$
כלכלה ומדיניות

טראמפ: "לא אגיע להשבעה ב-20 בינואר"; ביידן: "טוב שלא יגיע, פנס מוזמן"

נשיא ארה"ב, שרק הלילה ניסה להרגיע את הרוחות והכיר בכך ששלטונו עומד להסתיים, שובר בכך מסורת של 152 שנה; הערכות: טראמפ יעזוב את וושינגטון יום לפני ההשבעה, וייסע לפלורידה

חדשות חוץ 23:3108.01.21

לאחר שהלילה ניסה להרגיע את הרוחות בעקבות הסתערות תומכיו על גבעת הקפיטול, דונלד טראמפ חוזר לסורו, ושובר על הדרך מסורת של 152 שנה: הנשיא היוצא הודיע הערב כי לא יגיע לטקס ההשבעה של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן, ב-20 בינואר. מאוחר יותר התייחס ביידן להודעת טראמפ, ואמר: "זה טוב שהוא לא יגיע. הוא לא מתאים לתפקידו". הנשיא הנבחר ציין כי סגנו של טראמפ, מייק פנס, "מוזמן להשתתף".

 

 

 

מוקדם יותר דיווחה סוכנות רויטרס כי בבית הלבן דנו באפשרות שטראמפ יעזוב את וושינגטון יום לפני השבעתו של ביידן, וייסע לפלורידה.

 

 

רק בשלושה מקרים בהיסטוריה של ארה"ב, הנשיא היוצא לא השתתף בהשבעת הנשיא הנבחר. כך היה בשנת 1801, כאשר ג'ון אדמס, הנשיא השני של ארה"ב, לא השתתף בהשבעה של מחליפו תומאס ג'פרסון. ב-1829, הנשיא החמישי ג'ון קווינסי אדמס לא השתתף בטקס ההשבעה של מחליפו אנדרו ג'קסון. ב-1869, הנשיא ה-17 של ארה"ב, אנדרו ג'ונסון, לא השתתף בטקס ההשבעה של מחליפו יוליסס סימפסון גרנט; עם זאת במקרה זה, הרגשות השליליים היו הדדיים - מאחר שגרנט סירב לנסוע בכרכרה יחד עם ג'ונסון.

 

בסרטון שפרסם הלילה, טראמפ הכיר לראשונה בכך ששלטונו מגיע לסיום - והתחייב להעברה מסודרת ב-20 בינואר. כמו כן הוא התנער מהמתפרעים בגבעת הקפיטול ודרש למצות איתם את הדין. עם זאת, הוא המשיך לערער על תוצאות הבחירות וטען כי "אני נאבק כדי להגן על הדמוקרטיה האמריקאית".

 

הנשיא היוצא, שנחסם מפייסבוק והושעה ל-12 שעות על-ידי טוויטר בעקבות חלקו במהומות, גינה את הפריצה לבניין הקפיטול וטען כי הוא "זועם על האלימות" שראה. הוא פנה לאנשים שפרצו לגבעת הקפיטול ואמר: "לכל אלה שביצעו מעשי אלימות והרס - אתם לא מייצגים את אמריקה. לכל מי הפר את החוק - אתם תשלמו".

 

לדבריו, "הקונגרס אישר את התוצאות. ממשל חדש יושבע ב-20 בינואר. ההתמקדות שלי כרגע תהיה בהעברת שלטון חלקה ומסודרת. זהו רגע שבו עלינו לעבור לריפוי ולפיוס. שנת 2020 הייתה מאתגרת עבורנו. כדי להביס את המגפה ולבנות מחדש את הכלכלה הגדולה בעולם, עלינו לעבוד יחד".

 

 

ביידן וטראמפ ביידן וטראמפ צילום: רויטרס, איי פי, שאטרסטוק

 

ההצהרה של טראמפ מגיעה לאחר יממה שלמה שבה לא התייחס למהומות בגבעת הקפיטול  ולא פנה לציבור. בזמן שתיקתו של הנשיא סערו הרוחות בארה"ב, ומחוקקים בבית הנבחרים וחברים בסנאט אף קראו להדיחו בהתאם לתיקון ה-25 לחוקה, שמאפשר לסגן הנשיא ולחברי הקבינט להדיח נשיא שלא כשיר לתפקיד. יו"ר בית הנבחרים, ננסי פלוסי, ומנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט, צ'אק שומר, דרשו אתמול מהממשל לפעול להדחה - והלילה הודיעו שפנו בנושא לסגן הנשיא, מייק פנס, שלא החזיר להם תשובה.

 

בצל הדרישה להדיח את טראמפ, הודיעו ביממה האחרונה כמה חברים בממשלו שהם עוזבים את תפקידם, 13 ימים לפני השבעת ביידן. ככל הנראה, הם חוששים שההתפרעות של תומכי טראמפ תכתים את המוניטין שלהם, ותפגע בעתידם הפוליטי.

  

חברת הקבינט הראשונה של טראמפ שהתפטרה אחרי המהומות היא שרת התחבורה איליין צ'או, רעייתו של מנהיג הרפובליקנים בסנאט מיץ' מקונל. השרה המתפטרת אמרה שהמתקפה היא אירוע מטריד מאוד ושהיא "לא יכולה לעמוד מנגד". הלילה התפטרה גם שרת החינוך בטסי דבוס, ובמכתב ההתפטרות כתבה לטראמפ כי "אין טעם לערער בהשפעת הרטוריקה שלך על המצב. זו נקודת המפנה עבורי".

  

מתפטר נוסף הוא מיק מולבני, שהיה ראש הסגל של טראמפ בבית הלבן, וכיהן כששליח המיוחד לצפון אירלנד. "אני לא יכול לעשות את זה. אני לא יכול להישאר", אמר מולבני, שהודיע למזכיר המדינה מייק פומפאו על התפטרותו. 

x