שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
קורונה

ארה"ב: מספר המתים מהקורונה חצה את ה-400 אלף

חמישה שבועות בלבד לאחר שמספר המתים מהנגיף בארה"ב חצה את רף ה-300 אלף, הוא שבר שיא נוסף; רוסיה הודיעה שהחיסון השני שפיתחה נגד נגיף הקורונה EpiVacCorona יעיל ב-100%, בהתבסס על תוצאות הניסויים הקליניים; גרמניה: הסגר הכללי הוארך עד 14 בפברואר, במדינה מזהירים ממוטציה חדשה; סין בונה מרכז ענק למבודדי קורונה

כלכליסט ו-ynet 22:0019.01.21

משבר הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

 

 

21:45 - ארה"ב: מספר המתים מהקורונה חצה את ה-400 אלף

 

מספר המתים ממגפת הקורונה בארצות הברית חצה את ה-400 אלף, כך עולה מנתוני אוניברסיטת ג'ון הופקינס. השיא הזה נשבר חמישה שבועות בלבד לאחר שמספר המתים מן הנגיף בארה"ב חצה את ה-300 אלף.

 

18:45 - איטליה: 603 מתו מהנגיף ביממה האחרונה, יותר מ-83 אלף מפרוץ המגפה

 

איטליה דיווחה על 603 מתים מקורונה ביממה האחרונה, לעומת 377 ביממה שקדמה לה. משרד הבריאות במדינה מסר כי אובחנו גם יותר מעשרת אלפים חולים בנגיף. באיטליה מתו יותר מ-83 אלף בני אדם מפרוץ המגפה - המספר השני בגובהו באירופה והשישי בעולם. המדינה דיווחה עד היום על 2.4 מיליון חולים שאובחנו.

 

 

16:55 - גרמניה: הסגר הכללי הוארך עד 14 בפברואר, חובה לעטות רק מסכות רפואיות

 

גרמניה מאריכה את הסגר עד 14 בפברואר, ומחייבת את התושבים לעטות מסכות בחנויות ובתחבורה ציבורית. תקנה חדשה אוסרת על עטיית מסכות בד או צעיפים תוצרת בית אלא מסכות רפואיות בלבד. בדיון בזום בהשתתפות הקנצלרית אנג'לה מרקל וראשי 16 המדינות הפדרליות בגרמניה הוחלט על הארכת הסגר שכולל איסור מפגשים חברתיים וסגירת פעוטונים, בתי ספר, מסעדות וחנויות שאינן חיוניות. מרקל וראשי המדינה הפדרליים הסכימו לשאוף לצמצם עוד יותר את המגעים בתחבורה הציבורית, אם כי ללא השבתה של תנועת האוטובוסים והמטרו בערים.

 

אנגלה מרקל עם מסכה רפואית אנגלה מרקל עם מסכה רפואית צילום: אי פי איי

 

 

16:00 - יפן: האזור הדרומי ביותר, אוקינאווה, הכריז על מצב חירום

 

האזור הדרומי ביותר של יפן, אוקינאווה, הכריז על מצב חירום בגלל מגפת הקורונה עד 7 בפברואר. מושל אוקינאווה, דני טמאקי, אמר כי אמצעי החירום כוללים סגירת מסעדות וברים בשעה8 בערב, והוראה לתושבים לא לצאת מהבתים אחרי השעה 8 בערב, אם לא מדובר בצורך דחוף. הממשלה כבר הכריזה על מצב חירום בטוקיו ובאזורים אחרים, אך האי הדרומי, בו נמצאים רוב כוחות הצבא האמריקני ביפן, הכריז על מצב חירום משל עצמו לאחר עלייה במספר הנדבקים.

 

 

טוקיו בקורונה טוקיו בקורונה צילום: איי פי

 

 

 

15:22 - רוסיה הודיעה: החיסון החדש נגד קורונה, EpiVacCorona, יעיל ב-100%

 

השירות הפדרלי לפיקוח בתחום הגנת זכויות הצרכן ברוסיה הודיע שהחיסון השני שפיתחה המדינה נגד נגיף הקורונה יעיל ב-100%, בהתבסס על תוצאות הניסויים הקליניים. כך דיווחה סוכנות הידיעות הרוסית "טאס". לחיסון קוראים EpiVacCorona, הוא פותח על ידי מכון ויקטור בסיביר ורוסיה החלה לבצע ניסויים המוניים אודותיו בנובמבר. בנוסף, רוסיה דיווחה כי החיסון הראשון שהיא פיתחה, "ספוטניק V", יעיל ב-92% בהתבסס על תוצאות ביניים.

 

 

החיסון הרוסי EpiVacCorona החיסון הרוסי EpiVacCorona צילום: רויטרס

 

13:10 - בתי חולים בגרמניה: "גילינו מוטציה חדשה של הקורונה"

 

גרמניה גילתה אף היא מוטציה של נגיף הקורונה. המוטציה החדשה זוהתה בקרב חולים המאושפזים בבית חולים בבוואריה. לפי הדיווחים בכל התקשורת המקומית, המוטציה התגלתה ב-35 חולים בעיירת סקי בבוואריה. דגימות שנלקחו מהחולים נבדקות בבית החולים האוניברסיטאי בברלין. לפי הדיווחים, המוטציה הזו שונה מאלו שהתגלו לאחרונה בבריטניה ובדרום אפריקה. עם זאת, בשלב זה עוד לא ידוע אם המוטציה הגרמנית הופכת את הנגיף למדבק יותר או קטלני יותר.

 

בדיקת קורונה בגרמניה בדיקת קורונה בגרמניה צילום: איי אף פי

 

 

 

13:00 - סין בונה מרכז ענק למבודדי קורונה

 

סין בונה מרכז ענק למבודדי הקורונה בשולי העיר שיג'יאזהאונג (Shijiazhuang) בניסיון לבלום את התפרצות הקורונה, כך מדווחת סוכנות הידיעות הצרפתית AFP. המתחם, שבנייתו תסתיים בתוך מספר ימים, יהיה מספיק גדול כך שניתן יהיה לשכן בו כפרים שלמים אם תתגלה שם התפרצות. סין הצליחה להשתלט במידה מסוימת על המגפה, אך עדיין יש התפרצויות מקומיות. הבניינים במתחם הבידוד יכללו חדרי שירותים, אינטרנט ומיזוג אוויר וישכנו בהם אנשים שהיו במגע קרוב עם חולים מאומתים. לפי ההערכות, ניתן יהיה לשכן מעל 4,000 במתחם לאחר השלמתו.

 

12:45 - מרקל מעוניינת להאריך הסגר עד 15 בפברואר

 

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל מעוניינת להאריך את הסגר במדינה עד ה-15 בפברואר ולחייב עטיית מסכות רפואיות בלבד בתחבוהה הציבורית ובחנויות, כך לפי טיוטה של ההצעות עליה הסכימו מושלי המדינות והגיעה לידי סוכנות הידיעות רויטרס.

 

לפי ההצעות, בתי הספר יישארו סגורים עד אמצע פברואר ויורחב הסיוע לחברות שנפגעות מההגבלות. הצעה נוספת היא להרכיב צוות עבודה שיהגה תוכנית יציאה מסודרת ובטוחה.

 

מרקל מתוכננת להיפגש בהמשך היום עם מנהיגי המדינות לדון בצעדים, וההערכה היא כי יוסכם על הארכת הסגר, שכולל גם סגירת חניות. מספר הנדבקים יורד בימים האחרונים ונרשמה הקלה במחלקות טיפול נמרץ, אך המומחים הרפואיים מזהירים מהתפשטות המוטציות. "מספר הנדבקים יורד כבר מספר שבועות או נשארו במקום וזה טוב. אבל אנחנו עומדים בפני מוטציה אגרסיבית שעלינו להגיב אליה", מסר ראש עיריית ברלין מייקל מולר.

 

 

אנגלה מרקל אנגלה מרקל צילום: אי פי איי

 

12:00 - קליפורניה: המדינה הראשונה בארה"ב עם יותר מ-3 מיליון נדבקים

 

קליפורניה הפכה למדינה הראשונה שאובחנו בה מעל 3 מיליון נדבקים בקורונה, והמדינה ממשיכה להיאבק בהתפשטות המהירה של הנגיף שמעמיסה על בתי החולים. הנתון עצמו אינו מפתיע במיוחד, אך המהירות בו הושג מעוררת דאגה. מקרה הקורונה הראשון שזוהה בקליפורניה, המדינה המאכלסת ביותר בארה"ב עם 40 מיליון תושבים, היה ב-25 בינואר, 2020. בתוך 292 ימים נדבקו כבר מיליון אנשים – ב-11 בנובמבר, ותוך 44 ימים נוספים המספר טיפס ל-2 מיליון, ההגעה לרף 3 מיליון נדבקים קרתה בתוך מספר שבועות נוספים.

 

 

חדר מיון בקליפורניה חדר מיון בקליפורניה צילום: רויטרס

 

 

10:30 - אוסטרליה לא מוותרת על בידוד לכוכבי הטניס

 

הרשויות באוסטרליה טוענות כי הבידוד שנכפה על כל מי שמגיע לטורניר הטניס אוסטרליה הפתוחה הוא חיוני כדי לעצור את התפשטות הקורונה. במדינה דיווחו על יום נוסף בלי הדבקות מקומיות. התגובה הגיעה לאחר שכמה משחקני הטניס המובילים בעולם, בהם נובאק ג'וקוביץ', המדורג ראשון בעולם, מתחו ביקורת על דרישת הבידוד במלון למשך 14 ימים, וטענו כי יש לאפשר להם להתאמן לפני הטורניר שייצא לדרך ב-8 בפברואר. אך מושל מדינת ויקטוריה הכריז כי אין בכוונתו לבצע שינויים.

 

"אנשים חופשיים לבקש דברים, אך התשובה היא לא", אמר במסיבת עיתונאים. "הם ידעו למה הם נכנסים, ואנחנו לא מתכוונים לעגל פינות או להגיע להסדרים מיוחדים". בשלב זה מעל 70 שחקנים והצוותים המלווים שלהם נמצאים בבידוד בחדרי מלון לאחר שנוסעים בשלוש טיסות ששכרו המארגנים התגלו כחיוביים לקורונה.

 

לעומת זאת, במדינת ניו סאות' וולס הסמוכה העניקו לשחקן הקולנוע מאט דיימון פטור מבידוד במלון. דיימון הגיע למדינה לצילומי סרט ההמשך של תור. הוא טס במטוס פרטי ובמקום להתבודד במלון הוא שכר בית מאובטח וישלם על ניקוי יסודי וחיטוי.

 

 

נובאק ג'וקוביץ' נובאק ג'וקוביץ' צילום: גטי אימג'ס

 

 

10:15 - סין: מעל 100 נדבקים זה היום השביעי ברציפות

 

סין מתמודדת עם ההתפרצות החמורה ביותר של קורונה מאז מרץ 2020, כולל מחוז שדיווח על שיא במספר הנדבקים. אתמול דיווחו הרשויות במדינה על יותר מ-100 נדבקים חדשים, זה היום השביעי ברציפות. מתוכם, 106 היו הדבקות מקומיות – 43 במחוז ג'ילין בצפון מזרח המדינה ו-35 במחוז חביי המקיף את בייג'ינג. מספר הנדבקים האסימפטומטים עומד על 93 - בסין לא מחשיבים את חסרי הסימפטומים יחד עם החולים. בעקבות זאת, עשרות מיליוני אנשים נמצאים בסגר בערים בצפון, שגם החלו במבצע בדיקות המוני בשל החשש להידבקות במהלך חגיגות השנה הסינית החדשה, שיתקיימו בעוד כמה שבועות. הרשויות כבר ביקשו מהתושבים להמנע השנה מהטיולים המסורתיים בחג ולהתרחק מהתקהלויות המוניות כמו חתונות.

 

 

 

 

 

07:40 - הדוברת של ביידן: "פתיחת הגבולות עם אירופה וברזיל לא על סדר היום"

 

דוברת הבית הלבן בממשל ג'ו ביידן, ג'ן סאקי, שתחל את תפקידה בעוד כיממה, התייחסה לדבריו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ואמרה כי "פתיחת הגבולות עם אירופה ועם ברזיל לא על סדר היום". לדבריה, "זה לא הזמן להסיר את ההגבלות על תיירים". מוקדם יותר אישרו נציגי טראמפ בבית הלבן כי הנשיא הנחה להסיר את ההגבלות על תיירים שנכנסים למדינה החל מ-26 בינואר. באותו יום תיכנס לתוקף ההנחיה להציג בדיקת קורונה שלילית בעת הכניסה למדינה.

 

 

טראמפ וביידן טראמפ וביידן צילום: איי פי, שאטרסטוק

 

גרמניה: 989 חולי קורונה מתו ביממה האחרונה

 

הרשויות בגרמניה דיווחו כי ביממה האחרונה אובחנו 11,369 בני אדם כנדבקים בקורונה, ו-989 מתו כתוצאה מסיבוכי הנגיף. 2,052,028 בני אדם בגרמניה נדבקו בקורונה מפרוץ המגפה, מהם 47,622 מתו.

 

הקורונה במקסיקו: כ-8,000 נדבקים אובחנו ביממה האחרונה, ירידה לעומת הסופ"ש

 

הרשויות במקסיקו עדכנו כי ביממה האחרונה אובחנו 8,072 נדבקים מאומתים בנגיף הקורונה במדינה. מדובר בירידה לעומת סוף השבוע, שבשיאו אובחנו יותר מ-21 אלף נדבקים ביממה. עם זאת, משרד הבריאות במקסיקו הוסיף כי מניין הנדבקים הממשי ככל הנראה גבוה יותר וכי המספרים מבטאים מחסור בבדיקות לאיתור הנגיף. בסך הכול מפרוץ המגפה נדבקו יותר מ-1.6 מיליון בני אדם במדינה. כמו כן, 544 חולים נפטרו כתוצאה מסיבוכי הנגיף ביממה האחרונה ובכך מניין הנפטרים במדינה עלה ל-141,248 בני אדם.

 

x