$
בחירות בארה"ב 2020
באנר בחירות בארה"ב דסקטופ

הסמלים, הדגלים והקונספירציות: אלה המיליציות שהסתערו על הקפיטול

סרטון חדש של אתר Insider עושה סדר ומציג תמונה מטרידה של הנוכחים במתקפה על הקפיטול – תומכי תיאוריות קונספירציה שונות, חברי מיליציות קיצוניות מאורגנות ואזרחים שמקדמים רעיונות גזעניים

חדשות חוץ 11:1918.01.21

עד כמה המתקפה על הקפיטול היתה מאורגנת ומי בדיוק השתתף בה? השאלות סביב המהומות בוושינגטון עדיין מטרידות את ארה"ב.

 

 

 

יומיים לפני השבעת ג'ו ביידן לנשיא ארה"ב וכמעט שבועיים אחרי ההסתערות על הקפיטול, אתר Insider מציג סרטון שעושה סדר בבלגאן. באתר בחנו שעות של וידיאו מהאירוע, סרקו מאות חשבונות מדיה חברתית וחושפים תמונה מטרידה.

 

 

 

 

רבים מהנוכחים נשאו דגלים, לבשו בגדים "ממותגים" או ענדו תגים שמקדמים תיאוריית קונספירציה שונות. בסרטון אפשר לראות תומכים של QAnon, תיאוריה לפיה טראמפ נבחר לנשיאות כדי לנהל מלחמת חורמה בקבוצה סודית של פקידים בכירים וגורמים בעלי עניין שמנהלים את ארה"ב בפועל; עוד נראית קבוצה מאורגנת היטב עם קסדות, אפודים ולוגו מזהה של ה-Oath Keepers (שומרי השבועה), מיליציה ימנית קיצונית אנטי ממשלתית, אחת הגדולות בארה"ב, שטוענת כי בשורותיה יש עשרות אלפי שוטרים וחיילים לשעבר. המטרה המוצהרת – לאכוף את השבועה שכוחות הביטחון יגנו על ארה"ב מפני אויבים חיצוניים ופנימיים.

 

המהומות בוושינגטון המהומות בוושינגטון צילום: רויטרס

 

 

תג תמים של III (כלומר, 3 בספרות רומיות) על החולצה? זו כבר תיאוריה אחרת, לפיה רק 3% מתושבי הקולוניות המקוריות שקדמו להקמת ארה"ב נלחמו נגד השלטון הבריטי, ומי שנושא את התג או הדגל הזה עכשיו ממשיך את דרכם ונלחם על עצמאות. בווידיאו ניתן לראות עוד ועוד סמלים, דגלים, חולצות, כתובות קעקע ומחוות יד שמשויכות למיליציות ותיאוריות קונספירציה שונות, רבות מהן גזעניות ותומכות בתיאוריה של עליונות הגזע הלבן.

 

ב-Insider מציינים כי עשרות אלפים הגיעו להפגנה בוושינגטון ממניעים שונים, הרוב כלל לא נכנסו אל תוך הקפיטול וחלק אולי לא מבינים את המשמעות של הסמלים השונים שהם נשאו. אבל את כולם מאחדת האמונה שדונלד טראמפ זכה בבחירות, למרות שהוא לא סיפק לכך ראיות מוחשיות והטענות שלו נדחו על ידי בתי המשפט בארה"ב.

x