$
כלכלה ומדיניות

טראמפ ייחסם בפייסבוק ובאינסטגרם לפחות עד העברת השלטון לביידן

הרשת החברתית חסמה את החשבון של טראמפ בעקבות ההסתערות על בניין הקפיטול. מרק צוקרברג הודיע שהגישה של טראמפ לפייסבוק ולאינסטגרם תיחסם לפחות עד השבעת ביידן ב-20 בינואר: "ברור שהוא מנסה לפגוע בהעברת השלטון. אנחנו מאריכים את החסימה"

חדשות חוץ 18:2707.01.21

מייסד פייסבוק מרק צוקרברג הודיע הערב (יום ה') על חסימת חשבונו של דונלד טראמפ ברשת החברתית, ולפחות עד אשר הנשיא הנבחר ג'ו ביידן ייכנס לחדר הסגלגל. ההחלטה מגיעה לאחר שפייסבוק חסמה את טראמפ ל-24 שעות בעקבות המהומות חסרות התקדים בגבעת הקפיטול, והפריצה של תומכיו לבניין הקונגרס. היום אמר צוקרברג שהשעיית החשבון של טראמפ תוארך.

 

 

 

"האירועים המזעזעים ב-24 השעות האחרונות מראים בפירוש שהנשיא דונלד טראמפ מתכוון להשתמש בזמן שנשאר לו בתפקיד כדי להחליש את ההעברה החוקית והבלתי-אלימה של השלטון למחליפו, הנשיא הנבחר ג'ו ביידן", כתב מנכ"ל בפייסבוק בבלוג שלו. "החלטתו להשתמש בפלטפורמה שלו כדי לתמוך, ולא לגנות, את פעולות תומכיו בבניין הקפיטול, זעזעו אנשים רבים בארה"ב ובעולם. הורדנו את דבריו אלה אתמול כי הגענו למסקנה שהשפעתם – וכנראה שגם כוונתם – היא לעודד אלימות נוספת. בעקבות אישרור תוצאות הבחירות ע"י הקונגרס, בראש סדר העדיפויות של המדינה כעת הוא לוודא ש-13 הימים הקרובים והימים שלאחר טקס העברת התפקיד יעברו בשקט ובהתאם לנורמות הדמוקרטיות המקובלות. בשנים האחרונות היתרנו לנשיא טראמפ להשתמש בפלטפורמה שלנו בהתאם לתקנותיה, והסרנו לעתים תוכן, או תייגנו את הפוסטים שלו, כאשר אלה עברו על תקנות פייסבוק. עשינו זאת כי אנו מאמינים שלציבור יש זכות לגישה הרחבה ביותר לשיח הפוליטי, אפילו לשיח שנוי במחלוקת. אך ההקשר הנוכחי שונה באופן מהותי, וכולל שימוש בפלטפורמה שלנו כדי לעודד אלימות נגד ממשלה שנבחרה בצורה דמוקרטית. אנו מאמינים שהסיכון במתן היתר לנשיא להמשיך להשתמש בשירות שלנו בתקופה הקרובה הוא פשוט גדול מדי. אנחנו מאריכים את החסימה של חשבונות הפייסבוק והאינסטגרם שלו ללא הגבלה, לפחות לשבועיים הבאים, עד שהעברת השלטון תושלם".

דונלד טראמפ על רקע לוגואים של טוויטר ופייסבוק דונלד טראמפ על רקע לוגואים של טוויטר ופייסבוק צילום: גטי אימג', איי פי, רויטרס

 

אמש החליטה טוויטר, הרשת החברתית המועדפת על טראמפ, להשעות זמנית את חשבונו. ההשעיה הייתה בעקבות ציוצים שפרסם בנוגע להתפרעויות של תומכיו בבניין הקפיטול אליו הם הסתערו. טוויטר השעתה את החשבון ל-12 שעות, וההשעיה כבר הסתיימה. 

 

בטוויטר מסרו כי נעילת החשבון תימשך כל עוד טראמפ לא יסיר את הציוצים, בהם חזר על הטענות חסרות הבסיס שלו לזיופים והונאות בבחירות לנשיאות. החברה הזהירה כי הפרות נוספות של כלליה יביאו להשבתה תמידית של החשבון. לפי הדיווחים הציוצים המדוברים נמחקו מהחשבון. טראמפ טרם חזר לצייץ.

 

באחד הציוצים המדוברים פרסם טראמפ סרטון קצר שבו אמנם קרא לתומכיו "לחזור הביתה" ולהימנע מאלימות, אולם גם בו שילב אמירות מתסיסות כגון "גנבו מאיתנו את הבחירות", "אלה בחירות מזויפות" ו"לקחו את זה ממני".

 

בטוויטר ציינו כי נקטו כעת בצעד הדרמטי "כתוצאה מהסיטואציה האלימה, חסרת התקדים והמתמשכת בוושינגטון הבירה". הסרטון של טראמפ הוסר גם מפייסבוק ומיוטיוב. גאי רוזן, בכיר בפייסבוק, אמר כי הסרטון הוסר בגלל שהוא "מחזק ולא מקטין את הסיכוי להמשך האלימות". לדבריו, "זהו מצב חירום ואנחנו נוקטים אמצעי חירום מתאימים, כולל הסרת הסרטון של הנשיא טראמפ". בהמשך נמסר כאמור כי גם פייסבוק חסמה זמנית את חשבונו של טראמפ.

 

x