$
כלכלה ומדיניות

טראמפ דחה את חבילת הסיוע - והכניס את המערכות לסחרור

בסרטון שהופץ בטוויטר תקף הנשיא האמריקאי את החבילה "המגוחכת" שגובשה בקונגרס ודרש להעביר לו חבילה מתוקנת והולמת. ברמיזה לכך שלא ויתר על הנשיאות הזהיר: "אם לא יעשה כן, הממשל הבא הוא שיעשה זאת וייתכן שזה יהיה אני"

אדר פרימור 09:2523.12.20

המערכות הפוליטית והכלכלית בארה"ב נכנסו לסחרור לאחר שהנשיא דונלד טראמפ דחה אתמול (ג') במפתיע את תוכנית הסיוע שנועדה להתמודד עם השלכות נגיף הקורונה.

 

ממשל טראמפ היה אמנם שותף למשא ומתן ולגיבוש חבילת הסיוע בהיקף של 900 מיליארד דולר, שאושרה ביום שני בקונגרס, ואולם עמדת הנשיא מאיימת עכשיו לטרפד אותה.  

 

בסרטון שהופץ בטוויטר, דקות לאחר שהעניק חנינה נשיאותית לכמה ממקורביו, אמר הנשיא: "אני מבקש מהקונגרס לתקן את הצעת החוק הזו ולהגדיל את המענק הנמוך עד גיחוך שנקבע בה, מ־600 דולר ל־2,000 או 4,000 דולר לזוג. אני גם מבקש מהקונגרס להיפטר מיד מהחלקים הבזבזניים והמיותרים הכלולים בהצעת החוק הזו או לשלוח לי הצעה הולמת אחרת". ברמיזה לכך שהוא טרם קיבל את תוצאות הבחירות, הזהיר עוד הנשיא עוד שאם הקונגרס לא יעשה כן, הממשל הבא יעשה זאת "וייתכן שיהיה זה אני".

 

המסר יוצא הדופן של הנשיא הועבר לאחר שהותיר במידה רבה את המו"מ על החבילה בידי המחוקקים ושר האוצר סטיב מנושין. טראמפ לא איים במפורש להטיל וטו על הצעת החוק, אך אמר כי הוא אינו מרוצה ממה שהושג. "לפני כמה חודשים הקונגרס החל במשא ומתן על חבילה חדשה שנועדה להעביר סיוע דחוף לעם האמריקני. זה נמשך לנצח", אמר בסרטון והוסיף: "עם זאת, הצעת החוק שהם מתכוונים להציג לי כעת שונה משמעותית מהמתוכנן. זה ממש ביזיון".

 

למרות דבריו הקשים של הנשיא, הודעתו התקבלה בחיוב על ידי יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי הדמוקרטית, שצייצה בטוויטר: "הרפובליקנים סירבו שוב ושוב לומר מהו סכום המענק הישיר שהנשיא מבקש להעביר (לאזרחים). בסוף הנשיא הסכים על 2,000 דולר. הדמוקרטים מוכנים להביא זאת לאישור עוד השבוע בהסכמה פה אחד", אמרה.

 

מנהיג המיעוט בסנאט צ'אק שומר צייץ מצידו בטוויטר: "נשמח להעביר סיוע נוסף שהאמריקאים זקוקים לו", אך הדגיש כי "טראמפ צריך לחתום על הצעת החוק כדי לעזור לאנשים ולשמור על ממשל פתוח". "יואיל טראמפ להיות שימושי סוף סוף ולמנוע מהרפובליקנים לחסום שוב את החקיקה", אמר.

 

 

 

  

מקורות שונים מסרו לרשת CNN כי דברי הנשיא לא צפויים להביא למשא ומתן מחודש על החבילה, שעברה ברוב גדול. כרגע, תולים רבים בקפיטול תקווה שטראמפ לא יטיל וטו על הצעת החוק, מאחר שמעולם לא איים מפורשות לעשות כן. טראמפ אמר בכמה הזדמנויות בעבר שיחתום על חבילת הסיוע, ושלשום הבית הלבן אף הביע בה תמיכה. ואולם רבים מבעלי בריתו התבטאו נגדה. אם בכל זאת ישתמש טראמפ בזכות הווטו, הקונגרס יוכל לעקוף אותו בהצבעת רוב של שני שלישים בשני הבתים. 

טראמפ טראמפ צילום: איי פי

 

דמוקרטים חברי בית הנבחרים ינסו להעביר היום הצעת חוק להגדלת המענקים הישירים בהצבעה פה אחד, ואולם מספיק שאחד מחברי הבית יתנגד לכך, כדי שהיוזמה תסוכל. המימון הממשלתי אמור להסתיים ביום שני הבא.

 

חבילת הסיוע שהתקבלה לאחר מו"מ מפרך כוללת מענקים ישירים של עד 600 דולר לאדם, הטבות מוגדלות למובטלים בגובה 300 דולר לשבוע, כ־284 מיליארד דולר במסגרת תכנית הלוואות שנועדה להגן על משכורות, סיוע בשכר דירה בהיקף 25 מיליארד דולר, הארכת ההקפאה של צווי פינוי ו־82 מיליארד דולר לבתי ספר ומכללות. החבילה אושרה בבית הנבחרים ברוב של 359 מול 53 ובסנאט ברוב של 92 מול 6.

 

כאשר הושגה הסכמת מנהיגי הקונגרס, עוזרי טראמפ, שמרביתם לא הובאו בסוד הקלטת הסרטון, חתמו עליה מתוך הנחה שהנשיא תומך בעסקה. ואולם, שני גורמים רשמיים אמרו ל־CNN כי הם לא מאמינים שהוא עבר על פרטי ההסכם. אחד מהם אף אמר כי "הנשיא היה עסוק באופן בלעדי כמעט בנסיונותיו חסרי התועלת להפוך את תוצאות הבחירות".

x