$
כלכלה ומדיניות

טראמפ שלהב את תומכיו - ואחרי שעתיים ביקש: "לכו הביתה"

הנשיא תקף בעצרת את "גונבי הבחירות" והכריז שלא יוותר. בזמן הפריצה לקונגרס עוד תקף את סגנו "נטול האומץ", ורק בהמשך צייץ קולת הרגעה ופרסם הודעה מוקלטת

חדשות חוץ 23:3706.01.21
למחזות הדרמטיים והבלתי נתפסים בוושינגטון הערב (יום ד') קדמה הפגנה גדולה של תומכי הנשיא היוצא דונלד טראמפ מחוץ לבניין הקונגרס. אחרי ששלהב את ההמונים, טראמפ לא הגיב בזמן הפריצה חסרת התקדים לבניין המחוקקים, ורק בהמשך צייץ וקרא לתומכיו להירגע. יותר משעתיים אחרי כן, פרסם הודעה מוקלטת ובה קרא לתומכיו "לכו הביתה".

 

 

 

"אנא תמכו בשוטרי הקפיטול. הם באמת בעד ארצנו. הקפידו למחות בדרכי שלום!", כתב טראמפ, ועם זאת לא קרא להם להתפזר מהבניין. אחר כך צייץ: "אני מבקש מכל מי שבבניין הקפיטול לפעול בדרכי שלום. בלי אלימות! זכרו, אנחנו מפלגת החוק והסדר - כבדו את החוק ואת הגברים והנשים הנהדרים שלנו בכחול. תודה!".

 

 

 

מוקדם יותר, מול האלפים בעצרת, טראמפ הצהיר: "כולנו כאן היום לא רוצים לראות את הבחירות שלנו נגנבות על-ידי השמאלנים הרדיקלים ועל-ידי תקשורת הפייק ניוז. לעולם לא נוותר, לעולם לא נכיר בהפסד. המדינה שלנו סבלה מספיק, לא נסבול את זה יותר, נעצור את הגניבה". בניסיון ברור להגביר את הלחץ על סגנו מייק פנס שינהל את הישיבה אמר טראמפ לקהל: "אני מקווה שמייק יעשה את הדבר הנכון, כי אם מייק פנס יעשה את הדבר הנכון – ננצח בבחירות".

 

הוא שב וטען כי לפנס יש סמכות מלאה שלא לקבל את תוצאות האלקטורים, אלא להחזיר את הצבעתם לעיון מחודש במדינות השונות: "המדינות האלה רוצות להצביע מחדש, נתְנו להן מידע שקרי והונו אותן. כשהן יקצו מחדש את הקולות, אני אהיה הנשיא".

 

על דרישתו מפנס לסרב לקבל את התוצאות הערב בקונגרס סיפר טראמפ: "אמרתי למייק - מייק, לא צריך אומץ בשביל זה, מה שמצריך אומץ זה לא לעשות כלום". בהמשך הנאום שב והזהיר טראמפ: "מייק פנס, אני מקווה שתפעל למען ארצנו. אם לא תעשה את זה, אתאכזב ממך מאוד".

 

אחרי שפנס הכריז שאין בסמכותו לערער על בחירת האלקטורים, ואחר שתומכיו המשולהבים כבר פרצו לבניין הקונגרס, טראמפ צייץ: "למייק פנס לא היה האומץ לעשות את מה שהיה צריך כדי להגן על ארצנו ועל החוקה - לתת למדינות אפשרות לאישור סדרת עובדות מתוקנות לא המזויפות או השגויות. ארה"ב דורשת את האמת!".

 

אחר כך, הנשיא הנבחר ג'ו ביידן קרא לטראמפ "להופיע מיד בטלוויזיה הארצית" ולדרוש מתומכיו "לשים סוף למצור הזה".

x