$
קורונה

ארגון הבריאות העולמי: החלוקה הלא שוויונית של חיסונים - "קטסטרופה, כישלון מוסרי"

ראש הארגון, טדרוס אדהאנום גהברייסוס, ביקר בחריפות את חלוקת חיסוני הקורונה בעולם, ואמר כי "זה לא צודק שאנשים צעירים ובריאים במדינות עשירות יחוסנו לפני עובדי בריאות ואנשים מבוגרים במדינות עניות"; לדבריו, "הופעת הווריאנטים החדשים הופכת את ההפצה ההוגנת של החיסונים לחשובה עוד יותר"

חדשות חוץ 17:4118.01.21

ראש ארגון הבריאות העולמי (WHO) טדרוס אדהאנום גהברייסוס (Tedros Adhanom Ghebreyesus) העביר היום (ב') ביקורת חריפה על חלוקה הלא שוויונית של החיסונים לקורונה, וציין כי מדובר ב"קטסטרופה של כישלון מוסרי".

 

 

 

"הופעת הווריאנטים החדשים שמתפשטים במהירות הופכת את ההפצה ההוגנת של החיסונים לחשובה עוד יותר", אמר גהברייסוס, שהזהיר כי ההפצה המיידית הנדרשת עשויה להפוך ל"עוד אבן בחומה של אי השוויון בין החלקים שבעולם שיש להם לבין החלקים שאין להם".

חיסון בבריטניה חיסון בבריטניה צילום: איי אף פי

 

"כבר בתחילת השימוש בחיסונים, הועמדה בסיכון ההבטחה לגישה שוויונית", הוסיף ראש ארגון הבריאות העולמי בהתכנסות של הנהלת הארגון. לדבריו, עד כה הופצו 39 מיליון מנות חיסון של חברות שונות בקרב לפחות 49 מדינות עם הכנסות גבוהות, כשלאחת המדינות החלשות ביותר הועברו 25 מנות בלבד.

 

"אני צריך להיות בוטה, העולם הוא על סף קטסטרופה של כישלון מוסרי, והמחיר של הכישלון הזה יהיה בחיים וברמות המחייה של המדינות העשירות בעולם", אמר גהרייסוס.

 

לדבריו, לצד העובדה שפרויקט החיסונים שיצא לפועל באופן כה מהיר הוא "הישג מדהים וסיבה לתקווה", ובה בעת, "זה לא צודק שאנשים צעירים ובריאים במדינות עשירות יחוסנו לפני עובדי בריאות ואנשים מבוגרים במדינות עניות".

 

"יהיה מספיק חיסונים לכולם, אבל כרגע אנחנו צריכים לעבוד יחד כמשפחה גלובאלית על מנת לתעדף את אלה שנמצאים בסיכון גבוה לחלות ולמות בכל המדינות", הוסיף.

x