$
כלכלה ומדיניות

השבתת הממשל בארה"ב נדחתה ביומיים, עדיין אין הסכמה על חבילת סיוע

הנשיא היוצא טראמפ חתם על צו המספק לממשל מימון זמני ומונע לפי שעה את השבתתו; זאת על רקע אי ההסכמה בין הדמוקרטים והריפובליקנים בקונגרס סביב חבילת הסיוע הנוספת למשק האמריקאי בסך 900 מיליארד דולר

שירות כלכליסט 08:5519.12.20
נשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ חתם על צו המספק לממשל מימון למשך יומיים נוספים ומונע לפי שעה את השבתתו. ההשבתה עלולה להיכנס לתוקף על רקע אי ההסכמה בקונגרס בין הריפובליקנים והדמוקרטים סביב חבילת התמריצים הנוספת לשיקום נזקי הקורונה בסך 900 מיליארד דולר, והמחוקקים מנסים להרוויח זמן לשם כך. 

 

 

 

טראמפ חתם על הצו שמאפשר לממשל להמשיך לתפקד ב-22:30 שעון וושינגטון, כלומר שעה וחצי לפני הדדליין להעברת תקציב הוצאות. פירוש הדבר כי לממשל יש מימון לפעילות השוטפת עד יום ראשון בחצות. בזמן זה מנהיגי הקונגרס יצטרכו לסכם על חבילת סיוע והוצאות לשנה שלמה.

 

דונלד טראמפ דונלד טראמפ צילום: רויטרס

 

עם זאת, בית הנבחרים מתוכנן להתכנס שוב רק ביום ראשון בצהריים וההצבעה על חבילת התמריצים לא תתקיים לפני השעה 13:00 באותו היום. הסנאט יתכנס היום, אך צפוי לדון במינויים מתוכננים.

 

מנהיגי הקונגרס טוענים כי הם קרובים להסכמה על חבילת תמריצים שהינה נחוצה במיוחד לנוכח הקורונה המשתוללת במדינה. עם זאת, נציגי המפלגות עדיין לא הצליחו להסכים על כל הפרטים בחבילה. אלפי אמריקאים מתים בכל שבוע מהקורונה, וההגבלות שהוטלו בניסיון לבלום אותה גרמו לנזקים כלכליים רבים.

 

המחסום העיקרי בשלב זה הוא הצעה בתמיכת הרפובליקנים להגביל את כוח ההלוואה לשעת חירום של הבנק המרכזי. הדמוקרטים מתנגדים לכך בטענה שהדבר יפגע ביכולתו של הנשיא הנבחר ג'ו ביידן להגיב למשבר הכלכלי המתמשך. ביידן יושבע לתפקיד ב-20 בינואר.

 

חבילת התמריצים המתגבשת תכלול תשלומים ישירים למשקי בית ובתי עסק, וכן תוספת של 300 דולר בשבוע לדמי האבטלה. החבילה תכלול גם הארכה של הטבות נוספות למובטלים שנכנסו לתוקף בתחילת המגפה ואמורות לפוג ב-26 בדצמבר. בשלב זה עוד לא ברור מה יעלה בגורל האיסור על פינוי דיירים שלא עומדים בתשלומי השכירות. ההקלה הזו מסתיימת בסוף השנה כך שמיליוני אנשים יהיו בסכנת פינוי. החבילה המתגבשת גם תזרים בסביבות 300 מיליארד דולר לעסקים קטנים, וכן תכלול כספים המיועדים להפצת החיסונים נגד קורונה וסיוע לבתי חולים.

 

מנגד, החבילה לא תכלול מימון לבתי ספר שנאלצו לההתאים עצמם להגבלות הריחוק החברתי ולמעבר ללמידה מרחוק בשל המגפה. בנוסף, לא תכלול סיוע למדינות או לרשויות מקומיות והגנה לעסקים – נושאים עליהם חלוקים הדמוקרטים והרפובליקנים.

x