$
קורונה

החיסון לקורונה של אסטרזניקה ואוקספורד אושר לשימוש חירום בבריטניה

האישור יאפשר לבריטים להאיץ משמעותית את תוכנית החיסון שלהם, שכן מדובר גם בחיסון זול יותר מהאחרים, וגם בכזה שאינו דורש שמירה בטמפרטורות נמוכות במיוחד; בשבוע הבא יחלו בבריטניה בחלוקת 100 מיליון מנות של החיסון, שיתווסף לזה של פייזר וביונטק. לישראל הסכם עם אסטרזניקה לרכישת כ-10 מיליון מנות

סוכנויות הידיעות 10:0430.12.20

החיסון לקורונה שמפתחות חברת אסטרזניקה ואוניברסיטת אוקספורד אושר לשימוש חירום בבריטניה, בצעד נוסף במאבק העולמי נגד המגפה. בשבוע הבא יחלו הבריטים בחלוקת החיסון, שיתווסף לזה של פייזר וביונטק שניתן עד כה ל-600 אלף איש במדינה. בסוף החודש שעבר סיכמה ישראל עם אסטרזניקה על רכישה של כ-10 מיליון מנות (שיספיקו ל-5 מיליון איש), שיימכרו במודל ללא רווח בתקופת הקורונה.

 

החיסון של אסטרזניקה-אוקספורד מאפשר לבריטניה להאיץ משמעותית את תוכנית החיסון שלה, שכן מדובר גם בחיסון זול יותר מהאחרים, וגם בכזה שאינו דורש שמירה בטמפרטורות נמוכות במיוחד.  

 

אסטרזניקה הודיעה בעקבות האישור שמנות החיסון הראשונות ישוחררו ביום רביעי,"כדי שאספקתן למתחסנים תחל עם תחילת השנה החדשה". החברה הוסיפה שיהא "מתכננת לספק מיליוני מנות ברבעון הראשון" כחלק מעסקה עליה חתמה עם ממשלת בריטניה, לאספקה של עד 100 מיליון מנות חיסון. המשמעות היא 50 מיליון מחוסנים, כיוון שמדובר בחיסון שניתן בשתי זריקות. בבריטניה אוכלוסיה של 66 מיליון איש. ממשלת בריטניה אמרה היום שהוועדה המשולבת לחיסונים ואימוניזציה המליצה "לתת עדיפות לכמה שיותר אנשים מקבוצות סיכון בקבלת החיסון הראשון, על פני מתן שתי מנות החיסון לפחות אנשים".

 

החיסון של אסטרזניקה החיסון של אסטרזניקה צילום: רויטרס

 

"כולם עדיין יקבלו את המנה השנייה תוך 12 שבועות מהראשונה. המנה השנייה משלימה את מתן החיסון והיא חשובה להגנה לטווח ארוך", הוסיפו שם. מייקל גוב, שר בממשלת בריטניה, אמר ביום שני שהאישור שיינתן לחיסון של אסטרזניקה-אוקספורד יוכל להאיץ את הסרת מגבלות התנועה במדינה, במסגרתן בוטלו חגיגות השנה החדשה והקריסטמס. בלונדון ובדרום אנגליה נרשמו בתקופה האחרונה עלייה במספר הנדבקים ולחץ גובר על בתי החולים. מוטציה חדשה של וירוס הקורונה שהתגלתה בבריטניה התבררה כיותר מידבקת, והובילה למגבלות נסיעה שהוטלו על אנשים שמעוניינים לצאת מהמדינה.

 

מנכ"ל אסטרזניקה פסקאל סוריוט אמר: "היום הוא יום חשוב עבור מיליוני אנשים בבריטניה, אשר יקבלו גישה לחיסון החדש הזה. הוא הוכח כיעיל, ללא תופעות לוואי רציניות, קל להזרקה, והוא מסופק על ידי אסטרזנקה ללא רווח".

x