$
כלכלה ומדיניות

ראשי הממשלות בספרד ובאירלנד שליליים לקורונה אחרי הפגישות עם מקרון

פדרו סנצ'ס ומייקל מרטין נבדקו לאחר שנשיא צרפת נדבק בנגיף, בצל הזינוק המחודש בתחלואה ואחרי שהסגר הכללי הוחלף בעוצר לילי; מרקל נבדקה גם היא ונמצאה שלילית; פולין תטיל סגר כללי עד אמצע ינואר; יפן: תפוסה מלאה בבתי החולים בטוקיו

כלכליסט ו-ynet 19:0817.12.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

19:00 - ראשי הממשלות בספרד ובאירלנד שליליים לקורונה אחרי הפגישות עם מקרון

 

ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס, וראש ממשלת אירלנד מייקל מרטין, נבדקו לנגיף הקורונה ונמצאו שליליים. זאת לאחר שהשניים נפגשו עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, שנדבק בנגיף.

 

16:25 - פולין: סגר כללי יוטל במדינה מ-29 בדצמבר עד אמצע ינואר

 

הרשויות בפולין עדכנו כי סגר כללי יוטל במדינה מ-29 בדצמבר עד 17 בינואר. במסגרת הסגר ייסגרו בתי מלון, אתרי סקי ומרכזי קניות.

 

15:20 - גרמניה: מרקל נמצאה שלילית לקורונה לאחר הפגישה עם מקרון בשבוע שעבר

 

הקנצלרית הגרמנית אנגלה מרקל נמצאה שלילית לקורונה לאחר פסגת האיחוד האירופי בשבוע שעבר, בה פגשה את נשיא צרפת עמנואל מקרון שחלה בקורונה. כך נמסר מלשכת העיתונות הממשלתית בברלין. 

 

אנגלה מרקל אנגלה מרקל צילום: אי פי איי

 

 

14:16 - ראשי ממשלות ספרד ופורטוגל ייכנסו לבידוד לאחר שנפגשו עם מקרון

 

ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס הודיע כי ייכנס לבידוד למשך שבוע, לאחר שנפגש ביום שני וסעד עם נשיא צרפת עמנואל מקרון, שנמצא חיובי היום לנגיף הקורונה. בסוף השבוע שעבר השתתף מקרון בפסגה של האיחוד האירופי ורק אתמול נפגש עם ראש ממשלת פורטוגל אנטוניו קושטה, שייכנס גם הוא לבידוד.

 

פדרו סאנצ'ז סאנצ'ס, ראש ממשלת ספרד פדרו סאנצ'ז סאנצ'ס, ראש ממשלת ספרד צילום: גטי אימג'ס

 

נציבת האיחוד האירופי אורסולה פון דר ליין לא תיכנס לבידוד למרות שנפגשה עם מקרון בישיבת המועצה האירופית בבריסל בשבוע שעבר. זאת, כי הרשויות בצרפת אמרו כי הפגישה אינה מהווה קשר הדורש בידוד.

  

11:43 - נשיא צרפת עמנואל מקרון חלה בקורונה

 

נשיא צרפת עמנואל מקרון נדבק בקורונה. כך מסר הבוקר (ה') ארמון האליזה. ההודעה הבוקר מגיעה בצל הזינוק המחודש של התחלואה במדינה. אמש דיווחו רשויות הבריאות בצרפת על זינוק במספר המאובחנים ביממה – 17,615 מקרים חדשים לעומת 11,532 ביממה שלפני כן.

 

מדובר בעלייה הגבוהה ביותר מאז 21 בנובמבר, שהגיעה רק יממה לאחר שצרפת החליפה את הסגר הכללי בעוצר לילי. משרד הבריאות דיווח גם על 289 מקרי מוות בבתי החולים, לעומת 307 ביממה שלפני כן.

 

עמנואל מקרון נשיא צרפת עמנואל מקרון נשיא צרפת צילום: בלומברג

  

11:05 - ארגון הבריאות העולמי: סין תקבל משלחת של חוקרי קורונה

 

בייג'ינג תקבל בברכה צוות בינלאומי של חוקרי קורונה, כך הודיע ארגון הבריאות העולמי. סין יצאה בזמנו נגד הקריאות לחקירה בינלאומית בדבר מקורותיו של נגיף הקורונה, אבל הסכימה לחקירה בהובלת ארגון הבריאות העולמי. עם זאת, לא ברור אם חוקרי ארגון הבריאות העולמי יוכלו להגיע לעיר ווהאן שם התגלה הנגיף לראשונה. דובר משרד החוץ הסיני, וואנג וונבין, אמר הבוקר כי "סין מוכנה לשפר את שיתוף הפעולה עם ארגון הבריאות העולמי לקידום מאמצי המעקב העולמיים ולתרום את חלקנו בניצחון המוקדם שלנו נגד המגיפה".

 

 

חיסון סיני לקורונה חיסון סיני לקורונה צילום: איי אף פי

 

10:50 - יפן: תפוסה מלאה בבתי החולים בטוקיו

 

בתי החולים בטוקיו מתקשים להעניק טיפול שגרתי בגלל עלייה חדה במספר חולי הקורונה. כך הזהירו גורמים רשמיים.בטוקיו אובחנו היום 822 נדבקים חדשים – שיא חדש אחרי 600 מאובחנים ביום עד כה. יפן נמנעה עד כה מהטלת סגר וחוותה התפרצות מתונה של הקורונה. עד כה נדבקו בנגיף כ-190 אלף בני אדם ו-2,700 מתו מהמחלה.

 

 

ראש ממשלת יפן יושיהידה סוגה ראש ממשלת יפן יושיהידה סוגה צילום: בלומברג

 

09:27 - סעודיה: התמתנה התכווצות המשק ברבעון השלישי 

 

כלכלת סעודיה התכווצה ברבעון השלישי בקצב איטי יותר לעומת הרבעון הקודם, בעקבות הקלה במגבלות הקורונה. עם זאת, מגזר הנפט שנפגע מהמשבר, ממשיך להכביד על המשק הסעודי. הכלכלה התכווצה ברבעון השלישי ב -4.6%, לעומת 7% הרבעון השני.

 

יצואנית הנפט הגדולה בעולם הודיעה שלשום כי היא צופה שהכלכלה תצטמצם השנה ב -3.7%, אך תחזור לצמיחה של 3.2% בשנה הבאה.

 

"הצמיחה השלילית הזו נבעה בעיקר מהתכווצות ענף הנפט בשיעור של 8.2% וקצב צמיחה שלילי של 2.1% שנרשם בענף שאינו נפט", מסרה הבוקר הרשות הכללית לסטטיסטיקה לגבי נתוני הרבעון השלישי.

 

מוחמד בן סלמן, יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמן, יורש העצר הסעודי צילום: בלומברג

 

09:20 - דרום קוריאה: שיא במספר המתים היומי

 

דרום קוריאה דיווחה על מספר שיא במספר המתים מקורונה. הסוכנות לבקרת מחלות ומניעת מחלות דיווחה הבוקר כי היו 22 מקרי מוות מחצות, בהשוואה לשיא הקודם של 13 בתחילת השבוע. בסך הכל המדינה דיווחה על 1,014 נדבקים חדשים, כולל שיא יומי של 423 בעיר הבירה הצפופה סיאול.

 

9:00 - הקורונה בגרמניה: יותר מ-26 אלף בני אדם אובחנו כנדבקים, 698 מתו

 

הרשויות בגרמניה דיווחו כי ביממה האחרונה אובחנו 26,923 בני אדם כנדבקים בקורונה, ו-698 מתו כתוצאה מסיבוכי הנגיף. אתמול הודיעה גרמניה כי מבצע החיסונים נגד הנגיף יתחיל ב-27 בדצמבר, כאשר הראשונים לקבל את החיסונים של חברות פייזר ו-BioNTech יהיו קשישים בבתי אבות. מפרוץ המגפה, 1,406,161 בני אדם בגרמניה נדבקו בקורונה, מהם 24,125 מתו.

 

7:00 - רבע מיליון נדבקו בארה"ב ביממה, ביידן יתחסן בשבוע הבא

 

ג'ו ביידן צפוי להתחסן נגד קורונה בשבוע הבא. כך מסרו הלילה (ה') גורמים בצוות המעבר של הנשיא הנבחר, בשעה שהרשויות בארה"ב מנסות לשכנע את הציבור שהחיסון בטוח לשימוש. במקביל, הבית הלבן הודיע כי סגן הנשיא היוצא מייק פנס יתחסן כבר בסוף השבוע הקרוב.

 

ביידן ופנס יתחסנו בפומבי במטרה לשמש דוגמה לאזרחים ולהגביר את ביטחון הציבור בבטיחות החיסון. הבית הלבן מסר כי יחד עם פנס יחוסנו גם רעייתו קארן וראש מערך שירותי הבריאות הפדרליים ד"ר ג'רום אדאמס. בינתיים, המגפה ממשיכה להכות בארה"ב. ביממה האחרונה מתו מהנגיף יותר מ-3,700 בני אדם ואובחנו עוד 250 אלף נדבקים. כך על פי נתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס. 113,069 חולי קורונה מאושפזים בבתי החולים, מספר המאושפזים הגבוה ביותר מפרוץ המגפה. זהו היום ה-15 ברציפות שבו מספר המאושפזים גבוה מ-100 אלף איש.

 

שלשום אמר ביידן כי המומחה למחלות זיהומיות בממשל, ד"ר אנתוני פאוצ'י, המליץ לו להתחסן כמה שיותר מהר. ביידן בן ה-78, שנמצא בקבוצת סיכון בשל גילו המבוגר, אמר שהוא רוצה להבטיח שצוותי הרפואה ואנשים בסיכון יהיו הראשונים לקבל את החיסון, אך ציין גם את החשיבות בכך שיתחסן בעצמו בפומבי. "אני רוצה לוודא שאנחנו מדגימים לעם האמריקני שזה בטוח להתחסן", אמר ביידן.

 

 

נשיא ארה"ב. יתחסן השבוע נשיא ארה"ב. יתחסן השבוע צילום: גטי אימג'ס

 

השבוע החלה ארה"ב לחסן צוותי רפואה, דיירי ועובדי בתי אבות וכמה גורמים בממשל. פקידי ממשל בארה"ב שואפים להשיג עוד 2.9 מיליון מנות של החיסון של פייזר עד סוף השבוע. החיסון צפוי להיות זמין לכלל הציבור בארה"ב בשנה הבאה.

 

יותר מ-304 אלף אמריקנים מתו מקורונה מפרוץ המגפה וכ-16.7 מיליון בני אדם נדבקו בנגיף – כ-5% מהאוכלוסייה. שלשום הודיעה דוברת הבית הלבן קיילי מקנאני כי הנשיא היוצא דונלד טראמפ יתחסן מתי שרופאיו יחליטו שהעיתוי מתאים.

 

בברזיל עדכן הלילה משרד הבריאות כי יותר מ-70 אלף נדבקים חדשים בקורונה אובחנו ביממה – מספר הנדבקים היומי הגבוה ביותר מפרוץ המגפה. בכך עלה מניין הנדבקים הכולל במדינה ליותר משבעה מיליון.

 

השיא נרשם ללא הנתונים ממדינת המחוז המאוכלסת ביותר סאו פאולו, שהתחלואה בה גבוהה במיוחד. הרשויות בסאו פאולו אמרו כי לא העבירו את נתוניהן בשל בעיות טכניות. משרד הבריאות בברזיל מסר עוד כי אתמול מתו יותר מ-900 חולי קורונה. מפרוץ המגפה מתו בברזיל יותר מ-180 אלף בני אדם.

   

גם צרפת דיווחה אמש על זינוק במספר המאובחנים ביממה – 17,615 מקרים חדשים לעומת 11,532 ביממה שלפני כן. מדובר בעלייה הגבוהה ביותר מאז 21 בנובמבר, שהגיעה רק יממה לאחר שצרפת החליפה את הסגר הכללי בעוצר לילי. משרד הבריאות דיווח גם על 289 מקרי מוות בבתי החולים, לעומת 307 ביממה שלפני כן.

 

ראש הממשלה ז'אן קסטקס אמר אמש כי הציבור יוכל להתחיל להתחסן בשבוע האחרון של דצמבר, אם רשויות האיחוד האירופי יאשרו את החיסון של פייזר לשימוש בשבוע הבא. גורם בכיר בנציבות האירופית אמר כי האיחוד יוכל לתת את האישור הסופי לחיסון כבר ב-23 בדצמבר.

 

קסטקס אמר לפרלמנט שמבצע החיסונים בצרפת יתרחב בינואר והוא אישר כי קשישים יהיו הראשונים בתור. רשויות הבריאות מקוות לחסן כמיליון דיירים בבתי אבות בינואר ופברואר, ולאחר מכן עוד 15-14 מיליון איש מכלל האוכלוסייה בין מרץ ליוני.

 

צרפת, שכמו הרבה מדינות באירופה נאבקת בעלייה בתחלואה בשבועות האחרונים, הזמינה מראש 200 מיליון מנות חיסון. קסטקס אמר כי הוא מעריך שצרפת תקבל 1,160,000 מנות חיסון של פייזר עד סוף החודש, 677 אלף מנות נוספות ב-5 או ב-6 בינואר ועוד 1.6 מיליון בפברואר.

 

ממשלת ניו זילנד הודיעה הלילה כי תתחיל לחסן את אזרחיה בחינם עד אמצע השנה הבאה. הממשלה הודיעה כי הבטיחה מספיק חיסונים בכדי לחסן את כל 5 מיליון תושבי המדינה, בעקבות שני הסכמים חדשים שנחתמו עם חברות התרופות אסטרהזניקה ונובהווקס.

 

"זה יהיה מבצע החיסונים הגדול ביותר בניו זילנד אי פעם", אמרה ראש הממשלה ג'סינדה ארדרן במסיבת עיתונאים. ניו זילנד היא בין קומץ מדינות שהצליחו לבלום את התפשטות המגפה בגבולותיה. עד כה אובחנו 1,744 נדבקים ומניין המתים במדינה עומד על 25.

x