$
כלכלה ומדיניות

סין: נתמוך בחברות שנפגעו מחוקים "לא מוצדקים" במדינה זרה

משרד המסחר בבייג'ינג פרסם את חוקי ה"יישום החוץ-טריטוריאלי הלא מוצדק של חקיקה זרה", שנועדו לסייע לאזרחים וחברות במדינה להתמודד עם חוקים ותקנות מחוץ לשעריה. ברקע, המתקפה האמריקאית על חברות טכנולוגיה סיניות, בהן בייטדאנס, וואווי, עליבאבא טנסנט ו-SMIC

חדשות חוץ 09:3809.01.21

משרד המסחר של סין פרסם היום חוקים חדשים כנגד החוקים והתקנות ה"לא מוצדקים" שהוטלו על ידי מדינות אחרות נגד חברות ואזרחים סינים, בעוד היחסים הכלכליים בין בייג'ינג ו-וושינגטון ממשיכים להידרדר.

 

לפי הדיווח ברויטרס, חוקי ה"יישום החוץ-טריטוריאלי הלא מוצדק של חקיקה זרה" פורסמו באתר המשרד וקבעו "מנגנון עבודה" להערכת ההשלכות החוקיות של תקריות שכאלה. על פי הפרסום, אדם או ארגון סינים שמוגבלים על ידי חקיקה זרה מ"לקיחת חלק בפעילות כלכלית או מסחרית נורמלית עם מדינה אחרת או אזרחיה", יוכלו לדווח על כך למשרד המסחר תוך 30 יום. משרד המסחר יבדוק את המקרה על פי ההפרה הפוטנציאלית של החוק הבין לאומי, ההשפעה על הסוברניות והביטחון הלאומי הסיניים, וההשפעה על אזרחי סין.

 

כאשר אזרח או ארגון סינים "סובלים מהפסדים משמעותיים" עקב אי עמידה בחקיקה זרה, "מחלקות הממשלה הרלוונטיות יספקו להם את התמיכה הנחוצה", לדברי הפרסום. הממשלה הסינית עשויה גם לנקוט ב"אמצעי נגד הכרחיים", לשון הפרסום.

 

וואווי הסינית וואווי הסינית צילום: רויטרס

 

 

החוקים החדשים מגיעים לאחר מתקפה שסופגות חברות סיניות מצד ממשלות זרות, במיוחד ארה"ב. בשנה שעברה הטילה וושינגטון מגבלות על ענקית הטכנולוגיה וואווי שמנעו ממנה להשיג רכיבים הכרחיים לתהליך הייצור שלה ואיימו לפגוע קשות בעסקי הסמארטפונים שלה. גם חברת המדיה החברתית בייטדאנס נפגעה על ידי וושינגטון כאשר בסתיו האחרון ניסה ממשל טראמפ לאלץ אותה למכור את יחידתה בארה"ב של האפליקציה הפופולרית שלה, טיקטוק.

 

בורסת ניו יורק הודיעה השבוע שתמחק שלוש חברות סיניות בעקבות הוראה של דונלד טראמפ מנובמבר, שאוסרת על אזרחים אמריקאים להשקיע בחברות ציבוריות בעלות קשרים לצבא סין. גם טנסנט ועליבאבא נמצאות על כוונת הממשל האמריקאי, עקב חשדות שהן נשלטות או מקיימות קשרים עם הצבא הסיני.

x