$
קורונה

החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון שניתן במנה אחת - מייצר תגובה חיסונית מבטיחה

לפי נתונים שפורסמו בכתב עת מדעי לרפואה, מרבית המשתתפים בניסוי הקליני ייצרו כמות מובחנת של נוגדנים, שלהערכת החוקרים יסייעו בהגנה על תאים מפני הנגיף לאחר 28 ימים. החברה צפויה לפרסם את התוצאות של הניסוי השלישי, שבו לקחו חלק 45 אלף משתתפים בהמשך החודש

חדשות חוץ 08:5914.01.21
החיסון נגד קורונה שמפתחת חברת ג'ונסון אנד ג'ונסון וניתן במנה אחת בלבד הוגדר כבטוח ומייצר תגובה חיסונית מבטיחה הן בצעירים והן במבוגרים, כך לפי הנתונים שנאספו מהניסוי הקליני שנערך לחיסון ופורסמו בכתב העת ניו אינגלנד לרפואה (New England Journal of Medicine).

 

 

 

בניסוי השתתפו מתנדבים בגילי 18-55 וכן מעל גיל 65 שקיבלו מנות חיסון בריכוזים גבוהים ונמוכים או תרופת דמה. חלק מהמשתתפים בגילי 18-5 נבחרו גם לקבל מנה שנייה. החיסון קיבל את השם Ad26.COV2.S.

 

מספיקה מנה אחת של החיסון. אילוסטרציה מספיקה מנה אחת של החיסון. אילוסטרציה צילום: רויטרס

 

לפי הנתונים שפורסמו, מרבית המשתתפים ייצרו כמות מובחנת של נוגדנים ניטראלים, שלהערכת החוקרים יסייעו בהגנה על תאים מפני הנגיף לאחר 28 ימים. יתרה מכך, עד היום ה-57 לאחר קבלת הניסוי, זוהו בכל המשתתפים נוגדנים, ללא קשר לריכוז המנה או הגיל של המשתתפים. רמת הנוגדנים נותרה יציבה במשך 71 ימים לפחות בקבוצת הגיל 18-55.

 

תופעות הלוואי השכיחות ביותר שדווחו כוללות חום, תשישות, כאבי ראש, כאבי שרירים וכאב באזור ההזרקה. עם זאת, תופעות הלוואי היו פחות שכיחות בקרב המבוגרים יותר שקיבלו רק מנת חיסון אחת, וכן בקרב המשתתפים שקיבלו ריכוז נמוך יותר של החיסון.

 

ד"ר פול סטופלס, המדען הראשי בג'ונסון אנד ג'ונסון אמר בריאיון ל-CNBC כי הנתונים משני השלבים הראשונים של הניסוי הצביעו על כך שמנת חיסון אחת "מייצרת נוגדנים לתקופה ארוכה". עוד הוסיף כי הנתונים מעניקים לחברה "ביטחון" שהחיסון יהיה אפקטיבי ביותר נגד הנגיף.

 

התוצאות מתייחסות ל-805 המתנדבים שהשתתפו בשני השלבים האשונים של הניסוי. החברה צפויה לפרסם את התוצאות של הניסוי השלישי, שבו לקחו חלק 45 אלף משתתפים בהמשך החודש. בג'ונסון אנד ג'ונסון משתמשים באותן טכניקות שהשתמשו לפיתוח חיסון נגד אבולה.

 

לפי חלק מההערכות, בחברה עשויים לקבל את אישור הרגולטורים לשימוש בחיסון כבר בחודש הבא. לדברי מומחים לבריאות ומחלות זיהומיות, ממשלות ברחבי העולם זקוקות למגוון של תרופות וחיסונים כדי לגבור על המגפה, שכבר גרמה למותם של מעל 382 אלף אמריקאים.

 

עד כה אישר מנהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) שני חיסונים לשימוש נגד קורונה – החיסונים שפיתחה פייזר ביחד עם ביונטק והחיסון של מודרנה, שניהם משתמשים בטכניקת RNA שליח. בבריטניה אושר לשימוש גם החיסון שפיתחו יחד חברת התרופות אסטרה זנקה ואוניברסיטת אוקספורד.

 

עם זאת, בארה"ב מתלוננים על הקצב האיטי של מתן החיסונים, ובשלב זה ההיצע גבוה מהביקוש. בהתאם, הממשל הרחיב את התנאים לזכאות לאנשים מעל גיל 65 וכן בעלי מחלות רקע. הממשל האמריקאי הגיע באוגוסט להסכם עם ג'ונסון אנד ג'ונסון לרכישת 100 מיליון מנות חיסון עבור מיליארד דולר. החיסון הזה נחשב קל יותר לוגיסטית מכיוון שהוא דורש רק מתן מנה אחת. כמו כן האחסון פשוט יותר - לפי סטופלס החברה תשלח את החיסונים בקירור בטמפרטורה של בין 2-8 מעלות צלסיוס.

x