$
כלכלה ומדיניות

ביידן הושבע לנשיא ארה"ב: "למדנו שהדמוקרטיה שבירה - אך היא ניצחה"

על מדרגות הקפיטול, אותו בניין שעליו הסתערו המוני תומכיו הזועמים של טראמפ רק לפני שבועיים, פותחת ארה"ב עידן חדש: ביידן והאריס הושבעו, והשלטון חזר אל הדמוקרטים. טראמפ, שסירב להכיר בתוצאות, החרים את הטקס, סגנו פנס השתתף

כלכליסט ו-ynet 19:2120.01.21

  

 

תם עידן טראמפ: בגבעת הקפיטול בוושינגטון הושבע הערב ג'ו ביידן לנשיא ה-46 של ארה"ב. בצל החשש מפיגועים, בעיקר מצד תומכיו של הנשיא היוצא דונלד טראמפ שסירב להכיר בתוצאות הבחירות ומחרים את ההשבעה, נערך הטקס תחת אבטחה חסרת תקדים של 25 אלף חיילי המשמר הלאומי.

 

עם הגיעם לטקס התקבלו ביידן וסגניתו קמלה האריס בתשואות, וביידן השיק אגרופים עם הנשיא לשעבר ברק אובמה, שהמתין בצד הדרך. הטקס נפתח בתפילה, ואחר כך עלתה ליידי גאגא לשיר את ההמנון הלאומי. מיד לאחר מכן נקראה האריס לבמה, וסוניה סוטומאיור, השופטת ההיספנית הראשונה אי פעם בבית המשפט העליון של ארה"ב, השביעה אותה לסגנית הנשיא הראשונה בהיסטוריה האמריקנית. ג'ניפר לופז עלתה ושרה את "הארץ הזו היא הארץ שלך" ו"אמריקה יפהפייה".

 

ג'ו ביידן בטקס ההשבעה ג'ו ביידן בטקס ההשבעה צילום: רויטרס

 

ביידן בנאום ההשבעה ביידן בנאום ההשבעה צילום: גטי

 

 

קמלה האריס מושבעת לסגנית הנשיא קמלה האריס מושבעת לסגנית הנשיא צילום: רויטרס

 

בפתח נאום ההכתרה שלו התייחס ביידן באופן ברור לניסיון של טראמפ לבטל את תוצאות הבחירות ולהסתערות של תומכיו על גבעת הקפיטול לפני שבועיים: "זה יומה של אמריקה. זהו יומה של הדמוקרטיה. יום של היסטוריה ותקווה של התחדשות. היום אנחנו חוגגים את הניצחון לא של מועמד, אלא של סוגיה. קול העם נשמע, וקול העם נענה. למדנו שוב שהדמוקרטיה יקרה, הדמוקרטיה שברירית, ובשעה הזו, חברים, הדמוקרטיה ניצחה". הנשיא החדש אמר כי מדובר ב"שעת מבחן", שבה אמריקה מתמודדת לא רק עם נגיף משתולל וחוסר שוויון גדל, אלא גם עם "התקפה על הדמוקרטיה ועל העובדות עצמן".

 

ביידן אמר כי גורלה של אמריקה תלוי בכל תושביה, הזכיר אתגרים הנשקפים לה כמו הקורונה והטרור מבית, וקרא לאחדות. "אנו חייבים לצאת מהרגע הזה כארצות הברית של האמריקה. כך לעולם לא ניכשל", אמר ביידן וקרא: "בואו נתחיל מחדש. בואו נתחיל להקשיב אחד לשני, לראות זה את זה, להפגין כבוד זה לזה. פוליטיקה לא תמיד חייבת להיות מלווה באש משותללת שהורסת את כל מה שבדרכה. אנחנו חייבים להיאבק בתרבות שבה העובדות עצמה עוברות מניפולציה". ביידן הזכיר את העובדה שהאריס היא האישה הראשונה שתכהן כסגנית נשיא ארה"ב, ואמר: "אל תגידו לי שדברים לא יכולים להשתנות".

 

ג'ו ביידן מושבע לנשיא ארה"ב ג'ו ביידן מושבע לנשיא ארה"ב צילום: גטי

 

הנשיא החדש הזכיר כי רק ימים קודם לכן ניסו פורעים למנוע מרצון העם שבחר בו להתממש, ואמר: "זה לא קרה, וזה לא יקרה לעולם". הוא פנה למי שלא הצביע לו ואמר: "אם אתם עדיין לא מסכימים איתי, זה בסדר גמור. זו הדמוקרטיה, זו אמריקה. זה אולי כוחה הגדול ביותר של המדינה. הקשיבו לי: המחלוקות האלה לא צריכות לגרום לפירוקנו. ואני מבטיח לכם: אהיה נשיא של כל האמריקנים. כל האמריקנים. אילחם עבור אלה שלא תמכו בי בדיוק כמו עבור אלה שכן תמכו בי". ביידן קרא לשים סוף ל"מלחמת האזרחים הזו בין אדומים (רפובליקנים) לכחולים (דמוקרטים), בין עירוניים לכפריים", והפציר באמריקנים לפתוח את לבם ולשים עצמם זה בנעליו של זה.

 

הטקס הערב היה שונה מכל טקס השבעה שנערך לפניו. בצל מגפת הקורונה והחשש מאלימות, אחרי שהמוני תומכיו של טראמפ פרצו לפני שבועיים לבניין הקונגרס וזרעו בו הרס, השתתפו הפעם באירוע רק כ-1,000 איש – רובם חברי הקונגרס ואורחיהם. בטקסי השבעה מהסוג הזה משתתפים בדרך כלל מאות אלפי בני אדם.

 

 

ביידן ורעייתו ג'יל ביידן ורעייתו ג'יל צילום: גטי

 

 

 

ליידי גאגא שרה את ההמנון האמריקאי בטקס ההשבעה ליידי גאגא שרה את ההמנון האמריקאי בטקס ההשבעה צילום: גטי

 

 

ג'ו ביידן, רעייתו ג'יל, קמלה האריס ובעלה דאג אמהוף, הערב בהגעה לטקס ההשבעה ג'ו ביידן, רעייתו ג'יל, קמלה האריס ובעלה דאג אמהוף, הערב בהגעה לטקס ההשבעה צילום: איי אף פי

 

דגלים במקום אנשים בוושינגטון דגלים במקום אנשים בוושינגטון צילום: איי אף פי

 

בניין הקפיטול בניין הקפיטול צילום: רויטרס

 

 

מייק פאנס ורעייתו קארן בטקס מייק פאנס ורעייתו קארן בטקס צילום: גטי

 

  

ברק ומישל אובמה בטקס ההשבעה ברק ומישל אובמה בטקס ההשבעה צילום: גטי

 

 

ג'ורג' ולורה בוש בטקס ההשבעה ג'ורג' ולורה בוש בטקס ההשבעה צילום: גטי

 

 

ביל והילארי קלינטון בטקס ביל והילארי קלינטון בטקס צילום: גטי

 

ברני סנדרס ברני סנדרס צילום: איי אף פי

 

 

 

תומכות של ביידן בוושינגטון תומכות של ביידן בוושינגטון צילום: אי פי איי

 

 

הדגלים ובניין הקפיטול הדגלים ובניין הקפיטול צילום: אי פי איי

 

 

סוכנים של השירות החשאי מאבטחים את האירוע סוכנים של השירות החשאי מאבטחים את האירוע צילום: אי פי איי

 

x