$
כלכלה ומדיניות

הדמוקרטים הציגו את סעיף ההדחה נגד טראמפ: "המרדה"

בדיון בבית הנבחרים הציגו הדמוקרטים את סעיף ההדחה נגד טראמפ, תשעה ימים לפני סיום כהונתו. ההצבעה על כך צפויה ביום רביעי. הרפובליקנים התנגדו לשלילת סמכויתיו

ynet 19:2311.01.21
הדמוקרטים בבית הנבחרים הציגו הערב (יום ב') בדיון את סעיף ההדחה שגיבשו נגד דונלד טראמפ – המרדה – בשל חלקו, לכאורה, בהתפרעויות של תומכיו בגבעת הקפיטול בשבוע שעבר, תשעה ימים לפני סיום כהונתו.

 

סעיף ההדחה כולל ציטוטים מטענותיו החוזרות ונשנות של טראמפ ולפיהן הוא ניצח בבחירות בנובמבר, את נאומו בוושינגטון ביום שבו פשטו המתפרעים על הקונגרס ובו קרא לתומכיו "להילחם" למענו ואת ניסיונו לשכנע את מזכיר המדינה של ג'ורג'יה "למצוא" מספיק קולות כדי להפוך את ההפסד שלו במדינה לניצחון.

 

במקביל, ביקשו הדמוקרטים מסגן הנשיא מייק פנס ומהקבינט להפעיל את תיקון 25 לחוקה המאפשר להכריז כי הנשיא אינו כשיר למלא את תפקידו וליטול ממנו את סמכויותיו. הרפובליקנים התנגדו לכך והצבעה נוספת בנושא צפויה להתקיים מחר.

 

טראמפ נואם בפני המפגינים בגבעת הקפיטול, בשבוע שעבר טראמפ נואם בפני המפגינים בגבעת הקפיטול, בשבוע שעבר צילום: גטי

בטרם הדיון הודיעו הדמוקרטים, השולטים בבית הנבחרים, כי לפנס ולקבינט יהיו 24 שעות לפעול לפני שיקדמו את הליך ההדחה. ההצבעה על פתיחה בהליך הדחה שני והיסטורי נגד טראמפ צפויה ביום רביעי. בסוף השבוע הביעו פנס ובכירים בקבינט התנגדות להדחת טראמפ, בין היתר משום שנותרו תשעה ימים בלבד עד לסיום כהונתו.

 

במכתב ששלחה אתמול יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי לחבריה הדמוקרטים כתבה כי "בכל הנוגע לשמירה על החוקה ועל הדמוקרטיה שלנו, אנחנו נפעל בדחיפות". פלוסי הוסיפה כי "הנשיא הזה מייצג איום מיידי לשתיהן. האימה של המתקפה המתמשכת על הדמוקרטיה שלנו שבוצעה על ידי הנשיא הזה מתעצמת, וכך גם הצורך שלנו לפעול".

 

לפי הליך ההדחה המוגדר בחוקה, אישור סעיף האישום בבית הנבחרים מעביר את ההליך לסנאט, שם נערך לנשיא "משפט" שבו נדרשת הרשעה ברוב של שני שלישים כדי להביא לסילוק בפועל. הדמוקרטים מתכננים לגנות את מעשיו של טראמפ, אך לעכב את תחילת משפט ההדחה עד לאחר 100 הימים הראשונים של ג'ו ביידן כנשיא, זמן רב לאחר שטראמפ יעזוב את הבית הלבן. משפטנים שונים בארה"ב העריכו כי הדבר עשוי להיות אפשרי, למרות שבפועל כבר אין משמעות ל"הדחה".

 

המהומות בגבעת הקפיטול המהומות בגבעת הקפיטול צילום: רויטרס

 

 

 

עם זאת, במקרה של הרשעה יהיה אפשרי, בהצבעה נוספת, למנוע מטראמפ להתמודד לתפקיד ציבורי בעתיד, או להשית עליו הגבלות אחרות כמו שלילת פנסיה והטבות שלהן זכאים נשיאים לשעבר. פלוסי סיפרה לרשת CBS כי ההגבלות הללו מהוות מוטיבציה עבור תומכי הליך ההדחה. אף שהדמוקרטים השיגו מחדש שליטה על הסנאט, הסיכויים שישיגו את הרוב הדרוש של שני שלישים כדי להרשיע את טראמפ נמוכים ביותר.

 

אם אכן יתנהל משפט הדחה נגד טראמפ בתחילת תקופת נשיאותו של ביידן, קיומו עלול לפגוע ביכולתו לאשר במהירות את מינוי שרי הקבינט שלו או להעביר סיוע כלכלי נוסף לאמריקנים שנפגעו ממשבר הקורונה, כפי שהבטיח לעשות. זאת משום שעל פי הנהלים בסנאט, כל עוד מתקיים משפט הדחה, הסנאטורים יכולים להתמקד אך ורק בו, ולא בחקיקה או בנושאים אחרים. לפי דיווח ברשת CNN, ביידן צפוי לחשוף השבוע תוכנית סיוע לנפגעי הקורונה ולבקש מהקונגרס לאשר אותה בהקדם האפשרי.

x