$
משבר האקלים
גג עמוד משבר האקלים

ביידן הציג את צוות האקלים שלו: "אין לנו זמן לבזבז"

הדמות הבולטת ביותר בצוות הוא ג'ון קרי, לשעבר מזכיר המדינה, שימונה לנציג נשיאותי מיוחד לאקלים; ביידן: "אנו חייבים להיות מאוחדים בתגובה לקורונה ומאוחדים בתגובה הלאומית לשינויי האקלים"

עומר כביר 08:4121.12.20

ממשל ביידן יקשור בין המאמצים להפחית פליטות גזי חממה למאמצים להחיות את הכלכלה האמריקאית וליצור משרות חדשות – כך הבטיח נשיא ארה"ב הנבחר ג'ו ביידן, באירוע בסוף השבוע שבו חשף את צוות האקלים של ממשלו העתידי.

 

 

 

"צוות האקלים יהיה מוכן לפעולה מהיום הראשון, וזה חיוני כי באמת שאין לנו זמן לבזבז", אמר ביידן באירוע שנערך בדלאוור. "אנחנו במשבר. כמו שאנחנו צריכים להיות מאוחדים בתגובה לקורונה, כך אנחנו צריכים להיות מאוחדים בתגובה הלאומית לשינויי האקלים".

 

הדמות הבולטת ביותר בצוות, ומי שיעסוק במשרה מלאה ובאופן הישיר ביותר בנושא האקלים, הוא ג'ון קרי, שכיהן כמזכיר המדינה של ברק אובמה. קרי ימונה לנציג נשיאותי מיוחד לאקלים (או, "צאר האקלים") ויכהן גם בקבינט של ביידן.

 

משמאל: ג'ון קרי וג'ו ביידן משמאל: ג'ון קרי וג'ו ביידן צילום: אי פי איי

 

הצוות עצמו כולל שילוב של דמויות ממסדיות ופרוגרסיביות. שתיים מהמרכזיות בהן יהיו חברת הקונגרס דב האלנד, המועמדת של ביידן לתפקיד מזכירת הפנים שהיתה בין היוזמות של תוכנית ה"גרין דיל" מהצד הפרוגרסיבי, וג'ניפר גרנהולם, מושלת מישיגן לשעבר שביידן מתעד למנות לתפקיד מזכירת האנרגיה מהצד הממסדי.

 

"הנשיא הנבחר וסגנית הנשיא הנבחרת יודעים שהנושאים שלפנינו ארוגים בתחומים כמו צדק, משרות טובות וצמצום פערים", אמרה האלנד באירוע. גרנהולם הוסיפה: "אנרגיה נקייה היא הסקטור המבטיח בעולם ליצירת משרות וצמיחה כלכלית. בשני העשורים הבאים מדינות וחברות ישקיעו טריוליונים במכוניות חשמליות, סוללות, פאנלים סולאריים, טורבינות רוח, מכשירים ובניינים חסכוניים באנרגיה, הן ישדרגו את רשתות החשמל שלהן באמצעות טכנולגויות חכמות. מיליוני משרות טובות יווצרו. הדרך להתאוששות מתחילה בבניית, ייצור ופריסת המוצרים האלו כאן בארה"ב וייצואם לכל העולם".

 

חברים נוספים בצוות האקלים של ביידן הם מייקל רייגן, ראש המחלקה לאיכות הסביבה של קרוליינה הצפונית שיעמוד בראש הסוכנות להגנת הסביבה (EPA), והפרקליטה הסביבתית ובכירת ה-EPA לשעבר ברנדה מלורי, שתעמוד בראש המועצה לאיכות סביבתית. ג'ינה מק'ארתי, ראשת ה-EPA תחת אובמה, תוביל גוף חדש בשם משרד מדיניות האקלים של הבית הלבן, וכסגנה יכהן המשנה למזכיר האנרגיה והסביבה של מדינת ניו יורק, עלי זאידי.

 

כשיכנס לחדר הסגלגל בינואר יקבל ביידן ירושה בעייתית מהנשיא המובס דונלד טראמפ, שבארבע שנותיו הצליח לבטל 84 תקנות והגנות סביבתיות, חלקן מימיהם של נשיאים רפובליקנים קודמים, לעג בקביעות למדעני אקלים ופעל להגדל התפוקה של דלקי מאובנים.

 

בדברים שנשא בשבת התחייב הנשיא הנבחר להפוך את ההתמודדות עם שינוי האקלים לאבן היסוד של תוכנית ההתאוששות ממשבר הקורונה, וקרא לבניית חצי מיליון תחנות טעינה למכוניות חשמליות, בניית 1.5 מיליון בתים ויחידות דיור ציבורי חסכוניים באנרגיה, והקמת "חיל אקלים אזרחי" שיוציא לפועל פרויקטים בתחום האקלים והשימור. כן הוא הבטיח לתעדף צדק סביבתי ולהחזיר את התקנות שביטל טראמפ.

x