$
כלכלה ומדיניות

בריטניה והאיחוד האירופי הסכימו לדחות שוב את המועד להשגת הסכם הסחר

המועד האחרון נקבע להיום. שלשום בוריס ג'ונסון ונשיאת הנציבות של האיחוד האירופי אורסולה פון דר ליין ציינו כי תרחיש של פרישה ללא הסכם הוא ביותר, אבל היום הם התחייבו ל"מאמץ נוסף" ונתנו אישור להמשך הדיונים

שירות כלכליסט 15:1313.12.20

בריטניה והאיחוד האירופי הגיעו להבנות כי ימשיכו לקיים שיחות בסוגיית הסחר המשותף מעבר לדדליין המקורי שנקבע להיום. זאת למרות שנותרה עוד דרך ארוכה כדי להימנע מתרחיש של עזיבה בריטית את האיחוד האירופי ללא הסכם, בסוף החודש.

 

 

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ונשיאת הנציבות של האיחוד האירופי אורסולה פון דר ליין קבעו להיום (א') כתאריך היעד למציאת דרך לפתור את סלעי המחלוקת שמעכבים השגת הסכם סחר ללא מכסים עבור בריטניה מול השוק האירופי. שלשום הם ציינו כי תרחיש של פרישה ללא הסכם הוא כעת הצפוי ביותר. עם זאת, היום הם התחייבו ל"מאמץ נוסף" ונתנו אישור להמשך הדיונים.

 

 

ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון צילום: אם סי טי

 

"למרות תחושת ההתשה אחרי כמעט שנה של דיונים, למרות העובדה שתאריך היעד הוחמץ שוב ושוב, אנחנו סבורים שיהיה זה אחראי בשלב זה ללכת את המייל הנוסף", ציינו השניים בהצהרה משותפת.

 

מוקדם יותר אמר שר החוץ הבריטי, דומיניק ראב, כי הבריטים זקוקים לשינוי כיוון באיחוד האירופי. "אנחנו רוצים שיתייחסו אלינו כמו אל כל דמוקרטיה עצמאית ומכובדת. אם האיחוד האירופי יכול לקבל זאת במישור הפוליטי, יש כל סיבה להרגיש בטוחים בתהליך, אבל עדיין ארוכה הדרך", אמר בראיון ל"סקאי ניוז".

 

אורסולה פון דר ליין, נשיאת נציבות האיחוד האירופי אורסולה פון דר ליין, נשיאת נציבות האיחוד האירופי צילום: רויטרס

 

ברקזיט ללא הסכם סחר יפגע בכלכלת אירופה, יזעזע את השווקים הפיננסיים ויזרע הרס בשרשראות אספקה ברחבי היבשת ומחוצה לה. שני הצדדים מתקשים להגיע להסכמות לגבי זכויות הדיג במים הטריטוריאליים של בריטניה כמו גם הדרישה של האיחוד האירופי כי בריטניה תישא בתוצאות אם בעתיד היא תפר את חוקי התחרותיות של הגוש האירופי.

 

ממשלת בריטניה הזהירה כי גם אם יושג הסכם סחר, 7,000 משאיות שנמצאות בדרכן לנמלי התעלה בדרום-מזרח אנגליה עלולות להתעכב בשיירות באורך 100 ק"מ, אם חברות לא ייערכו עם הניירת הדרושה לפני 31 בדצמבר.

 

בריטניה צפויה לזרז את השינוע של חלק מהמוצרים המתכלים כאשר תסתיים תקופת המעבר בסוף החודש, על מנת לצמצם את ההפרעות הצפויות בנמלים.

 

משרד ההגנה מסר כי ארבע ספינות פטרול של חיל הים יהיו ערוכות ב-1 בינואר כדי לסייע בהגנה על שטחי הדיג של בריטניה, במקרה ולא יושג הסכם.

x