה הבריטית קטלנית יותר

לדברי ראש ממשלת בריטניה, יש ראיות לכך שהמוטציה הבריטית "עשויה להיות קשורה לתמותה גבוהה יותר מהמחלה". עם זאת, הדגיש כי החיסון של פייזר יעיל כנגדה; הונגריה תהיה הראשונה באיחוד האירופי לרכוש את החיסון הרוסי; מושלת טוקיו הכחישה את הדיווחים לפיהם האולימפיאדה תידחה או תבוטל; בגרמניה ובקולומביה חצה מניין המתים את ה-50 אלף

כלכליסט ו-ynet 21:1322.01.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

21:00 - בוריס ג'ונסון: ייתכן שהמוטציה הבריטית קטלנית יותר

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר היום (ו') כי יש ראיות לכך שהמוטציה הבריטית של נגיף הקורונה שהתגלתה בסוף השנה שעברה עשויה להיות קשורה לתמותה גבוהה יותר מסיבוכי המחלה.

 

"עודכנו שבנוסף להתפשטות מהירה יותר, נראה שיש גם ראיות לכך שהווריאנט החדש - שהתגלה לראשונה בלונדון ובדרום-מזרח אנגליה - עלול להיות קשור לתמותה גבוהה יותר", אמר ג'ונסון. הוא ציין כי החיסונים שניתנים בבריטניה של חברת אסטרהזניקה ושל פייזר יעילים נגד הווריאנט הבריטי.

 

היועץ המדעי הבכיר לממשלת בריטניה, פטריק ולאנס, אמר כי הוא מודאג יותר מהמוטציה הדרום-אפריקאית ומהמוטציה הברזילאית, שייתכן שהחיסון פחות יעיל נגדן.

 

12:25 - הראשונה באיחוד האירופי: הונגריה תרכוש את החיסון הרוסי

 

הונגריה חתמה על הסכם לרכישת החיסון ספוטניק V הרוסי, ובכך הפכה למדינה הראשונה באיחוד האירופי שעושה זאת, כך אישר שר החוץ ההונגרי, פטר סיירטו. בסרטון שפרסם בדף הפייסבוק שלו, אמר סיירטו כי החיסונים יגיעו להונגריה בשלושה משלוחים, וכי הנתונים לגבי גודל כל משלוח יפורסמו בהמשך.

 

 

החיסון הרוסי החיסון הרוסי צילום: אם סי טי

 

 

בתוך כך, הרשויות ברוסיה דיווחו על 21,513 נדבקים חדשים בקורונה ב-24 השעות האחרונות, כולל מעל ל-3,000 בסנט פטרבורג. עד כה נדבקו במדינה 3,677,352 אנשים מאז תחילה המגפה. הרשויות דיווחו גם על 580 מתים ביממה האחרונה, כך שמספר המתים ברוסיה עומד על מעל 68 אלף.

 

תוכנית שהקים ארגון הבריאות העולמי (WHO) שבמסגרתה חברות תרופות היו אמורות לנדב מידע הנוגע לקורונה, לטיפולים ולטכנולוגיה, לא הצליחה למשוך שום נתונים בשמונת החודשים מאז הוקמה, כך דיווח העיתון הבריטי הגרדיאן. התוכנית, שנקראת C-Tap, הושקה במאי האחרון במטרה לעודד שיתוף של מידע הרשום בפטנטים כדי להילחם בנגיף. המידע המבוקש היה קשור לאבחנות, טיפולים וניסויים. הכוונה הייתה שמאגר המידע יאפשר ליצרניות ברחבי העולם לייצר ציוד חיוני, תרופות או חיסונים מבלי חשש שיתבעו אותן, מתוך יעד להפחית את עלויות הייצור ולמנוע מחסורים. לאחרונה התקיימו דיונים עם חברות התרופות בניסיון לשכנע אותן לקחת חלק בתכונית, אך עד כה לא נרשם שום שיתוף פעולה.

 

12:00 - ארגון הבריאות העולמי: פייזר תספק חיסונים גם למדינות עניות

 

תוכנית COVAX של ארגון הבריאות העולמי, המגייסת חיסונים למדינות מעוטות יכולת, מדווחת על עסקה מתגבשת עם יצרניות החיסונים. בשלב זה לא נחשפו פרטים לגבי היקף המנות או המחיר לכל מנה. התכנון הוא לספק 1.8 מיליארד מנות ב-2021 ל-92 מדינות עניות, שיכסו כשליש מהאוכלוסיות שלהן.

 

8:30 - יפן: מושלת טוקיו הכחישה את הדיווח על ביטול האולימפיאדה בקיץ

 

מושלת טוקיו יוריקו קויקה הכחישה את הדיווחים לפיהם המשחקים האולימפיים שאמורים להיערך בקיץ בבירת יפן יידחו או יבוטלו. הלילה דיווח ה"טיימס" הבריטי כי ממשלת יפן הגיעה למסקנה כי יש לבטל את המשחקים בגלל מגפת הקורונה, אחרי שכבר נדחו בקיץ האחרון. גם הממשלה הכחישה את הדברים לאחר פרסום הדיווח.

 

יוריקו קויקה יוריקו קויקה צילום: רויטרס

 

 

גרמניה: 859 חולי קורונה מתו ביממה האחרונה

 

הרשויות בגרמניה דיווחו כי ביממה האחרונה אובחנו 17,862 נדבקים חדשים בקורונה, ו-859 מתו כתוצאה מסיבוכי הנגיף. מפרוץ המגפה, 2,106,262 בני אדם במדינה נדבקו בקורונה, מהם 50,642 מתו. קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קראה אתמול לאזרחיה להפסיק להתלונן על האיטיות של מבצע החיסונים, שכרגע לא עומד ביעדים. היא הגנה על החלטת הממשלה וראשי מדינות המחוז להאריך את הסגר עד אמצע פברואר, ואמרה שהדבר נחוץ כדי לבלום את המגפה.  

 

הקנצלרית מרקל הקנצלרית מרקל צילום: אי פי איי

 

 

הקורונה בקולומביה: מניין המתים חצה את רף ה-50 אלף

 

מניין המתים במגפת הקורונה בקולומביה חצה את רף ה-50 אלף והגיע ל-50,187. כך עדכן משרד הבריאות במדינה. מניין הנדבקים שאובחנו מפרוץ המגפה מתקרב לשני מיליון ועומד על 1.97 מיליון. קולומביה נמצאת בעיצומו של הגל השני, ובשבוע שעבר אובחנו 20 אלף נדבקים ביממה - הנתון היומי הגבוה ביותר. משלוח ראשון של חיסונים לקורונה מתוצרת "פייזר" אמור להגיע לקולומביה בשבוע הראשון של פברואר.

 

ד"ר פאוצ'י: אם כ-80% מהאמריקאים יחוסנו עד סוף הקיץ, נחווה בסתיו 'סוג של נורמליות'

 

ד"ר אנתוני פאוצ'י, המומחה למחלות זיהומיות של ארה"ב, אמר כי הוא "מאמין" שעד אמצע השנה יחוסנו רוב האמריקאים בארה"ב. לדבריו, "אם כ-80% יחוסנו נגד קורונה עד סוף הקיץ, נחווה מידה של נורמליות בסתיו". פאוצ'י ציין כי הוא "מודאג" שאנשים יהססו להתחסן והוסיף: "הממשל החדש מעוניין להגביר את ייצור ואספקת החיסונים של פייזר, מודרנה וג'ונסון אנד ג'ונסון".

x