$
קורונה

היעד של ביידן: 100 מיליון חיסונים ב-100 ימים

מבצע ההתחסנות הראשון בעולם לקורונה יצא לדרך בבריטניה; רוסיה: שיא במאובחנים חדשים ומתים בסנט פטרסבורג; בכיר במשרד הבריאות בהודו: בקרוב יאושרו חיסונים, בין השאר של אסטרהזנקה; שירות הרכבות בין איטלה ושוויץ ייפסק מיום חמישי; שר הבריאות של גרמניה: "אנו עשויים לקבל חיסונים לפני חג המולד"

כלכליסט ו-ynet 23:3808.12.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

23:15 - היעד של ביידן: 100 מיליון חיסונים ב-100 ימים

 

ג'ו ביידן, הנשיא הנבחר של ארה"ב, הציג היום את הצוות שיוביל את המאבק של הממשל במגפת הקורונה. לקראת האישור הרשמי של החיסונים לקורונה בארה"ב, הכריז ביידן על היעד של הממשל החדש בחלוקת החיסונים: 100 מיליון מנות של חיסונים ב-100 הימים הראשונים בבית הלבן. לכל אדם דרושות שתי מנות של החיסון לנגיף.

 

ביידן אמר שאחרי תשעה חודשים שבהם המגפה מתפשטת ברחבי ארה"ב, החשש הוא שהאמריקנים כבר אדישים למגפה ולמחיר שהיא גובה. בנאום בדלאוור קרא ביידן לקונגרס לאשר את תוכנית הפצת החיסונים לקורונה, כדי להעניק מימון ולהבטיח שהחיסונים יגיעו לכל מקום בארה"ב. ביידן, שיושבע לתפקיד ב-20 בינואר, אמר שהוא מאמין שבתוך 100 ימים תוכל ארה"ב לפתוח את רוב בתי הספר. "מסכות, חיסונים ופתיחת בתי ספר. אלו יהיו שלושת היעדים העיקריים ב-100 הימים הראשונים שלי", אמר ביידן.

 

אחד המומחים בצוות הקורונה של ביידן יהיה ד"ר אנתוני פאוצ'י, מנהל המכון האמריקני הלאומי לאלרגיה ולמחלות זיהומיות. פאוצ'י, שהתעמת עם טראמפ פעמים רבות על ניהול משבר הקורונה, יהיה היועץ הרפואי הראשי של ביידן למאבק במגפה. פאוצ'י אמר שתוכנית 100 הימים של ביידן "נועזת אבל ברת ביצוע". הוא הדגיש: "הכרחי לעזור לציבור להימנע מסיכונים לא הכרחיים ולעזור לנו להציל חיים".

 

 

קמלה האריס וג'ו ביידן קמלה האריס וג'ו ביידן צילום: איי פי

 

 

18:33 - רוסיה: שיא במאובחנים חדשים ומתים בסנט פטרסבורג

 

סנט פטרסבורג, רשמה מספר שיא של מקרי מוות מהקורונה, והרשויות מתריעות כי יטילו סגר ויסגרו את המסעדות בחגי דצמבר.

 

 

 

סנט פטרסבורג - אחד היעדים התיירותיים הפופולאריים ביותר ברוסיה - נאבקת במשבר בריאותי גדול, כאשר בתי חולים מוצפים בחולי קורונה אך תושבים מתנגדים לריחוק חברתי ולצעדים אחרים. העיר רשמה 3,734 מאבחנים חדשים ביממה האחרונה ו-86 מתים - שיא מאז תחילת המגיפה. לשם השוואה, במוסקבה, מוקד ההתפרצות, אובחנו 5,232 נדבקים חדשים ו-71 מתים ביממה האחרונה.

 

15:52 - שר הבריאות של גרמניה: אנו עשויים לקבל חיסונים נגד קורונה לפני חג המולד

 

 שר הבריאות של גרמניה, ג'נס ספאן, אמר בראיון בטלוויזיה כי נחוצה גישה קצרה ומקיפה כדי ללהפחית את מספר הנדבקים בקורונה. "אם לא נגיע לשם בשבוע-שבועיים הקרובים עד חג המולד, נצטרך לדון בכך. הוא לא שלל סגר כללי. ספאן העריך כי גרמניה עשויה לקבל חיסונים נגד קורונה לפני חג המולד.

 

שר הבריאות של גרמניה ג'נס ספאן שר הבריאות של גרמניה ג'נס ספאן צילום: AFP

 

14:40 - שירות הרכבות בין איטלה ושוויץ ייפסק מיום חמישי 

 

שוויץ ואיטליה יפסיקו את כל שירותי הרכבות בין שתי המדינות מיום חמישי משום שלצוותי הרכבות אין יכולת לבצע בדיקות לקורונה, כפי שהורתה ממשלת איטליה, כך מסרה חברת הרכבות השוויצרית (SBB).

 

המהלך ישפיע על עשרות קווים כולל רכבות בין מילאנו לפרנקפורט, וכן על רכבות אזוריות המחברות בין שתי המדינות, בהן עובדים רבים עוברים מדי יום מאיטליה לשוויץ.

 

 

תחנת רכבת בשוויץ תחנת רכבת בשוויץ צילום: ויקימדיה

 

שווי, איטליה, גרמניה וצרפת צמצמו את שירות הרכבות בנובמבר, אך עקב התפשטות הקורונה הוור הממשלות על מגבלות ובדיקות. עפ"י ההחלטה של חברת הרכבות שירות הרכבות יופסק ממש כמו שהיה במהלך הגל הראשון של המגיפה.

 

14:27 - בכיר במשרד הבריאות בהודו: בקרוב יאושרו חיסונים בין השאר של אסטרהזנקה

 

הרגולטור הממשלתי בהודו יוכל להעניק רישיון לכמה מפתחי חיסונים נגד הקורונה בשבועות הקרובים, כך מסר בכיר במשרד הבריאות של הודו. שישה חיסונים, כולל קובידשילד של אסטרהזנקה וקובקסין של בהרט ביוטק, נמצאים בשלבי ניסוי. לדברי הבכיר, ראג'ש בהושאן פייזר, אסטרה זנקה ו בהרט ביוטק כבר הגישו בקשה לאישור שימוש חירום בהודו.

 

בדיקות לקורונה בבית חולים באמריצר בדיקות לקורונה בבית חולים באמריצר צילום: אי אף פי

 

 

8:00 - בריטניה: 800 אלף מתחסנים יקבלו היום את מנת החיסון הראשונה של פייזר

 

מבצע ההתחסנות הראשון בעולם לקורונה יוצא לדרך היום בבריטניה, ו-800 אלף תושבים יקבלו את מנת החיסון הראשונה לנגיף, שפיתחו החברות פייזר וביונטק. הראשונים להתחסן יהיו קשישים בני יותר מ-80 המתגוררים בבתי אבות ונחשבים לקבוצת הסיכון העיקרית. אחריהם יתחסנו עובדי מערכת הבריאות שבאים במגע עם קשישים, סובלים ממחלות רקע ולבסוף שאר האוכלוסייה לפי גילאים, בסדר יורד. החיסון יינתן בשתי מנות, בהפרש של שלושה שבועות. המתחסנים ייחשבו למחוסנים מפני הקורונה שבעה ימים אחרי קבלת החיסון השני.

 

אישה בת 90 מצפון אירלנד, מרגרט קינאן, נבחרה להיות האדם הראשון בעולם לקבל את החיסון נגד קורונה מחוץ לניסוי המבוקר. קינאן מסרה כי היא מרגישה "בת מזל" לקבל את הזריקה, שניתנה לה בשעה 6 וחצי בבוקר. "זו מתנת היום הולדת המוקדמת הטובה ביותר שיכולתי לבקש, כי זה אומר שאוכל סוף סוף לבלות עם משפחתי והחברים בשנה הבאה לאחר שהייתי לבדי מרבית השנה הנוכחית", אמרה. "העצה שלי היא להתחסן – אם אני יכולה לקבל חיסון בגיל 90, גם אתם יכולים להתחסן". בריטניה היא המדינה הראשונה בעולם שאישרה את השימוש בחיסון של פייזר.  

 

מרגרט קינאן, בת 90, המתחסנת הראשונה בקורונה, בריטניה מרגרט קינאן, בת 90, המתחסנת הראשונה בקורונה, בריטניה צילום: איי פי

 

 

 

7:45 - הפורום הכלכלי העולמי יעבור השנה לסינגפור בגלל הקורונה

 

הפורום הכלכלי העולמי לא יתקיים השנה בדאבוס שבשוויץ אלא יעבור לסינגפור, זאת בשל החשש מהשפעות הקורונה באירופה. זו הפעם השנייה בלבד ב-20 שנות קיום הכנס שהוא ייערך מחוץ לשוויץ, הפעם הראשונה הייתה לאחר התקפות הטרור בניו יורק ב-2001.

 

"השינוי במיקום משקף את העדפה לשמור על הבריאות והבטיחות של המשתתפים והקהילה המארחת", נמסר בהודעה מטעם המארגנים. הכנס נערך בכל שנה בינואר. "לאחר דיונים רבים ולאור המצב הנוכחי בנוגע לקורונה, הוחלט שסינגפור הוא המקום הטוב ביותר לקיים את הכנס".

 

 

7:30 - דיווח: פייזר לא תוכל לספק משלוח נוסף של חיסונים לקורונה לארה"ב עד הקיץ

 

חברת התרופות פייזר לא תוכל לספק משלוח נוסף ובו כמות משמעותית של חיסונים לקורונה לפחות עד חודש יוני או יולי. זאת משום שמדינות אחרות קנו מהחברה את מרבית האספקה.

 

כך דיווח הוושינגטון פוסט לפי גורמים המעורים בפרטים. לפיכך, תוכנית הממשל להשיג מנות חיסון נוספות, פרט לכ-100 מיליון שכבר נרכשו, עלולה להתעכב ובכך לעכב את מבצע החיסון הנרחב במדינה. גורמים בממשל הנוכחי של הנשיא דונלד טראמפ הכחישו את הדיווח.

 

מנת חיסון של פייזר מנת חיסון של פייזר צילום: רויטרס

 

 

 

7:15 - הגבלות חדשות בהונג קונג עקב עלייה בתחלואה; הממשלה תשיק תוכנית סיוע

 

מושלת הונג קונג קארי לם חשפה הגבלות חדשות לנוכח העלייה בתחלואה בעיר, ביניהן סגירת מסעדות בשעה שש בערב. עוד הוסיפה כי הממשלה תשיק תכניות סיוע לעסקים שנפגעים מההגבלות החדשות. "המצב מאד מטריד. הגל הזה מורכב יותר וחמור יותר מהגל הקודם. המקרים המאומתים נמצאים בכל מקום", אמרה בתדרוך לעיתונאים. "אם לא נשתלט על המצב, יהיו סיכונים גדולים יותר. הפעם נחשוף הגבלות שמטרתן להפחית את התנועה ברגל ברחובות".

 

הממשלה כבר הגבילה התקהלויות לשני אנשים בלבד, ומרבית העובדים בסקטור הציבורי עובדים מהבית. ההגבלות החדשות יכללו סגירה מחודשת של חדרי כושר ומכוני קוסמטיקה.

 

הונג קונג הונג קונג צילום: רויטרס

 

 

7:10 - חבילת סיוע חדשה ביפן בגובה 708 מיליארד דולר

 

ראש ממשלת יפן יושיהידה סוגה הכריז על חבילת תמריצים חדשה לכלכלה היפנית בגובה 73.6 טריליון ין (708 מיליארד דולר). החבילה צפויה לכלול סובסידיות להשקעות ירוקות והוצאות נרחבות על דיגיטליזציה ועידוד התיירות. התמריצים הנוספים נועדו לסייע לחלץ את הלכלה מהמשבר הכלכלי אליו נקלעה בעקבות התפרצות הקורונה.

 

ברבעון השני התכווצה הכלכלה ב-8.2%, השיעור הגבוה ביותר מאז מלחמת העולם השנייה. הכלכלה אמנם התאוששה ברבעון השלישי, אך ההערכה היא כי ההתאוששות תהיה זמנית בשל גל נוסף של קורונה. חבילת התמריצים תכלול 14.4 מיליארד דולר לתמיכה במסעדות שנפגעו מההגבלות לבלימת הקורונה.

 

"בחרנו בצעדים האלה כדי לשמור על התעסוקה, לחזק את העסקים ולהתניע מחדש את הכלכלה וכן כדי לסלול דרך להשיג צמיחה חדשה בתחומים הירוקים והדיגיטל כדי להגן על החיים והפרנסה של האנשים", אמר סוגה. יפן כבר השיקה שתי תכנית תמריצים קודמות בשוי כולל של 2.2 טריליון דולר, שכללו הלוואות לעסקים קטנים ומענקים למשקי בית.

 

ראש ממשלת יפן יושיהידה סוגה ראש ממשלת יפן יושיהידה סוגה צילום: בלומברג

 

7:00 - דרום קוריאה: 594 חולי קורונה אובחנו ביממה האחרונה

 

בדרום קוריאה דיווחו הרשויות על 594 חולי קורונה מאומתים שאובחנו ביממה האחרונה. נשיא דרום קוריאה מון ג'יאה-אין קרא להרחבת הבדיקות ולנקיטת צעדים נוספים, בזמן שהמדינה נאבקת בעלייה בתחלואה, שלטענת הרשויות עלולה לגרום לעמוס כבד על מערכת הבריאות.

 

 

x