$
קורונה

דיווח שוטף

ארה"ב: עוד שיא מתים יומי מקורונה, יותר מ-16 מיליון נדבקו מפרוץ המגפה

ארה"ב הודיעה שתתחיל לחסן ביום שני; ראש ה-FDA: לא עיגלנו פינות באישור החיסון של פייזר, רק המדע הוביל; בגרמניה ייסגרו חנויות החל מאמצע השבוע הקרוב; משרד הבריאות של הרשות הפלסטינית הודיע כי 4 מיליון חיסונים יגיעו מרוסיה בחודש הבא; שיא נדבקים יומי ביפן - מעל 3,000 בני אדם; מקסיקו אישרה את החיסון של פייזר, ההערכות הן שהחיסונים יחלו שם כבר השבוע

כלכליסט ו-ynet 23:3812.12.20

 משבר הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

23:36 - ארה"ב: עוד שיא מתים יומי מקורונה, יותר מ-16 מיליון נדבקו מפרוץ המגפה

 

3,309 בני אדם מתו מקורונה בארה"ב, ויותר מ-231 אלף נדבקים אובחנו ביממה האחרונה. כך דיווחה אוניבסיטת ג'ונס הופקינס שעוקבת אחר נתוני התחלואה במדינה. מדובר בשיא יומי נוסף במספר המתים מהנגיף בארה"ב, שם חצה מספר הנדבקים מפרוץ המגפה את רף 16 מיליון. תוך כשלושה שבועות אובחנו כארבעה מיליון נדבקים חדשים.

 

22:35 - גרמניה מהדקת את הסגר: גם חנויות ייסגרו

 

גרמניה תסגור את החנויות החל מאמצע השבוע הקרוב במסגרת הידוק מגבלות הקורונה, כך מסרו אנשים המעורים בנושא לסוכנות הידיעות רויטרס. ההחלטה מגיעה לקראת פגישה מתוכננת בין הקנצלרית מרקל למנהיגי המדינה מחר. גרמניה נמצאת תחת סגר חלקי זה שישה שבועות, עם מסעדות ובארים סגורים, בעוד שהחנויות ובתי הספר נותרו פתוחים. כמה מחוזות כבר הטילו מגבלות נוקשות יותר.

 

 

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל צילום: איי אף פי

 

21:54 - צרפת: 13,947 נדבקים בקורונה אובחנו ביממה האחרונה

 

13,947 נדבקים חדשים בקורונה אובחנו ביממה החולפת בצרפת. כך מסרו הרשויות במדינה. עוד נמסר כי ביממה האחרונה מתו 199 חולי קורונה בצרפת, מה שמעלה את מניין המתים במדינה מפרוץ המגפה ל-57,761. צרפת נמצאת בסגר, שצפוי להסתיים בשבוע הקרוב. עם זאת, מאחר שהסגר לא הוריד את מספרי הנדבקים כפי שציפתה הממשלה, יוטל שם עוצר לילי בין השעות 20:00 בערב ל-06:00 בבוקר. ההגבלות יהיו בתוקף גם בערב השנה החדשה, כדי למנוע התקהלויות.

 

20:00 - ארה"ב הודיעה: נתחיל לחסן אזרחים נגד קורונה ביום שני

 

גנרל גאס פרנה, שאחראי על מבצע "מהירות שיא" - התוכנית האמריקאית להפצת החיסונים נגד קורונה, אמר כי החיסונים הראשונים של חברת פייזר יגיעו ל-145 מרכזי חיסונים בארה"ב ביום שני הקרוב. "ההפצה החלה", אמר פרנה. "ביום שלישי יתווספו 425 מרכזי חיסונים, ועוד 66 יתווספו ביום רביעי". בשלב הראשון, כך הוא העריך, יתחסנו כשלושה מיליון אמריקאים.

 

 

החיסון של פייזר החיסון של פייזר צילום: רויטרס

 

 

19:10 - ארה"ב: טייסים שיתחסנו נגד קורונה לא יוכלו לטוס 48 שעות מרגע החיסון

 

רשות התעופה הפדרלית של ארה"ב (FAA) אישרה את מתן החיסון נגד קורונה של חברת פייזר לטייסים ולפקחי טיסה. במסגרת התקנות נקבע כי הטייסים והפקחים שיתחסנו לא יוכלו לטוס או לעבוד במשך 48 שעות מרגע קבלת החיסון. "נעקוב אחר תגובת המתחסנים ונתאים את המדיניות בהתאם לבטיחות התעופה", מסרו ברשות התעופה הפדרלית האמריקאית. 

 

17:23 - ראש ה-FDA: לא עיגלנו פינות באישור החיסון של פייזר, רק המדע הוביל

 

ראש מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) ד"ר סטיבן האן, אמר כי החיסון של חברת פייזר וביונטק אושר רק מסיבות מדעיות, והכחיש טענות כי "לחץ פוליטי" הוביל לאישור החירום. "המדע והנתונים הובילו את החלטת ה-FDA", אמר האן. "המדענים של הסוכנות והצוותים עבדו מסביב לשעון על בחינת המידע כדי לאשר את החיסון". הוא הוסיף כי היעילות של הצוותים לא אומרת שבמנהל התרופות עיגלו פינות, וציין כי האישור הוא ציון דרך עבור משפחות הנדבקים שנאבקים בנגיף בארה"ב וברחבי העולם.

 

 

ד"ר סטיבן האן ד"ר סטיבן האן צילום: איי אף פי

 

 

16:15 - הקורונה בווייטנאם: 10 שנות מאסר לראש המרכז לבקרת מחלות ומניעתן

 

בית משפט בווייטנאם גזר 10 שנות מאסר על ראש המרכז לבקרת מחלות ומניעתן במדינה, נגווין נהאט קאם, לאחר שמצא אותו אשם בעבירות שקשורת לרכישת ערכות בדיקת קורונה. מהמשרד לביטחון הפנים בהאנוי נמסר כי קאם העריך בצורה שגויה את עלותן של ערכות הבדיקה במהלך עסקה שביצע, ובכך הביא להפסד של 5.4 מיליארד דונג (233,483 דולר) מתקציב המדינה. תשעה אנשים נוספים שהיו מעורבים בפרשה הורשעו. וייטנאם הצליחה להתמודד בצורה טובה עם נגיף הקורונה, ועד כה 1,395 בני אדם בלבד נדבקו בקורונה במדינה, מתוכם 35 מתו.

 

14:45 - יפן: יותר מ-3,000 נדבקים בקורונה אובחנו ביממה - שיא יומי מפרוץ המגפה

 

הרשויות ביפן דיווחו כי ביממה האחרונה אובחנו יותר מ-3,000 בני אדם כנדבקים בקורונה. זהו הנתון היומי הגבוה ביותר במדינה מפרוץ המגפה. מתוך 3,041 המאומתים החדשים, 621 מהם אובחנו בבירה טוקיו. 2,588 בני אדם מתו כתוצאה מסיבוכי נגיף הקורונה ביפן מפרוץ המגפה.

 

 

 צילום: אי פי איי

 

 

13:15 - משרד הבריאות הפלסטיני: 4 מיליון חיסוני קורונה מרוסיה יגיעו בחודש הבא

 

משרד הבריאות הפלסטיני הודיע כי בחודש הבא צפויים להגיע ארבעה מיליון חיסונים נגד נגיף הקורונה לרשות הפלסטינית. שרת הבריאות הפלסטינית, מיי קילה, הודיעה כי בשלב הראשון יגיעו לרשות כ-150 אלף חיסונים לטובת הצוותים הרפואיים, מנגנוני הביטחון הפלסטיניים ואנשי תקשורת.

 

הרשות הפלסטינית מנהלת מגעים בימים אלו במסגרת ניסיונותיה להשיג מלאי של חיסוני קורונה. המגעים מתנהלים עם כל החברות והמדינות הנמצאות בשלבי יצירת חיסון כמו פייזר, מודרנה ואסטרזניקה, וכן רוסיה שמפתחת גם היא חיסון לנגיף. ברשות הפלסטינית לא התייחסו לכך, אבל נראה כי אם ישראל תצליח לייצר חיסון באמצעות המכון הביולוגי, היא תספק חיסונים גם לה.

 

ברשות הפלסטינית מספר נדבקי הקורונה היומיים גבוה מ-1,000 כבר ימים ארוכים. אתמול התגלו ברשות 1,126 נדבקים חדשים. הרשות מטילה מגבלות מקומיות ואזוריות על יישובים אדומים ושוקלת גם הטלת סגר כללי נוסף אם לא תהיה האטה בקצב התחלואה.

 

12:05 - רוסיה: 560 בני אדם מתו מקורונה ביממה האחרונה

 

הרשויות ברוסיה דיווחו כי ביממה האחרונה אובחנו 28,137 נדבקים בקורונה, מתוכם 6,622 בבירה מוסקבה, ו-560 מתו כתוצאה מסיבוכי הנגיף. מפרוץ המגפה, 2,625,848 בני אדם ברוסיה נדבקו בקורונה, מתוכם 46,453 מתו.

 

11:20 - מרקל שוקלת הידוק של ההגבלות 

 

קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, תיפגש מחר עם חברי ממשלתה לדיון בהחמרת ההגבלות במדינה, כולל סגירת חנויות לקראת חג המולד. זאת בעקבות עלייה בתחלואת הקורונה במדינה (ראו דיווח מוקדם).

 

גרמניה נתונה תחת סגר חלקי מזה חודש וחצי, והוא כולל סגירת בארים ומסעדות. עם זאת, בתי הספר והחנויות נותרו פתוחים.

 

אנגלה מרקל אנגלה מרקל צילום: איי אף פי

 

09:30 - נשיא דרום קוריאה: "אנחנו במצב חירום"

 

דרום קוריאה נמצאת ב"מצב חירום", כך אמר הנשיא מון ג'יי אין. זאת לאחר שבמדינה התגלו 950 מקרים חדשים של קורונה - המספר היומי הגבוה ביותר מאז ה-29 בפברואר.

 

לדברי מון, "אנו מתכוונים לערוך בדיקות נרחבות ולנקוט בצעדי מניעה כדי למנוע את ההתפשטות של המחלה". 

 

08:20 - אישור לחיסון של פייזר במקסיקו, כמעט 500 מתים נוספים בגרמניה

 

הוועדה לבטיחות רפואית של ממשלת מקסיקו העניקה אישור חירום לשימוש בחיסון של חברת התרופות האמריקאית פייזר נגד קורונה. גורם במשרד הבריאות המקסיקני ציין כי האישור של מקסיקו מגיעה לאחר שהחיסון אושר בבריטניה, קנדה ובחריין. מקסיקו אמורה לקבל תחילה כ-250 אלף מנות, שיספיקו ל-125 אלף מתחסנים. במקסיקו מעריכים כי החיסונים יחלו כבר בשבוע הבא.

 

פייזר פייזר צילום: איי אף פי

 

בהמשך לכך מינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) אישר  את החיסון של פייזר נגד קורונה לשימוש חירום. בהודעת ה-FDA הסבירה הסוכנות את ההחלטה: "מכלול הנתונים הזמינים מספק ראיות ברורות שהחיסון עשוי להיות יעיל. היתרונות הידועים עולים על הסיכונים הפוטנציאליים". נשיא ארה"ב דונלד טראמפ התייחס להודעת ה-FDA ואמר כי "החיסון הראשון יסופק תוך פחות מ-24 שעות".

 

בתוך כך הרשויות בגרמניה עדכנו כי ביממה האחרונה נמצאו חיוביים לנגיף הקורונה 28,438 בני אדם. מפרוץ המגפה אובחנו במדינה יותר מ-1.3 מיליון נשאים, מתוכם מתו 21,466 חולים - 496 מהם ביממה האחרונה.

x