$
כלכלה ומדיניות

"סיכוי גבוה שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם ב-31 בדצמבר"

לפי בכירים באיחוד, נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין הביעה אתמול פסימיות בנוגע לאפשרות להגעה להסכם עם בריטניה; הצדדים ימשיכו במו"מ: "נותרו מכשולים רבים"

שירות כלכליסט 14:5611.12.20
הסיכוי שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ב-31 בדצמבר ללא הסכם - גבוה מהסיכוי שיושג הסכם. כך אמרה נשיאת הנציבות האירופית למנהיגי 27 המדינות החברות באיחוד.

 

בריטניה עזבה את האיחוד בינואר, אך היא נחשבת לחברה לא רשמית עד סוף השנה, אז תגיע לסיומה תקופת המעבר במהלכה נותרה בשוק המשותף של האיחוד האירופי ובאיגוד המכסים.

 

שני הצדדים טוענים כי הם מעוניינים להגיע להסכם שיכסה את המסחר השנתי ביניהם בשווי קרוב לטריליון דולר בשנה, אך השיחות נקלעו למבוי סתום ואתמול (ה') אמר ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון כי ישנה "סבירות גבוהה" שלא יושג בסופו של דבר הסכם.

 

"הסבירות שלא נגיע להסכם גבוהה יותר מהסבירות שכן נגיע להסכם", כך ציטט בכיר באיחוד שביקש לשמור על עילום שם את נשיאת הנציבות אורסולה פון דר ליין בפסגת מנהיגי האיחוד בבריסל.

 

אורסולה פון דר ליין אורסולה פון דר ליין צילום: בלומברג

 

ג'ונסון ופון דר ליידן סיכמו להמשיך במו"מ עד יום ראשון בערב בניסיון לפרוץ את המבוי הסתום בנושאים של זכויות הדייג והענישה על בריטניה במידה שתפר בעתיד את חוקי האיחוד.

 

"הסיטואציה מורכבת, נותרו מכשולים גדולים", אמר הבכיר בנוגע למסר שהעבירה פון דר ליידן. "עוד נראה ביום ראשון האם הסכם הוא אפשרי".

 

הפאונד הבריטי נחלש לנוכח החדשות ב-0.8% למול הדולר. ברקזיט ללא הסכם יפגע בכלכלות של צפון אירופה, יטלטל את שוקי ההון וייצור כאוס בשרשראות האספקה ברחבי אירופה ומחוצה לה.

 

בבריטניה טוענים כי אינם יכולים להסכים לדרישות האיחוד, בעוד שדיפלומטים אירופים מעריכים כי ג'ונסון מנסה לרצות את תומכי הברקזיט המקומיים. שר התרבות הבריטי אוליבר דאודן אמר כי עוד יש סיכוי להשגת הסכם, אך אף מנהיג בריטי לא יוכל להסכים לדרישות האיחוד. "בכל זאת אני חושב שיש סבירות משמעותית שנוכל להשיג את ההסכם", אמר דאודן, שתמך בהישארות באיחוד במשאל העם שנערך ב-2016. "אי אפשר להגיע להסכם בכל מחיר".

 

פון דר ליין מסרה כי רק ביום ראשון יוכלו לדעת אם הושגו התנאים להסכם. "זה רק הוגן שהמתחרים שלנו יתמודדו עם אותם התנאים כמו בשוק שלנו", אמרה במסיבת עיתונאים שקיימה בבריסל. "אך אין זה אומר שנחייב את בריטניה ללכת בעקבותינו בכל פעם שנחליט להעלות את רמת השאיפות שלנו...הם יישארו ריבונות חופשית לקבוע מה הם רוצים לעשות". 

x