$
כלכלה ומדיניות

ניתוח כלכליסט

גם כברווז צולע, טראמפ מצליח לחבל בהתאוששות הכלכלה

בשבועות האחרונים שנותרו לכהונתו, נשיא ארה"ב ממשיך להתעלם מפגיעתה של המגפה. כדי לצמצם את מרחב התמרון הכלכלי של הממשל החדש, טראמפ לא מהסס לפגוע ברשת הביטחון של המשק והאזרחים ולבצע מינויים בעייתיים

ויקי אוסלנדר 18:4209.12.20

בהתחשב בכך שנשיא ארה"ב היוצא דונלד טראמפ לא החמיץ מעולם הזדמנות להלל את הנהגתו הכלכלית, בשבועות האחרונים הוא מפגין מעט מאוד עניין בתמיכה בכלכלה האמריקאית.

 

התנהלות כזו היא אמנם לא יוצאת דופן עבור נשיא בשלהי הכהונה, אבל אלה הם אינם ימים רגילים. היקף תחלואת הקורונה בארה"ב הוא הגבוה בעולם, עם ממוצע של כ־180 אלף חולים מאומתים יומיים בשבועיים האחרונים, מעל 100 אלף מאושפזים ושיא של כל הזמנים במספר המתים היומי. במקביל, התמריצים הכלכליים הידלדלו וחלקם אף תמו, ההתאוששות הכלכלית האטה משמעותית ובתי הנבחרים לא מצליחים לאשר חבילת תמריצים נוספת כדי לסייע לנפגעי המגפה.

 

מציאות עגומה זו אינה משרה על טראמפ בהילות מיוחדת, והוא עדיין מקדיש את זמנו למלחמה האבודה בתוצאות הבחירות. נראה שהוא מפגין יעילות רק בקבלת החלטות שמשמעותן המיידית היא צמצום מרחב התמרון הכלכלי של הממשל החדש, גם אם זה כרוך בהקטנת רשת הביטחון עבור המשק והתושבים. 

 

הפגנה נגד פינוי נפגעי משבר הקורונה מבתיהם, בלוס אנג'לס. ההגנות יסתיימו הפגנה נגד פינוי נפגעי משבר הקורונה מבתיהם, בלוס אנג'לס. ההגנות יסתיימו צילום: רויטרס

 

"ההחלטה משולה להפשטת הטיטאניק מסירות ההצלה", אמר אנליסט ל־MSNBC. "מעשה חבלה מכוון", תיארו במגזין "סלייט", ואילו ב"סלואן" הגדירו זאת, "נקמנות שמטרתה לחבל בכלכלה". ה"ניו יורק טיימס" ציין כי אין ספק שממשל טראמפ "מבקש לשלול מהנשיא הנבחר ג'ו ביידן כלים מכריעים כדי לקיים ולהחיות את הכלכלה".

 

הפד הגיב בחריפות

 

האירוע הבולט מכולם היה הודעתו של שר האוצר סטיב מנושין, כי יאפשר לשתי תוכניות הסיוע של הפדרל רזרב, שהופעלו בתגובה למשבר הקורונה, לפוג ב־31 בדצמבר. הכלים הכלכליים המיוחדים שניתנו לפד במסגרת תוכנית התמריצים CARES כללו 650 מיליארד דולר לרכישת אג"ח קונצרניות ומתן אשראי לעסקים קטנים, בינוניים וממשלות מקומיות. הפד ניצל רק מעט מהכספים, אך הדעה הרווחת בקרב כלכלנים היא שעצם קיומם בידי הפד תרם משמעותית לביטחון במשק.

 

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "מנסה להרוס את הכלכלה באופן מרושע" נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. "מנסה להרוס את הכלכלה באופן מרושע" צילום: איי פי

 

"הפדרל רזרב יעדיף שהחבילה המלאה של אמצעי החירום שהוקמה במהלך מגפת הקורונה תמשיך למלא את תפקידה החשוב כבלם אחורי לכלכלתינו הדחוקה והשברירית", השיבו בפד בחריפות בירוקרטית לא אופיינית, ובניגוד לעמדת האוצר. "ברגע השברירי הזה, כשהקורונה והמשברים הכלכליים מואצים מחדש, עלינו לחזק את יכולת הממשלה להגיב ולתמוך בכלכלה ולא לערער אותה", נמסר מטעם ביידן.

 

מנושין לא הסתפק בכך ומאוחר יותר הודיע כי על הפד להשיב את יתרת הכסף מהתוכניות - 455 מיליארד דולר - אותם הוא יעביר לקרן האוצר הכללית לצורך הפחתת הגירעון. בחירה ראויה לציון, משום שלפי חוק CARES האוצר יכול לאפשר גישה לכספים עבור הלוואות החירום דרך קרן החירום של האוצר (Exchange Stabilization Fund) עד שנת 2026. מנושין, מאידך, החליט להעביר את הכספים לקרן הכללית, היכן שהוצאתם והקצאתם מחייבות את אישור הקונגרס וחקיקה מחודשת.

 

בשבוע שעבר נאלץ מנושין לנמק את הסערה שיצר בפני בית נבחרים מפולג. לטענתו, החלטתו אינה כלכלית אלא מבוססת על פרשנות החוק. עוד הוסיף, כי אם הקונגרס מעוניין בהמשך קיום התוכנית עליו להקצות מחדש את הכספים, ובין כה וכה, הוא סיכם, התוכניות השיגו את מטרותיהן. "חייבים למשוך את הכסף", גיבה את מנושין הסנאטור הרפובליקני טום קוטן, והסביר כי אחרת, ממשל ביידן והדמוקרטים ישתמשו בו כ"קרן רפש" וכדי לספק משאבים "למבצעי הפלות ומחלקי מריחואנה".

 

חברי המפלגה הדמוקרטית והפד לא השתכנעו. "נראה שאתה מנסה לחבל בכלכלה שלנו בדרך החוצה", הטיח במנושין הסנאטור שרוד בראון, הדמוקרט הבכיר בוועדת הסנאט לבנקאות. ממשל טראמפ מנסה "להרוס את הכלכלה באופן מרושע", הוסיפה יו"ר ועדת השירותים הפיננסיים מקסין ווטרס. "יש לנו עוד דרך ארוכה", אמר יו"ר הפד ג'רום פאוול בחוסר הסכמה פומבית נדירה, "במדינה עדיין יש 10 מיליון מובטלים, נעזר בכלים שלנו עד שהסכנה תחלוף".

 

אך מנושין נעול בסירובו. לדבריו, עצירת התוכנית לא תפגע ביכולתו של הפד לסייע לשוק האג"ח, לא רק משום שבידי הפד כלים נוספים, אלא שלרשות האוצר, הזכיר, עומדת הקרן לשעת חירום בהיקף 74 מיליארד דולר. מנושין שכח לציין, כי אם היה מעביר את יתרות התוכנית לקרן החירום, הוא היה מותיר בידי הפד ומחליפתו המיועדת ג'נט ילן, קרן גדולה פי שבעה.

 

מעשים קטנוניים והרסניים

 

עוד לפני שהוכרעו הבחירות, התקשורת חזרה והציפה ספקולציות לגבי התנהלות טראמפ במקרה של הפסד. או ליתר דיוק, מה יקרה בתקופת היותו "ברווז צולע", הכינוי בארה"ב לנשיא שכהונתו הסתיימה. בזמן שנותר עד להשבעת ביידן ב־20 בינואר, טראמפ יחזיק בכל הזכויות של נשיא, אך גם בידיעה העגומה שהקדנציה תמה.

 

פרשנים העריכו, כי בשל מבנה האישיות שלו, טראמפ יבצע מעשים שיהיו קטנוניים והרסניים לכלכלה, לפוליטיקה ולחברה. כעת, לא בטוח שהם טעו.

 

אף שאין זה חריג שבתקופת "ברווז צולע" ממהרים ממשלים להשלים מהלכים אסטרטגיים, פעילותו של טראמפ בשבועות האחרונים מייצרת קושי ממשי להתמודד עם המגפה.

כך למשל, הוא לא דוחף לאשר חבילת תמריצים שנייה, זאת למרות הסכמה רווחת שהכלכלה זקוקה נואשות לגירוי פיסקאלי. היעדר המשילות שלו כה דומיננטי, עד כי נדרשה הקמת ועדה דו־מפלגתית כדי לנסות ולייצר חבילה, גם אם פשרנית, שניתן לאשר במהירות. לאחרונה גיבשה הוועדה הזו הצעה בגובה 906 מיליארד דולר, שזכתה לתמיכת ראשי המפלגה הדמוקרטית וביידן.

 

אף שעם אדריכליה נמנים גם רפובליקאים, המייצגים רוב מספק לאישור הקונגרס והסנאט, מנהיג הרוב הרפובליקאי בסנאט מיטש מק'ונל הבהיר כי טראמפ יחתום רק על חבילה אחת - כזו שעומדת על 500 מיליארד דולר ואינה כוללת הארכת דמי אבטלה, דחיית תשלומי משכנתא והגנה מפני פינוי מבתים. במקום זאת, היא מעניקה הגנה משפטית מלאה לעסקים מפני תביעות עובדים על רשלנות תאגידית בהקשר למגפת הקורונה. טראמפ התנה את אישור חבילת התמריצים (שלו) באישור תקציב פעילות הממשלה. אם לא יקבל זאת, הוא מאיים לא לאשר את החבילה הדלה ואף להשבית את הממשל, כאשר המשמעות היא, שגם עובדי מדינה לא יקבלו משכורות.

 

טראמפ כן התפנה להודיע על מכרז למכירת רישיונות קידוח באלסקה. ההליך, שהתושבים הילידים מתנגדים לו בתוקף, קוצר באופן דרמטי כך שיושלם עד 17 בינואר, ערב השבעתו של ביידן, שהצהיר על כוונתו להגן על שמורת הטבע.

 

עוד מתפנה טראמפ בעת האחרונה לבצע מינויים שנויים במחלוקת בעמדות מפתח כלכליות. זאת בניגוד למסורת, לפיה אין מבצרים מינויים פוליטיים בתקופת הברווז הצולע. בין השאר, הוא ניסה לאשר את מינויה של ג'ודי שלטון, אוהדת ותיקה התומכת בחזרה לסטנדרט הזהב, לדירקטוריון הפד (מינוי שנכשל בהצבעה בסנאט רק משום שסנאטורים רפובליקאים חלו בקורונה). מאוחר יותר הוא מיהר להכריז על תהליך מינויו של בריאן ברוקס לראש המשרד לפיקוח על המטבע במשרד האוצר (OCC). את המינוי הזה הגדיר הסנאטור בראון כהתעלמות של טראמפ מתוצאות הבחירות ומסע "למנות מינויים פיננסיים בלתי מוסמכים שיפריעו למאמצי הממשל החדש להציל את הכלכלה".  

x