$
קורונה

מחקר: החיסון לקורונה מתוצרת פייזר יעיל נגד המוטציה הבריטית

על פי תוצאות מחקר של פייזר וביונטק, החיסון שלהן יעיל נגד קבוצת המוטציות שסימונה B.1.1.7. ד"ר אוגור סאהין, מייסד ומנכ"ל ביונטק, אף העריך שהחיסון שלהם עשוי להיות יעיל גם נגד המוטציה הדרום-אפריקנית

חדשות חוץ 14:3320.01.21

החיסון נגד נגיף הקורונה שפותח על ידי החברות פייזר וביונטק עשוי להיות יעיל באותה מידה גם נגד המוטציה הבריטית, כך מראה מחקר שביצעו החברות. המוטציה, או קבוצת המוטציות, שסימונה B.1.1.7, התגלתה לראשונה בבריטניה בספטמבר 2020, וכוללת מגוון של גדול של מוטציות אפשריות וכן מקדם הדבקה גבוה יותר.

 

 

 

תכונות אלה של המוטציה גרמו לחששות לגבי יעילות החיסונים שפותחו לפני שהתגלתה. אך מחקר שפורסם בשרת bioRxiv מראה ש"לא קיים הבדל ביולוגי משמעותי בפעילות הנרול" של החיסון, בין הזן המקורי של נגיף הקורונה והמוטציה החדשה. המחקר, שטרם עבר הערכת עמיתים, מצא שכל המוטציות הכלולות ב-B.1.1.7 נוטרלו על ידי נוגדנים, אצל 16 נסיינים שקיבלו את החיסון. מחצית הנסיינים היו בגילאי 55-18, והמחצית השנייה בגילאי 85-56. כותבי המחקר הזהירו שההתפשטות המהירה של מוטציות הקורונה ברחבי העולם מחייבת "בקרה הדוקה על השינויים במשך ההגנה שמקנים החיסונים שכבר אושרו לשימוש".

 

החיסון של פייזר יעיל גם נגד המוטציה הבריטית החיסון של פייזר יעיל גם נגד המוטציה הבריטית צילום: גטי אימג'ס

 

זהו המחקר הראשון מסוגו שהושלם על ידי יצרנית חיסון לקורונה, בעוד חברות תרופות אחרות עדיין חוקרות את יעילות חיסוניהן נגד המוטציות. מודרנה ואסטרזנקה, שפיתחה חיסון בשיתוף אוניברסיטת אוקספורד, אמרו שגם הן מצפות שחיסוניהן יהיו יעילים נגד B.1.1.7.

 

מוקדם יותר החודש אמר ד"ר אוגור סאהין, מייסד ומנכ"ל ביונטק, שהחברה בטוחה שהחיסון שלה עוזר לפתח תגובה חיסונית גם נגד המוטציה. הוא אמר שלדעתו החיסון יוכח כיעיל גם נגד המוטציה שהתגלתה בדרום אפריקה – שגם היא מידבקת במיוחד, והעלתה חששות מצד מומחי בריאות הציבור. דבריו נאמרו מעט לאחר שמחקר ראשוני הראה שהחיסון של פייזר וביונטק יעיל כנראה נגד מוטציות שכיחות בקבוצות המוטציה המידבקות יותר של הנגיף, שהתגלו בבריטניה ובדרום אפריקה.

 

כעת, כאמור, פרסמו מדענים משתי החברות מחקר שלפיו החיסון שלהן יעיל נגד כל המוטציות של קבוצת B.1.1.7.

x