$
כלכלה ומדיניות

ביידן ישלוט בסנאט? וורנוק הדמוקרטי הוכרז מנצח בבחירות בג'ורג'יה, אוסוף מוביל

הסיבוב השני בג'ורג'יה, על המושבים האחרונים בסנאט, דרמטי במיוחד. רשת CNN הכריזה על ניצחונו של הכומר הדמוקרטי וורנוק מול הסנאטורית הרפובליקנית לופלר, אחרי ספירת 98% מהקולות. הצעיר היהודי הדמוקרטי אוסוף מוביל ב-4,000 קולות בלבד על הסנאטור הרפובליקני פרדו. ניצחון כפול של הדמוקרטים יחולל מהפך בקונגרס

ynet 09:2706.01.21

הקלפיות בסיבוב השני בג'ורג'יה נסגרו הלילה ב-02:00, ומספירת הקולות עולה שהקרב הכפול צמוד ודרמטי במיוחד.

 

כלי התקשורת בארה"ב חוזים ניצחון למועמד הדמוקרטי רפאל וורנוק בבחירות לסנאט בג'ורגיה. לאחר ספירת 98% מהקולות וורנוק מוביל באחוז (כ-40 אלף קולות) על הסנאטורית הרפובליקנית קלי לופלר. במירוץ השני במדינה, שיכריע מי ישלוט בסנאט, מוביל גם כן המועמד הדמוקרטי כרגע, אך הפער הוא קטן מדי כדי להכריע את זהות המנצח. אם הדמוקרטים יזכו בשני המושבים ייווצר שוויון 50-50 בסנאט, ובמקרה כזה הקול המכריע בהצבעות הוא של סגן או סגנית הנשיא, במקרה הזה - קמלה האריס.

 

רוב הקולות שטרם נספרו מגיעים ממחוזות שבהם ביידן ניצח בנובמבר את דונלד טראמפ. 

 

 

בדקות האחרונות הכריזה CNN על ניצחונו של הכומר הדמוקרטי רפאל וורנוק בפער קטן על הסנאטורית הרפובליקנית המכהנת קלי לופלר. וורנוק כבר הכריז שהוא המנצח, עוד לפני שרשתות טלוויזיה עשו זאת. במירוץ השני בין הצעיר היהודי הדמוקרטי ג'ון אוסוף לדיוויד פרדו, הסנאטור הרפובליקני המכהן, יש כרגע יתרון של כ-9,900 קולות לאוסוף ובקמפיין שלו טוענים כי הם צפויים לרשום ניצחון.

ג'ו ביידן עם המועמדים הדמוקרטים לסנאט בג'ורג'יה ג'ון אוסוף ורפאל וורנוק ג'ו ביידן עם המועמדים הדמוקרטים לסנאט בג'ורג'יה ג'ון אוסוף ורפאל וורנוק צילום: רויטרס

 

 

ספירת הקולות בג'ורג'יה ספירת הקולות בג'ורג'יה צילום: איי אף פי

 

 

רפאל וורנוק רפאל וורנוק צילום: איי אף פי

 

 

ג'ון אוסוף ג'ון אוסוף צילום: גטי אימג'ס

 

 

דיוויד פרדו דיוויד פרדו צילום: אם סי טי

 

קלי לופלר קלי לופלר צילום: איי אף פי

 

 

מספר שיא של 4.5 מיליון בוחרים השתתפו בהצבעה בסיבוב השני בג'ורג'יה. מזכיר המדינה של ג'ורג'יה אמר שספירת הקולות תיפסק בשעות הלילה, ותחודש בשעות הבוקר בג'ורג'יה. "אני מקווה שעד הצהריים נדע טוב יותר היכן אנחנו נמצאים", אמר בראד רפנספרגר בהתייחסות לקרבות הצמודים. בגלל הספירה האיטית של המוני הקולות שנשלחו בדואר בצל מגפת הקורונה, ייתכן שרק בעוד כמה ימים נדע את התוצאות הסופיות. פקידי הבחירות לא יכלו על פי חוק לספור את הקולות שנשלחו בדואר אלא רק עם סגירת הקלפיות.

 

לרפובליקנים יספיק ניצחון באחד משני המרוצים בג'ורג'יה כדי להבטיח לעצמם יתרון קטן בסנאט, אבל מנגד אם הדמוקרטים יזכו בשני המושבים ייווצר שוויון 50-50, ובמקרה כזה הקול המכריע בהצבעות הוא של סגן הנשיא. מכיוון שהחל מ-20 בינואר סגנית הנשיא תהיה הדמוקרטית קמלה האריס, תיקו ייתן למעשה לדמוקרטים את היתרון.

 

לשליטה בסנאט, נזכיר, יש חשיבות גדולה בפוליטיקה האמריקנית, משום שבו עוברות החלטות רבות-משמעות כמו מינוי של שופטים ושגרירים ואישור של חוקים. כל עוד הרפובליקנים ישלטו שם הם יוכלו לסכל שלל מהלכים של הנשיא העתידי ביידן, ולמנוע ממנו לקדם את האג'נדה שלו בכל היבט, מהכלכלה ועד שינויי האקלים. אם לעומת זאת הדמוקרטים יכבשו את הסנאט תהיה זו הפעם הראשונה זה עשור שהם שולטים הן בבית הלבן והן בשני בתי הקונגרס (לדמוקרטים יש כבר רוב בבית הנבחרים), והשליטה הזו תאפשר להם לקדם ביעילות את משנתם.

x