$
קורונה

דיווח שוטף

בחריין: אושר השימוש בחיסון נגד נגיף הקורונה של פייזר

בכך היא הופכת למדינה השנייה אחרי בריטניה שנוקטת במהלך; שווייץ: הגבלות חדשות בעקבות הקורונה - אסור לשיר; התפרצות קורונה בסיאול: "העיר תיסגר ב-21:00"

כלכליסט ו-ynet 18:5104.12.20

נגיף הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם

 

18:50 - בחריין: אושר השימוש בחיסון נגד נגיף הקורונה של פייזר וביונטק

 

בחריין הודיעה כי העניקה אישור לשימוש חירום בחיסון נגד נגיף הקורונה של חברת פייזר וחברת ביונטק, ובכך הפכה למדינה השנייה אחרי בריטניה שעשתה זאת. בנובמבר אישרה בחריין את החיסון של חברת סינופארם הסינית וחיסנה עובדים חיוניים. 87,432 בני אדם בבחריין נדבקו בקורונה מפרוץ המגפה, מהם 341 מתו.

 

 

בית חולים בבחריין בית חולים בבחריין צילום: רויטרס

 

18:30 - שווייץ: הגבלות חדשות בעקבות הקורונה - אסור לשיר, אתרי סקי יישארו פתוחים

 

שווייץ הודיעה על הגבלות חדשות שיוטלו במדינה בעקבות הזינוק בתחלואת נגיף הקורונה. אחת ההגבלות היא על שירה - אזרחי שווייץ יוכלו לשיר אך ורק בתוך המעגל המשפחתי ובבתי הספר. בנוסף, הממשלה המליצה לאזרחים להימנע מהתקהלויות, הפחיתה את מספר הקונים המקסימלי שיכול לשהות בחנות וקראה למעסיקים לאפשר לעובדיהם לעבוד מהבית. עם זאת, אתרי סקי יישארו פתוחים לתיירות פנים, גישה המנוגדת לזו של שכנותיה צרפת, איטליה וגרמניה. 344,497 בני אדם בשווייץ נדבקו בקורונה מפרוץ המגפה, מהם 5,243 מתו.

 

17:35 - שיעור התחלואה בוויילס נותר יציב

 

שיעור האנשים המאובחנים כחיוביים לקורונה בוויילס אינו יורד, כך לפי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בבריטניה. כ-18 אלף בני אדם אובחנו בין ה-22 וה-28 בנובמבר, כ-0.6% מהאוכלוסייה. בשבוע שלפני כן עמד שיעור המאומתים על 0.54%.

 

15:00 - התפרצות קורונה בסיאול: "העיר תיסגר ב-21:00"

 

סיאול בירת דרום קוריאה הודיעה היום על מגבלות חסרות תקדים, במסגרתן ייסגרו מוסדות וחנויות בשעה 21:00, ותנועת התחבורה הציבורית תופחת ב-30% בערבים; זאת לאחר שמספר הנדבקים היומי במדינה הגיע לשיא של תשעה חודשים. רשויות הבריאות במדינה, שכינו את העלייה החדה "משבר חמור", קראו לאזרחים לבטל את מסיבות הכריסמס והשנה החדשה, והנשיא מון ג'יי אין מינה לוחם מנוסה במחלה לשר הבריאות הבא של המדינה.

 

רשויות הבריאות הדרום קוריאניות דיווחו על 629 מאומתים חדשים ביממה, המספר הגבוה ביותר במדינה מאז שיא הגל הראשון בפברואר ותחילת מרץ. 291 מתוך 600 ההדבקות הקהילתיות דווחו בסיאול. ראש הממשלה צ'ונג סי קיון אמר שהמצב קריטי ושהממשלה תחליט ביום ראשון האם להחמיר את המגבלות, כך שיכללו סגירה של מועדוני קריוקי ויגבילו כינוסים דתיים ל-20 איש. למרות המגבלות ההדוקות שהוטלו לפני עשרה ימים, העלייה במספר המקרים נותרה "בלתי נשלטת", הוא אמר בישיבת הממשלה.

 

ראש העיר בפועל של סיאול סאו ג'ונג-היופ אמר שחנויות, תיאטראות, ספריות ומוסדות אחרים שלא נכללים במגבלות הקיימות יתבקשו לסגור את שעריהם לחלוטין, בדומה למתקנים של העירייה, בלי קשר לשעות הפעילות שלהם. "סיאול נעצרת בתשע בערב, החל ממחר", אמר סאו במסיבת עיתונאים.

 

עד כה דיווחה דרום קוריאה על 36,332 נדבקים מתחילת המגפה, ו-536 מקרי מוות. ההתפרצות הנוכחית היא הקשה באזור סיאול מאז תחילת המגפה, אמר פקיד הבריאות יון דאה הו במסיבת עיתונאים. "אנו מבקשים לחגוג את אירועי השנה החדשה באופן מקוון, ומפצירים בכם גם לא לקיים מסיבות או אירועים בבתי מלון".

 

 

סיאול סיאול צילום: רויטרס

 

14:45 - ד"ר פאוצ'י: "קיבלתי את הצעתו של ביידן לשמש כיועץ רפואי בצוותו"

 

ד"ר אנתוני פאוצ'י, מנהל המכון האמריקני הלאומי לאלרגיה ולמחלות זיהומיות, אמר בראיון לרשת NBC כי קיבל את הצעתו של הנשיא הנבחר של ארצות הברית, ג'ו ביידן, לכהן כיועץ רפואי בכיר בממשל החדש. כמו כן, פאוצ'י התייחס לאמירתו כי בריטניה אישרה מהר מדי את החיסון של חברת פייזר לקורונה ואמר כי היא הוצאה מהקשרה. לדבריו, אינו חושב כך.

 

 

אנתוני פאוצ'י אנתוני פאוצ'י צילום: אם סי טי

 

14:00 - נורבגיה: נשתמש בשלושת החיסונים לקורונה

 

נורבגיה תשתמש בכל שלושת החיסונים - של מודרנה, אסטרה-זנקה ופייזר - כך אמר היום שר הבריאות במדינה.

 

ברבעון הראשון של 2021, נורבגיה מצפה לקבל 2.5 מיליון מנות חיסון, המכסות 1.25 מיליון בני אדם מתוך 5.4 מיליון התושבים המדינה.

 

נורבגיה, שאינה חברה באיחוד האירופי, תרכוש חלק מהחיסונים משבדיה, החברה באיחוד.

  

 

10:40 - שר בבריטניה: "מקווים לקבל מפייזר מיליוני מנות של החיסון עד סוף השנה"

 

בריטניה מקווה כי תקבל מיליוני מנות של חיסון הקורונה מתוצרת פייזר עד סוף השנה, ואולם המספר המדויק תלוי בקצב הייצור - כך אמר שר המסחר הבריטי, אלוק שארמה.

 

הרגולטורים בבריטניה אישרו השבוע את החיסון של פייזר - והמדינה הודיעה כי תחל בקרוב במבצע החיסון. 

 

בחודש שעבר הודיעה בריטניה כי היא מצפה לקבל 10 מיליון מנות של החיסון עד סוף השנה. הממשלה הזמינה 40 מיליון מנות, המספיקות לחסן כ-20 מיליון בני אדם.

 

שארמה ציין כי הוא בטוח שמשלוח ראשון של 800 אלף חיסונים יהיה מוכן להפצה לאוכלוסייה בשבוע הבא, אך לא היה מוכן לנקוב במספר מדויק של חיסונים שיגיעו עד סוף החודש.

 

 

אלוק שארמה אלוק שארמה צילום: אי אף פי

 

9:00 - מודרנה: הנסיינים שמרו על נוגדנים נגד קורונה, גם 4 חודשים אחרי

 

חברת מודרנה פרסמה תוצאות ראשונות מהשלב הראשון של החיסון לקורונה שהראה כי המתחסנים שמרו על רמות גבוהות של נוגדנים מנטרלים נגד קורונה גם ארבעה חודשים אחרי הזריקה. החברה מדווחת כי התוצאות החיוביות נשמרו בכל טווחי גילאי הנבדקים, מהמתחסנים הצעירים בני 18 ועד קשישים בני 71 ויותר. התוצאות שמפורסמות בכתב העת הרפואי הנחשב "ניו אינגלנד ג'ורנל" מראות עוד כי באף אחד מהמתחסנים לא נצפו תופעות לוואי חמורות. ב-17 לדצמבר צפוי פאנל מומחי ה-FDA לדון בממצאים, ועל פי ההערכות הוא צפוי להמליץ על תחילת החיסונים בתוך ימים ספורים.

 

מתחסנת בחיסון של מודרנה מתחסנת בחיסון של מודרנה צילום: איי פי

 

8:30 - מקסיקו: 608 בני אדם מתו מקורונה ביממה האחרונה

 

משרד הבריאות של מכסיקו עדכן כי ביממה האחרונה נמצאו עוד 11,030 חיוביים לנגיף הקורונה ומתו 608 מהחולים הפעילים במדינה. עד כה התגלו במדינה 1.14 מיליון נשאי קורונה במדינה, מתוכם מתו יותר מ-108 אלף בני אדם מסיבוכי הנגיף.

 

8:00 - הקורונה בארה"ב: יותר מ-210 אלף אובחנו ביממה האחרונה, כ-2,900 מתו

 

לפי נתוני אוניברסיטת ג'ונס הופקינס ביממה האחרונה אובחנו בארה"ב יותר מ-210 אלף חולי קורונה חדשים ומתו 2,900 בני אדם מסיבוכי הנגיף. בריאיון לרשת CNN אמר הנשיא הנבחר ג'ו ביידן כי יבקש מהעם האמריקני לעטות מסכה ב-100 ימיו הראשונים בבית הלבן: "רק 100 ימים, לא לנצח. אני חושב שזה יביא לצמצום משמעותי בתחלואה". מפרוץ המגפה התגלו בארה"ב יותר מ-14.1 מיליון נשאי קורונה, מתוכם מתו 276 אלף איש.

 

7:30 - דרום קוריאה: 629 אובחנו כחולי קורונה ביממה, הנתון הגבוה מתחילת מרץ

 

המרכז לבקרת מחלות ומניעתן בדרום קוריאה דיווח כי ביממה האחרונה אובחנו במדינה 629 חולי קורונה, הנתון הגבוה מאז תחילת מרץ. כמעט מחצית מהמקרים, 295, אובחנו בבירה סיאול.

 

 

x