$
קורונה

רוחאני: "העם האיראני לא יהיה מכשיר ניסוי של חברות חיסונים"

יממה לאחר שהמנהיג העליון חמינאי אסר על ייבוא חיסונים מארה"ב ובריטניה, אמר נשיא איראן כי חברות זרות לא יורשו לנסות חיסונים לקורונה על אזרחים איראנים

חדשות חוץ 15:2709.01.21

חברות זרות לא יורשו לנסות חיסונים לקורונה על אזרחים איראנים, כך אמר הנשיא חסן רוחאני היום (שבת), יום לאחר שהמנהיג העליון של איראן עלי חמינאי אסר על יבוא חיסונים מארה"ב ובריטניה.

 

 

"חברות זרות רצו לתת לנו חיסונים כדי שנבדוק אותם על העם האיראני. אך משרד הבריאות מנע זאת", כך אמר רוחאני בטלוויזיה האיראנית, מבלי שציין את שם החברות או מסר פרטים נוספים. "העם שלנו לא יהיה מכשיר ניסוי של חברות שמייצרות חיסונים. אנו נרכוש חיסונים זרים בטוחים לשימוש," הוא אמר.

 

לוויה של חולה קורונה בטהרן (ארכיון) לוויה של חולה קורונה בטהרן (ארכיון) צילום: איי פי

המנהיג העליון של איראן האייתולה עלי חמינאי אמר אתמול שארה"ב ובריטניה אינן "ראויות לאמון", וכנראה מנסות להפיץ את הנגיף למדינות נוספות. הוא הוסיף שביכולתה של איראן לקנות חיסונים ממקורות אמינים אחרים. סין ורוסיה שתיהן בנות ברית של איראן, המדינה שנפגעה הכי קשה מוירוס הקורונה במזרח התיכון. חמינאי חזר על ההאשמות בציוץ שנמחק מטוויטר, ואליו צורפה הבהרת החברה שהוא מהווה הפרה של מדיניות החברה נגד מידע שקרי.

 

איראן החלה בניסוי על בני אדם של חיסון שפיתחה בעצמה בחודש שעבר, בתקווה שהוא יעזור למדינה להביס את המגפה למרות הסנקציות האמריקאיות שמשפיעות על יכולתה לייבא חיסונים. המתחים בין וושינגטון וטהרן נמצאים בעלייה מאז 2018, כאשר הנשיא לשעבר טראמפ יצא מהסכם הגרעין שנחתם עמה ב-2015 והטיל מחדש סנקציות.

x