$
קורונה

קרל מלך שבדיה מודה: "נכשלנו בטיפול בנגיף הקורונה"

המלך קרל גוסטב ה-16 מודה שהמדיניות של שבדיה, שלא חייבה עטיית מסכות ולא הטילה סגר כולל, פשוט לא עבדה. לדבריו, זה "טראומתי" שרוב המשפחות של כ-8,000 המתים מהנגיף לא נפרדו מהם. "מספר המתים הגבוה הוא נורא. זה משהו שכולנו סובלים ממנו ונצטרך להתמודד איתו"

שירות כלכליסט 13:3717.12.20

מלך שבדיה הודה היום (ה') כי המדינה נכשלה בניהול משבר הקורונה. בנאומו השנתי לרגל חג המולד, אמר המלך קארל גוסטב ה-19 כי המדינה סבלה "רבות בתנאים קשים" וכי זה "טראומתי" שרבים מקרובי המשפחה של קרוב ל-8,000 האנשים שמתו מסיבוכי הקורונה לא היו יכולים אפילו להיפרד מהם.

 

לדבריו: "אני חושב שנכשלנו. יש לנו מספר רב של אנשים שמתו מקורונה וזה נורא", אמר. "זה משהו שכולנו סובלים ממנו ונצטרך להתמודד איתו".

 

 

 

טיוטת הנאום פורסמה היום והוא ישודר ביום שני. שבדיה אימצה אסטרטגיה שונה ממרבית המדינות בעולם בהתמודדות עם התפרצות הקורונה ולא הטילה סגר כולל, ואף לא חייבה עטיית מסכות.

 

עם זאת, סקר שפורסם בעיתון מקומי מצא ששיעורי התמיכה במדיניות ובאפידמיולוג הראשי אנדרס טגנל גבוהים מאשר במדינות אחרות, אם כי נמצאים במגמת ירידה.

קרל גוסטב ה-16 מלך שבדיה קרל גוסטב ה-16 מלך שבדיה צילום: שאטרסטוק

 

לפי הסקר, שיעור התמיכה בטנגל עומד על 59% לאחר שירד ב-6 נקודות האחוז. הירידה נובעת בעיקר מהתפרצות הגל השני בשבדיה, דבר שטנגל טען באביב כי לא יקרה במדינה. בגל הנוכחי הטילה שבדיה יותר הגבלות, כולל איסור על מכירת אלכוהול אחרי השעה עשר בלילה במסעדות ובברים, והגבלת התקהלויות לשמונה אנשים בלבד.

 

עד כה מתו בשבדיה מקורונה 7,802 אנשים, זאת לעומת 402 בנורבגיה השכנה ו-472 בפינלנד.

 

המלך נחשב לראש המדינה בשבדיה אך אין לו סמכות פוליטית. בנו, הנסיך קרל פיליפ ואשתו הנסיכה סופיה נדבקו בקורונה ודיווחו כי חוו סימפטומים קלים יחסית. הם נכנסו לבידוד ביחד עם שני ילדיהם.

 

לפי העיתונאי יוהאן לינדוול, שעוקב אחר בית המלוכה השבדי, זה מאד "יוצא דופן" מצד המלך להעביר כך ביקורת ציבורית.

x