$
קורונה

דיווח שוטף

ביידן נלחם במגפה: נוסעים לארה"ב ייכנסו לבידוד

נשיא ארה"ב החדש ג'ו ביידן חותם על שורת צווים נשיאותיים למאבק בקורונה, וידרוש להכניס לבידוד נוסעים שנוחתים בארה"ב. הוא תקף את מבצע החיסונים של ממשל טראמפ ואמר שמדובר ב"כישלון", וקרא לעטות מסכות כדי להציל את חייהם של המוני אמריקאים

כלכליסט ו-ynet 22:3221.01.21

משבר הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם 

 

22:05 - נוסעים לארה"ב ייכנסו לבידוד

 

ביומו השני בתפקיד נשיא ארה"ב חתם ג'ו ביידן על שורת צווים נשיאותיים שעוסקים במגפת הקורונה, שממשיכה להשתולל בארה"ב. במסגרת מדיניות הממשל החדש נוסעי טיסות לארה"ב יידרשו לערוך בדיקת קורונה לפני הטיסה, ולהיכנס לבידוד עם הגעתם לארה"ב. בהצהרה הערב בבית הלבן קרא ביידן לאמריקאים לעטות מסכות, ואמר שכך תוכל אמריקה להציל את חייהם של המוני אזרחים. יותר מ-400,000 כבר מתו במגפת הקורונה בארה"ב, וביידן העריך הערב שבחודש הבא תגיע ארה"ב לציון דרך עגום במיוחד של יותר מחצי מיליון קורבנות.

 

שדה תעופה בארה"ב שדה תעופה בארה"ב צילום: איי אף פי

 

בהצהרתו בבית הלבן מתח ביידן ביקורת על מבצע הפצת החיסונים של ממשל דונלד טראמפ, מבלי לציין את שמו של קודמו בתפקיד. הוא אמר שעד כה מבצע החיסונים הוא כישלון. "אנחנו רואים את המחיר הטרגי שהכישלון הזה גובה", הדגיש ביידן, וציין שמספר המתים היומי בארה"ב נע בין 3,000 ל-4,000 בני אדם בשבועות האחרונים.

 

ביידן, שהציב יעד של 100 מיליון חיסונים ב-100 הימים הראשונים לכהונתו, אמר הערב פעם נוספת לאמריקאים: "המצב הולך להחמיר לפני שהוא ישתפר". הוא אמר כי אחת המשימות המרכזיות של הממשל שלו היא להשיב את אמון הציבור במערכת.

 

21:00 - הקורונה בבריטניה: 1,290 חולים מתו ביממה האחרונה

 

הרשויות בבריטניה עדכנו כי ביממה האחרונה מתו 1,290 חולי קורונה, ירידה בהשוואה לנתון השיא השלילי ביממה הקודמת - אז מתו 1,820 חולים. כמו כן, מאתמול 37,892 בני אדם נמצאו חיוביים לנגיף בבריטניה. בינתיים נמשך מבצע החיסונים במדינה וביממה האחרונה יותר מ-360 אלף בני אדם התחסנו נגד קורונה.

 

20:15 - ביידן פרסם תוכנית לפתיחת בתי הספר

 

ביומו הראשון בתפקיד פרסם הנשיא ג׳ו ביידן תוכנית לפתיחת בתי הספר, שכוללת את העלאת קצב הבדיקות, החקירות האפידמיולוגית והחיסונים, והעברת תקציבים למערכת החינוך. על פי התוכנית יוכלו בתי ספר לקבל כספי סיוע חירום בתמורה להוצאותיהם הקשורות למגפת הקורונה, כמו ציוד מגן, התקנת מערכות אוורור והקטנת הכיתות. הנשיא גם קרא לקונגרס להעביר עד 480 מיליארד דולר נוספים מתקציבים מקומיים ופדרליים. בנוסף מתכנן ביידן להוציא לפועל תוכנית חיסון ארצית, כך שהמורים יוכלו להתחסן במהירות האפשרית ולחזור לכיתות.

 

17:30 - הרשויות בלבנון האריכו את מצב החירום במדינה בשבוע

 

הרשויות בלבנון האריכו את מצב החירום במדינה בשבוע - עד השמיני בפברואר, על רקע העלייה החדה במספר המתים והנדבקים, שמעמיסה מאוד על מערכת הבריאות במדינה. למרות העלייה במספר המיטות בבתי החולים במדינה, רופאים ואחיות נאבקים על מנת לעמוד בקצב ושיעור מיטות הטיפול הנמרץ המלאות במדינה הגיע ל-91% אתמול, כך לפי ארגון הבריאות העולמי.

 

מספר הנדבקים היומי עומד על ממוצע של 5,000 מאז עונת החגים, עלייה לעומת 1,000 ביום בנובמבר. מספר המתים במדינה הגיע ליותר מ-2,000, ונרשמו בה בין 40 ל-60 מיתות ביום בשבוע האחרון.

 

חנויות סגורות בביירות חנויות סגורות בביירות צילום: איי פי

 

16:00 - החיסון הרוסי ספוטניק 5 אושר לשימוש בהונגריה ואיחוד האמירויות

 

החיסון הרוסי ספוטניק 5 אושר לשימוש בהונגריה ואיחוד האמירויות, כך על פי רויטרס. רוסיה מעוניינת בקבלה בינלאומית של החיסון שלה, ובונה לעצמה בהתמדה מסד לקוחות גלובלי. היא חתמה עד כה על מספר עסקאות לאספקת החיסון, ורגולטורים של 11 מדינות אישרו אותו עד כה. האישור שנתנה לו הונגריה אינו קשור לאיחוד האירופי, ועלול לגרום למתחים עם בריסל. רוסיה הגישה אתמול בקשה לאישור החיסון על ידי האיחוד.

 

מספר מדינות, כמו למשל ארגנטינה, משתמשות בספוטניק 5 על סמך תוצאות הניסוי שערכה לו רוסיה, בעוד שאחרות, כמו איחוד האמירויות, העניקו לו אישור על סמך ניסויים שעשו בעצמן.

 

14:00 - מוסקבה: הרשויות יסירו כמה מגבלות בעקבות ירידה במספר הנדבקים

 

ראש עיריית מוסקבה, סרגיי סוביאנין, הודיע כי ממחר יהיו הקלות במגבלות הקורונה, כולל פתיחה מחדש של מכללות ומוסדות חינוך. לדבריו יש ירידה במספר המאובחנים היומי בקורונה בעיר מכ-1,800 לכ-1,300 בני אדם. רוסיה השיקה בחודש את תוכנית חיסון מרצון עם חיסון הרוסי ה- Sputnik V. לדברי ראש העירייה, במוסקבה כבר חונו יותר מ-220 אלף תושבים. 

 

חיסון במוסקבה חיסון במוסקבה צילום: אי פי איי

 

12:00 - נורבגיה: הממשלה תסייע ל"נורבגיה אייר" להתאושש

 

ממשלת נורבגיה תסייע במימון מחדש של לברת התעופה נורבגיה אייר, כך הודיעה שרת התעשייה איזלין. החברה נאלצה לקרקע את רוב 138 מטוסיה, בגלל משבר הקורונה.

 

 

חברת התעופה נורבגיה אייר חברת התעופה נורבגיה אייר צילום: שאטרסטוק

 

11:00 - גרמניה: ייתכן שתסגור את גבולותיה עם המדינות השכנות

 

גרמניה עשויה לסגור את גבולותיה עם המדינות כדי להילחם בהתפשטות נגיף הקורונה. כך אמר ראש המטה של הקנצלרית אנגלה מרקל, הלג 'בראון. "הסכנה היא שכאשר מספר הנדבקים עולה, המוטציה של הנגיף מתפשטת ומאפיינת את רוב המאומתים, ואז כבר לא ניתן לשלוט במגפה", אמר.

 

 

 שלט שמחייב מסכות בעיר פירסטנפלדברוק בגרמניה שלט שמחייב מסכות בעיר פירסטנפלדברוק בגרמניה צילום: אי אף פי

 

08:00 - ארה"ב חזרה להיות חברה בארגון הבריאות העולמי

 

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן חתם על צו שמבטל את את החלטתו של קודמו דונלד טראמפ לעזוב את ארגון הבריאות העולמי (WHO). ביולי 2020 הודיע טראמפ רשמית לארגון הבריאות העולמי על פרישתה של המדינה, למרות ביקורת בינלאומית נרחבת. טראמפ האשים את הארגון בהעלמת מידע ובחוסר ביקורת נגד סין.

 

 

ג'ו ביידן בנאום ההשבעה אתמול ג'ו ביידן בנאום ההשבעה אתמול צילום: גטי

 

08:00 - בריטניה: אוטובוסים בלונדון הופכים לאמבולנסים מאולתרים

 

אוטובוסים בלונדון הופכים לאמבולנסים כדי להקל על העומס בהעבסרת חולים בקורונה לבתי החולים. צוות של שירות הבריאות הלאומי (NHS) נערך להסעת חולים באמצעות שני אוטובוסים לונדוניים שהוסבו לאמבולנסים מאולתרים, בניסיון להתמודד עם העומס שיוצר הנגיף. מרבית המושבים באוטובוסים חד-קומתיים הוסרו כך שכל אחד מהם יכול להסיע  ארבעה חולים, זאת בניסיון להקל על הלחץ העז על בתי החולים ושירות האמבולנסים בלונדון.

 

 

אוטובוסים אדומים בלונדון אוטובוסים אדומים בלונדון צילום: Shutterstock

 

07:45 - גרמניה: ביממה האחרונה מתו מהנגיף כ-1,000 בני אדם

 

מספר המאובחנים החדשים בקורונה בגרמניה ביממה האחרונה גדל ב-20,398 בני אדם ל-2,088,400, כך מסר מכון רוברט קוך למחלות זיהומיות. מספר המתים מהנגיף עלה ב -1,013 ביממה האחרונה ל-49,783.

 

07:30 - ארה"ב: ראש חדשה למרכז לבקרת מחלות ומניעתן

 

לראש CDC האמריקאי (המרכז לבקרת מחלות ומניעתן ) הושבעה אתמול ד"ר רושל וולנסקי (51), מומחית למחלות זיהומיות בבית הספר לרפואה של הרווארד ובית החולים הכללי של מסצ'וסטס.

 

 

ד"ר רושל וולנסקי ד"ר רושל וולנסקי צילום: איי פי

 

x