$
קורונה

ג'ונסון: "עוד הגבלות בדרך; ילדים צריכים להמשיך וללכת ללמוד"

הודו: אישור חירום לחיסונים לקורונה של אסטרה זנקה ובהאראט ביוטק; אוסטרליה: חובת עטיית מסכה נכנסה לתוקף, סגר על רבע מיליון תושבים בניו סאות' ווילס; רוסיה מתכוננת לניסוי המשותף בחיסון עם אסטרה זנקה; לארי קינג אושפז בגלל סיבוכי קורונה

כלכליסט ו-ynet 14:3203.01.21

נגיף הקורונה - תמונת מצב בישראל ובעולם

 

 

14:30 - בריטניה: הגבלות חדשות בדרך

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון אמר היום (א') כי הגבלות חדשות קרוב לוודאי בדרך, זאת על רקע המשך העלייה במספר הנדבקים בקורונה. עם זאת, הוסיף וטען כי בתי ספר הם מקומות בטוחים וילדים צריכים להמשיך וללכת ללימודים כשאפשר. "אין לי שום ספק שבתי ספר הם בטוחים והחינוך הוא בראש סדר העדיפויות", הדגיש.

 

מספר הנדבקים בבריטניה מטפס לשיאים חדשים, ובעקבות זאת הממשלה כבר דחתה את המועד המתוכנן לפתיחה מחדש של בתי הספר באזור לונדון ואיגודי המורים קוראים לסגירה נרחבת יותר.

 

"יש כמובן מגוון של צעדים מחמירים יותר שאנחנו נשקול", אמר ג'ונסון בראיון ל-BBC. "אני לא מתכוון עכשיו לנחש מה הם יהיו". ביום שבת אובחנו בבריטניה מספר שיא של 57,725 נדבקים חדשים, ועד כה מתו מהמגפה מעל 74 אלף אנשים. במקביל, הממשלה מגבירה את קצב הפצת החיסונים ומחר ייכנסו לתפוצה 530 אלף מנות של החיסון של אסטרה זנקה ואוניברסיטת אוקספורד.

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון צילום: אם סי טי

 

 

 

11:55 - הודו: אישור חירום לחיסונים לקורונה של אסטרה זנקה ובהאראט ביוטק

 

הרגולטורים בהודו העניקו לראשונה אישור שימוש חירום לשני חיסונים נגד קורונה: החיסון שפיתחו אסטרה זנקה ואוניברסיטת אוקספורד והחיסון שפיתחה החברה המקומית בהאראט ביוטק (Bharat Biotech).

 

מספר הנדבקים בהודו הוא השני הגבוה בעולם, אחרי ארה"ב. בעקבות האישור המדינה צפויה להתחיל במבצע רחב היקף לחיסון האוכלוסייה כבר בתוך שבוע, כך לדברי בכיר בממשלה. היעד הוא לחסן 300 מיליון אנשים מתוך האוכלוסיה המונה 1.35 מיליארד אנשים בתוך 6 עד שמונה חודשים. החיסון יינתן בחינם. החיסון של אסטרה זנקה יהיה הראשי, אך החיסון המקומי יינתן תחת תנאים נוקשים יותר, שכן לא פורסמו נתוני האפקטיביות שלו. "אני קורא לכל האזרחים להאמין בפרוטוקולים המבטיחים בטיחות, יעילות וייצור תגובה חיסונית של החיסונים שאושרו", אמר שר הבריאות הראש ורדהאן. הודו היא יצרנית ויצואנית החיסונים הגדולה בעולם.

 

ראש הממשלה נרנדרה מודי בירך על האישורים. "כל הודי צריך להיות גאה ששני החיסונים שקיבלו אישור לשימוש חירום מיוצרים בהודו", כתב בטוויטר.

 

 

אסטרה זנקה אסטרה זנקה צילום: רויטרס

 

 

9:55 - לארי קינג אושפז בגלל סיבוכי קורונה

 

לארי קינג, מנחה תכנית הראיונות המפורסמת ב-CNN, אושפז בבית חולים בשל סיבוכים של הקורונה, כך לפי מקור המקורב למשפחה. לדבריו, קינג (87) מאושפז בבית החולים סידרס סיני בלוס אנג'לס כבר למעלה משבוע. בשל הנחיות הקורונה, שלושת בניו של קינג לא מורשים לבקר אותו. קינג, שגם חולה בסכרת, התמודד עם מספר בעיות רפואיות בשנים האחרונות כולל התקפי לב וניתוח מעקפים ב-1987. לפני שלוש שנים חשף כי חלה בסרטן ריאות ועבר בהצלחה ניתוח להסרת הגידול.

 

בשל קשייו הרפואיים הוא הקים את עמותת הלב של לארי קינג שמעניקה סיוע בטיפולים רפואיים למטופלים בלי ביטוח. קינג הנחה את תכנית הראיונות שלו במשך 25 שנים, במסגרתה איר נשיאים, סלבריטאים, ספורטאים, כוכבי קולנוע ואנשים רגילים. הוא פרש ב-2010. השנה האחרונה לא הייתה פשוטה עבורו, שניים מילדיו מתו - אנדי קינג (65) ביולי מהתקף לב ובתו צ'איה קינג (52) באוגוסט לאחר שחלתה בסרטן ריאות.

 

לארי קינג לארי קינג צילום: איי פי

 

 

7:30 - רוסיה מתכוננת לניסוי המשותף בחיסון עם אסטרה זנקה 

 

רוסיה מוכנה לערוך ניסויים קליניים באוקראינה, של חיסון המשלב את חיסון ספוטניק וי הרוסי עם החיסון שפיתחה חברת התרופות אסטרה זנקה ביחד עם אוניברסיטת אוקספורד, כך לפי יו"ר קרן ההשקעות הישירות של רוסיה (RDIF).

 

קרן ההשקעות היא שממינה את פיתוח החיסון הרוסי ומשווקת אותו במדינות אחרות. כבר בחודש שעבר הודיעה הקרן כי בכוונתם לערוך ניסויים יחד עם חברת התרופות, כדי לבדוק האם השילוב עם החיסון של אסטרה זנקה הבריטית יעלה את האפקטיביות שלו.

 

חיסון הספוטניק הרוסי חיסון הספוטניק הרוסי צילום: בלומברג

 

 

7:15 - אוסטרליה: חובת עטיית מסכה נכנסה לתוקף

 

בניו סאות' וולס - המדינה המאוכלסת ביותר באוסטרליה - דיווחו על שמונה נדבקים חדשים בקורונה, בעוד שבמדינת ויקטוריה השכנה דיווחו על שלושה נדבקים, לאחר שהגבלות חדשות נכנסו לתוקף.

 

ההתפרצות בניו סאות' וולס החלה באמצע דצמבר בצפון סידני ועד כה אובחנו 148 נדבקי כתוצאה מההתפרצות הזו. בשל כך הוטל סגר על כרבע מיליון אנשים. הסגר יימשך עד יום שבת.

 

הרשויות חוששות שמקרה הדבקה נוסף ארע בחנות משקאות. "אנחנו יודעים שההדבקות הללו ארעו לאחר חשיפה מינימאלית. אנחנו מבקשים מחברי הקהילה שרכשו אלכוהול או נכנסו לחנות בתקופת הזמן המוגדרת לנהוג בזהירות", מסר קרי צ'אנט מנהל מערך הבריאות במדינה. כמו כן, נכנסה לתוקף חובת עטיית מסכה במקומות סגורים כמו מספרות וחנויות. במקביל, במדינת ויקטוריה הגבילו את מספר האנשים שיכולים להיפגש וסגרו את הגבול עם ניו סאות' וולס.

 

 

7:00 - הקורונה במקסיקו: מניין המתים עלה ל-126,851

 

במקסיקו אובחנו ביממה האחרונה 6,359 נדבקים חדשים בנגיף הקורונה ועוד 344 בני אדם מתו ממנו. בכך עלה מניין המתים מפרוץ המגפה במדינה ל-126,851. כך עולה מנתוני משרד הבריאות של מקסיקו. יום קודם לכן אובחנו במקסיקו 11,091 נדבקים ומתו 700 חולים.

x