$
קורונה

דיווח שוטף

השיא העצוב של קליפורניה: הפכה למדינה הראשונה בארה"ב שבה מעל 2 מיליון חולים מאומתים בקורונה

המדינה רשמה את המקרה ה-2 מיליון היום, לאחר שנוספו למניין המאומתים מיליון בני אדם רק בששת השבועות האחרונים; אכזבה לדמוקרטים: הרפובליקנים חסמו הצעתם להגדיל מענקי הקורונה לאזרחים; מבצע החיסונים בארה"ב לא עומד ביעדים, מיליוני מנות מאופסנות ללא שימוש בבתי החולים; הרשויות בסידני הכריזו על הגבלות תנועה לקראת חג המולד הערב

כלכליסט ו-ynet 22:5024.12.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

22:50 - יונייטד דורשת בדיקת קורונה שלילית בטיסות מלונדון לארה"ב

 

יונייטד איירליינס הצטרפה לחברות התעופה שדורשות הצגת בדיקת קורונה שלילית לפני טיסה בקווים מלונדון ליעדים בארה"ב, וזאת החל מיום שני. על הבדיקות להתבצע בתוך 72 שעות ממועד הטיסה.

 

19:20 - קליפורניה - המדינה הראשונה בארה"ב שעוברת את רף 2 מיליון החולים המאומתים

 

קליפורניה היא המדינה הראשונה בארה"ב שעוברת את רף שני מיליון החולים המאומתים מאז תחילת המגפה, כך על פי מידע של אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. המדינה רשמה את המקרה ה-2 מיליון היום, לאחר שנוספו למניין המאומתים מיליון בני אדם רק בששת השבועות האחרונים.

 

בקליפורניה דווח על שיא מאומתים חדשים יומי ממוצע של 44,823 בשבוע האחרון – עלייה של 37% לעומת שבוע קודם לכן. מספר מיטות הטיפול נמרץ הפנויות במדינה יורד במהירות, והביא להכרזה על מגבלות הישארות בבית חדשות. במדינה דווח גם על שיא אשפוזים בעקבות הנגיף, עם ממוצע שבועי של 17,392 חולים מאושפזים.

 

16:30 - הריפובליקנים בקונגרס חסמו את הגדלת המענק לאזרחים

 

הדמוקרטים בקונגרס האמריקאי אמנם קיוו לזכות היום באישור מהיר של הגדלת מענק הקורונה לאזרחים מ-600 דולר ל-2,000 דולר לאדם (ראו דיווח מוקדם), אך הריפובליקנים הצליחו לחסום את ההצעה. עתה עשוי הנשיא היוצא טראפ, שתומך בהגדלת המענקים, להטיל וטו על חבילת הסיוע בסך 900 מיליארד דולר.

 

מנהיגת הרוב הדמוקרטי בקונגרס, ננסי פלוסי, מסרה כי תביא בכל זאת את ההצעת להצבעה ביום שני. לדבריה, "אם הנשיא רציני בנוגע לתשלומים בסך 2,000 דולר, הוא צריך לקרוא לריפובליקנים להפסיק להכשיל אותם".

 

15:00 - ארה"ב: הדמוקרטים מבקשים לאשר היום את הגדלת המענק לאזרחים ל-2,000 דולר

 

חברי הקונגרס הדמוקרטים מעוניינים לזכות היום (ה') באישור מהיר של חוק שיספק מענקים ישירים של 2,000 דולר לאזרחים כסיוע למשבר הקורונה, זאת לאחר שהנשיא היוצא דונלד טראמפ התעקש על העלאת הסכום. המענקים המדוברים הם חלק מחבילת התמריצים בגובה 900 מיליארד דולר שאושרה ביום שני. ואולם טראמפ הפתיע כשדרש העלאת המענק מ-600 דולר לאדם ל-2,000 דולר. הוא איים שבלי העלאה הוא עלול להטיל וטו על החבילה כולה.

 

הדמוקרטים שמחו על הדרישה, זאת בעוד שהרפובליקנים העדיפו לשמור על החבילה בשווי של פחות מטריליון דולר. לפיכך הדמוקרטים מנסים לזרז את האישור, ואולם ככל הנראה יתקשו להשיג את הרוב הנחוץ.

 

אם טראמפ יטיל בסופו של דבר וטו על החבילה, הוא יוביל גם להשבתה של הממשל זאת לקראת כניסתו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן לתפקיד ב-20 בינואר.

 

 

טראמפ ומנהיגת הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי טראמפ ומנהיגת הרוב הדמוקרטי בבית הנבחרים, ננסי פלוסי צילומים: בלומברג, רויטרס

 

 

10:30 - ארה"ב: מבצע החיסונים לא עומד ביעדים, מיליוני מנות מאופסנות ללא שימוש בבתי החולים

 

מיליוני מנות חיסון נגד קורונה מאופסנות ללא שימוש בבתי חולים ובמקומות אחרים בארה"ב, שבוע לאחר שהחל מבצע החיסונים הנרחב במדינה - כך שנראה שהממשל לא יעמוד ביעד שהציב לעצמו - של חיסון 20 מיליון איש החודש; כך מדווחת סוכנות הידיעות רויטרס.

 

נכון לאתמול (ד') ניתנו מיליון מנות של החיסון שפיתחו פייזר וביונטק - כשליש מהמשלוח הראשון שהגיע בשבוע שעבר. לפי המרכז לפיקוח על מחלות ומניעתן (CDC), מעל ל-9.5 מיליון מנות של חיסונים, כולל החיסון של מודרנה, נשלחו למדינות השונות בארה"ב. מבתי החולים נמסר כי קצב חלוקת החיסונים הוא איטי למדי, שכן הם היו צריכים להכין את המנות הקפואות לשימוש, למצוא עובדים לניהול מרפאות החיסונים ולהבטיח שמירה על ריחוק חברתי לפני ואחרי קבלת החיסון. חלק מבתי החולים אף דיווחו כי חיסנו רק מאה אנשים ביום הראשון.

 

עם זאת, בממשל טראמפ הבטיחו לחסן 20 מיליון אנשים עד סוף השנה, אף שלא סיפקו כמעט מימון להגשמת היעד. פירוש הדבר כי נותר קצת יותר משבוע כדי לחלק 19 מיליון מנות, או ש-2 מיליון אנשים יתחסנו ביום, כולל בחג המולד.

 

מחסנים נגד קורונה בניו יורק מחסנים נגד קורונה בניו יורק צילום: איי פי

 

09:00 - אוסטרליה: הרשויות בסידני הכריזו על הגבלות תנועה לקראת חג המולד הערב

 

הרשויות בסידני הכריזו על הגבלות תנועה לקראת חג המולד הנחגג הערב, וצמצמו התקהלויות לעד 10 אנשים בלבד במקום סגור - זאת בניסיון לבלום התפרצות חדשה לאחר שמאה אנשים כבר נדבקו. סידני היא העיר המאוכלסת ביותר באוסטרליה והיא כבר מבודדת משאר המדינה לאחר שהרשויות הורו על סגירת הגבולות ובידוד חובה לכל הנוחתים.

 

"בבקשה הגבילו את התנועה שלכם", קראה מושלת מדינת ניו סאות' וויילס גלדיס ברג'יקיאן. "מלבד מפגשים של משפחה מצומצמת, שאנחנו מרשים במהלך החג, איננו רוצים שאנשים יסתובבו אלא אם חייבים". במדינת ויקטוריה השכנה, ההמלצה היא לא "לחבק או לנשק" חברים שחזרו מביקור בסידנו בעשרת הימים האחרונים. ברג'יקיאן הוסיפה כי החלטה על המשך ההגבלות תתקבל ביום שבת.

 

רוכב אופניים באוסטרליה רוכב אופניים באוסטרליה צילום: רויטרס

 

08:45 - סינגפור דיווחה על מקרה ראשון של מוטציית הקורונה שהתגלתה בבריטניה

 

בסינגפור אישרו כי זיהו מקרה ראשון של מוטציית הקורונה שהתגלתה בבריטניה. בנוסף לכך, הרשויות בעיר מדינה דיווחו כי 11 אנשים שכבר היו בבידוד קיבלו תוצאות חיוביות ראשוניות לגבי המוטציה החדשה, אך הוסיפו שהם מחכים עדיין לאישור סופי. כל הנדבקים הגיעו מאירופה ונכנסו לבידוד של 14 יום במתקנים מיועדים. כמו כן, האנשים שהיו איתם במגע איתם הוכנסו גם הם לבידוד. "בשלב זה אין שום ראיות לכך שהמוטציה החדשה מסתובבת בקהילה", נמסר ממשרד הבריאות של סינגפור. במדינה ערכו בדיקות מיוחדות לחולים מאומתים שחזרו לאחרונה מאירופה.

 

המקרה הראשון המאומת התגלה באישה שחזרה לסינגפור מבריטניה ב-6 בדצמבר. היא נכנסה לבידוד מיד לאחר הנחיתה, והבדיקה שלה חזרה חיובית ב-8 בדצמבר. כל האנשים שהייתה איתם במגע הוכנסו גם הם לבידוד, והבדיקות שלהם חזרו שליליות.

 

כיתה בסינגפור כיתה בסינגפור צילום: רויטרס

 

08:30 - מודרנה: החיסון שלנו יהיה יעיל גם נגד המוטציה; נאשר זאת בניסויים

 

חברת התרופות מודרנה הודיעה כי החיסון שפיתחה נגד הקורונה יהיה יעיל גם נגד המוטציה, אך ציינה כי בכוונתה לערוך ניסויים במטרה לאשר זאת. "בהתבסס על הנתונים שאספנו עד כה, במודרנה מעריכים כי התגובה החיסונית לחיסון תגן נגד גרסאות שונות של הנגיף שהתגלו לאחרונה בבריטניה", נמסר בהודעה שפרסמה החברה האמריקאית. "אנחנו נערוך ניסויים נוספים לחיסון בשבועות הקרובים כדי לאשר זאת".

 

07:00 - דרום קוריאה: 985 חולי קורונה מאומתים אובחנו ביממה האחרונה

 

דרום קוריאה דיווחה על 985 חולי קורונה מאומתים שאובחנו ביממה האחרונה. בסך הכול אובחנו במדינה מפרוץ המגפה יותר מ-53 אלף בני אדם, ו-756 מתו מהנגיף. דרום קוריאה הצליחה לשמור על מספרים נמוכים יחסית של חולים בשני גלי ההדבקה הקודמים, אך הגל הנוכחי מציב אתגרים קשים יותר לרשויות, משום שהוא התפרץ בעיקר באזור הצפוף של הבירה סיאול.

 

בתוך כך, המדינה חתמה על חוזים עם פייזר וחברת ג'נסין של ג'ונסון אנד ג'ונסון לייבא למדינה חיסונים עבור עד 16 מיליון איש. המנות שנרכשו מפייזר יספיקו כדי לחסן 10 מיליון אנשים, והמשלוח צפוי להגיע ברבעון השלישי של 2021. "אנחנו מנצלים את כל היכולות הלאומיות שלנו כדי להביא את המשלוח ברבעון השני", הודיע ראש הממשלה צ'ונג סיי-קיון בתדרוך לעיתונאים, "המו"מ יצא לדרך". עוד הוסיף כי החיסון של ג'ונסון אנד ג'ונסון יספיק לעוד 6 מיליון אנשים ויהיו זמין החל מהרבעון השני. אוכלוסיית דרום קוריאה מונה 52 מיליון איש. לממשלה יש כבר הסכמים עם אסטרה זנקה, שהחיסון שהיא מפתחת יגיע בחודש הבא, והיא גם מנהלת מגעים עם מודרנה לרכישת 20 מיליון מנות. מבצע החיסונים הארצי צפוי לצאת לדרך בפברואר ויימשך עד נובמבר, והממשלה כבר הקצתה לנושא 1.2 מיליארד דולר יוספים בתקציב לשנה הבאה.

x