$
קורונה

דיווח שוטף

אירופה מתחילה במבצע החיסונים, המוטציה הבריטית מתפשטת ביבשת

עד כה נדבקו בקורונה יותר מ-79 מיליון בני אדם ברחבי העולם; ארבעה מקרי מוטציה התגלו במדריד ומקרה ראשון דווח בצרפת; רוסיה: החיסון ספוטניק V יינתן גם לבני 60 ומעלה, מספר הנדבקים במדינה הגיע לשלושה מיליון; שיא נדבקים יומי בטוקיו, יממה קטלנית בגרמניה ואיטליה

כלכליסט ו-ynet 19:5926.12.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

מפת החיסונים העולמית:

 

 

19:40 - מבצע החיסונים באירופה יוצא לדרך

 

מדינות האיחוד האירופי משלימות הערב (שבת) את ההכנות האחרונות לתחילת מבצע החיסונים נגד הקורונה, שייצא בהן לדרך מחר בבוקר. משאיות עם מנות ראשונות של החיסון של חברות פייזר ו-BioNTech החלו להגיע למדינות האיחוד בסוף השבוע ממרכז הייצור בבלגיה, וכמו בשאר העולם הן יחסנו תחילה את האוכלוסיות הפגיעות ביותר, ובראשן הקשישים ועובדי מערכת הבריאות.

 

"חדשות טובות לחג המולד", הכריז היום שר הבריאות של גרמניה ינס שפאן במסיבת עיתונאים, "החיסונים כאן. ברגע זה משאיות עושות את דרכן ברחבי אירופה וגרמניה ומעבירות את מנות החיסון הראשונות, ומשלוחים נוספים יגיעו מחרתיים. החיסון הוא המפתח לסיום המגפה, המפתח לחזרה לחיים שלנו".

 

למרות התקווה שמפיחים החיסונים באירופים, גם במדינות האיחוד הזריקות הראשונות מחר יהיו רק ראשיתו של מבצע חיסונים ארוך ומורכב, כזה שיידרש זמן רב עד שיאפשר חזרה לשגרה. רוב מדינות האיחוד יקבלו לעת עתה רק מעט פחות מ-10,000 מנות חיסון כל אחת, מספר המספיק לחיסונם של כ-5,000 בני אדם בלבד, ואילו מבצע חיסונים נרחב צפוי להתחיל רק בחודש הבא.

 

 

משלוח חיסונים מגיע לגרמניה משלוח חיסונים מגיע לגרמניה צילום: אם סי טי

 

16:55 - מצרים: שריפה פרצה בבית חולים ליד קהיר - שבעה חולי קורונה מתו

 

שבעה חולי קורונה מתו במחלקה לטיפול נמרץ בבית חולים פרטי בעיר אל-עובור שבמצרים, שנמצאת 30 ק"מ צפונית מהבירה קהיר, כתוצאה משריפה שפרצה במקום. חמישה בני אדם נוספים נפצעו. על פי חקירה ראשונית, הסיבה לפרוץ השריפה היא קצר חשמלי. בית החולים פונה ונסגר, והחולים הועברו לבית חולים ציבורי בקהיר. בשבוע האחרון מצרים ראתה עלייה בתחלואת נגיף הקורונה, כשאתמול 1,133 בני אדם אובחנו כנדבקים בנגיף, ו-49 מתו כתוצאה מסיבוכיו. 130,126 בני אדם במצרים נדבקו בקורונה מפרוץ המגפה, מהם 7,309 מתו.

 

14:37 - קורבנות הקורונה בעולם: מעל 79 מיליון נדבקו, 1.75 מיליון מתו

 

יותר מ-79 מיליון בני אדם נדבקו עד כה בנגיף הקורונה ברחבי העולם, ו-1,747,803 מתו ממנו ב-210 מדינות, מאז זוהה לראשונה הנגיף בווהאן שבסין בדצמבר 2019. כך על פי נתונים שמפרסמת היום סוכנות הידיעות רויטרס.

 

בתוך כך, ארבעה מקרים של מוטציית הקורונה שהתגלתה לראשונה בבריטניה אושרו במדריד, כך הודיעה הממשלה המחוזית היום. כל ארבעת המקרים הם אנשים שהגיעו לאחרונה מבריטניה. "החולים אינם במצב קשה. אנו יודעים שהמוטציה גורמת להדבקה מהירה יותר, אך לא ידוע שהיא יותר מסוכנת", לדברי הרשויות.

 

מדריד מדריד צילום: איי אף פי

 

הונגריה החלה לחסן עובדי בריאות בחיסון של פייזר וביונטק היום, כך אמר דובר הממשלה לרויטרס. היא קיבלה את המשלוח הראשון היום בבוקר, והוא אמור להספיק לחסן 4,875 בני אדם.

 

הפיליפינים בודקת אישור לשימוש חירום בחיסון של פייזר וביונטק, כך אמר דובר הנשיאות היום. פייזר היא החברה הראשונה שביקשה את אישור הרגולטור הפיליפיני לאישור החיסון שלה. לסוכנות התרופות והמזון המקומית ייקח 21 יום כדי לבדוק ולאשר את החיסון, ומתן החיסונים אמור להתחיל ברגע שהם יהיו זמינים במלאי. בפיליפינים מספר החולים והמתים השני בשיעורו בדרום מזרח אסיה, אחרי אינדונזיה.

 

12:42 - שיא נדבקים יומי נוסף בטוקיו

 

בבירת יפן טוקיו אובחן שיא של 949 מקרי קורונה חדשים היום, בעוד רשויות טוקיו קוראות לתושבים להישאר בבית. זאת לעומת 884 מקרים שאובחנו ביום שישי, והשיא הקודם של 888 שאובחנו ביום חמישי. הרשויות פרסמו את ההתראה החמורה ביותר במטרופולין בן 14 מיליון התושבים, והזהירו שהמצב הבריאותי שם עלול להידרדר. מושלת העיר יוריקו קויקה קראה לתושבים להימנע מיציאות לא נחוצות מהבית וקראה לבארים ולמסעדות במחוזות העיר המרכזיים לסגור את שעריהם בעשר בלילה. האזהרות של הרשויות לא הצליחו עד כה לעצור את התפשטות המגפה, והממוצע היומי השבועי הגיע אתמול ל-681 לעומת 444 בשבוע של הראשון בדצמבר.

 

מושלת טוקיו יוריקו קויקה מושלת טוקיו יוריקו קויקה צילום: רויטרס

 

11:47 - דרום קוריאה: יום שני ברציפות עם מעל 1,100 נדבקים

 

המרכז למניעת מחלות של קוריאה (KDCA) אמר שנרשמו אתמול 1,132 מקרי קורונה חדשים, ו-1,241 ביום חמישי. "הנגיף מתפשט מתי והיכן שהוא רוצה", אמר שר הבריאות קוון דוק-צ'אול, והוסיף שרוב ההידבקויות מתרחשות במפגשים עם משפחה ומכרים. מנכ"ל הארגון הפציר בממשלה לאסור את כל המפגשים הפרטיים ולערוך טקסים דתיים באופן מקוון. הממשלה תתכנס מחר כדי להחליט האם להדק את הוראות הריחוק החברתי לרמתן הגבוהה ביותר באזור סיאול. משמעות הדבר תהיה סגירה של כ-1.2 מיליון חנויות, ועבודה של עובדים חיוניים בלבד. נכון להיום המגבלות במדינה כוללות איסור על פתיחת מועדוני לילה, ברי קריוקי ומסעדות החל מהשעה תשע בערב.

 

 

סיאול, דרום קוריאה סיאול, דרום קוריאה צילום: איי אף פי

 

10:36 - רוסיה: החיסון ספוטניק V אושר לשימוש על בני יותר מ-60; יותר מ-3 מיליון נדבקו

 

משרד הבריאות ברוסיה הודיע כי החיסון הרוסי נגד נגיף הקורונה, "ספוטניק V", אושר לשימוש על בני אדם בני יותר מ-60. עד כה, אנשים שעברו את גיל 60 לא השתתפו במבצע החיסונים במדינה, מאחר שהחיסון על קבוצת גיל זו נבדק בנפרד.

 

בתוך כך, הרשויות ברוסיה דיווחו כי ביממה האחרונה אובחנו 29,258 נדבקים חדשים בקורונה, ובכך מספר הנדבקים במדינה חצה את רף השלושה מיליון. בנוסף, 567 בני אדם מתו ביממה האחרונה במדינה כתוצאה מסיבוכי הנגיף, ובכך עלה מניין המתים מקורונה ברוסיה ל-54,226.

 

החיסון הרוסי החיסון הרוסי צילום: אי אף פי

 

8:50 - צרפת: זוהה מקרה ראשון של המוטציה הבריטית במדינה

 

הרשויות בצרפת אישרו כי נמצא מקרה ראשון במדינה של מוטציית הקורונה הבריטית. מדובר בגבר צרפתי המתגורר באנגליה שהגיע לצרפת לפני שבוע ונמצא חיובי למוטציה. הוא אינו סובל מתסמינים ומבודד בביתו. בעקבות גילוי המוטציה צרפת דורשת מכל מי שנכנס למדינה מבריטניה לערוך בדיקה.

 

הקורונה בגרמניה: כ-14.5 אלף אובחנו כנדבקים ביממה האחרונה, 240 מתו

 

הרשויות בגרמניה דיווחו כי ביממה האחרונה אובחנו 14,455 נדבקים חדשים בקורונה, ו-240 מתו כתוצאה מסיבוכי הנגיף. מחר יתחיל מבצע החיסונים במדינה, כשהראשונים לקבל את החיסונים של חברות פייזר ו-BioNTech יהיו קשישים בבתי אבות. מפרוץ המגפה, 1,627,103 בני אדם בגרמניה נדבקו בקורונה, מהם 29,422 מתו.

 

העיר מיכנדורף, גרמניה העיר מיכנדורף, גרמניה צילום: רויטרס

 

 

הקורונה במקסיקו: 665 חולים מתו ביממה האחרונה

 

משרד הבריאות של מקסיקו עדכן כי ביממה האחרונה מתו 665 חולי קורונה. כמו כן, 9,679 נשאי קורונה חדשים אובחנו מאתמול. מפרוץ המגפה התגלו במקסיקו כ-1.4 מיליון נשאים, מתוכם מתו כמעט 122 אלף בני אדם. אחוז התמותה הגבוה במקסיקו נובע מהיעדר בדיקות, שכן משרד הבריאות במדינה מציין כי מספר הנדבקים האמיתי הוא ככל הנראה גבוה בהרבה מזה שמדווח.

 

הקורונה בברזיל: כ-23 אלף נמצאו חיוביים לנגיף ביממה האחרונה, 482 מתו

 

משרד הבריאות של ברזיל עדכן כי ביממה האחרונה נמצאו כ-23 אלף בני אדם חיוביים לקורונה. מפרוץ המגפה אובחנו במדינה יותר מ-7.4 מיליון, מתוכם מתו 190,488 בני אדם - 482 מהם ב-24 השעות האחרונות.

 

הקורונה באיטליה: 459 מתו כתוצאה מסיבוכי הנגיף ביממה האחרונה

 

הרשויות באיטליה עדכנו כי 459 בני אדם מתו כתוצאה מסיבוכי נגיף הקורונה ביממה האחרונה. זאת לעומת 505 בני אדם ביממה שלפניה. מספר הנדבקים היומי במדינה עלה, וביממה האחרונה אובחנו 19,037 נדבקים מאומתים בנגיף, לעומת כ-18 אלף ביממה שלפניה. בכך, איטליה הפכה למדינה השמינית בעולם שחצתה את רף שני מיליון הנדבקים. מפרוץ המגפה מתו במדינה 71,359 בני אדם כתוצאה מהנגיף.

x